Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuzey İrlanda Nasıl Bir Devlettir ?

0 769

Kuzey İrlanda Nasıl Bir Devlettir ?Kuzey İrlanda,

Batı Avrupa ülkelerinden Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer alan bir devlettir. Söz konusu bu devlet, hukuki açıdan uluslararası sözleşme akdetme yetkisini bizzat Birleşik Krallık tasarrufuna bırakarak adeta özerk bir devlet yapısına bürünmüştür. Aslında bu ülke gibi 3 farklı ülke daha Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olarak kabul edilir. Her ne kadar yarı bağımsız bir statü altında Birleşik Krallık’ın bir parçası olsa da çok daha önceki tarihlerde ülke tek kara komşusu olan İrlanda Cumhuriyeti ile tek bir devlet statüsü altında idi. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olsa da söz konusu devletin karasal anlamda Birleşik Krallık’ın ana karası olarak kabul edilen Büyük Britanya adası ile herhangi bir kara sınırı bulunmaz. Bu da zaten Birleşik Krallık ile Büyük Britanya arasında var olan en belirgin farktır. Kuzey İrlanda yasal olarak Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olduğu için buranın da uluslararası ilişkilerde başkenti İngiltere’nin ve de Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra kabul edilir. Ancak uluslararası ilişkileri bir kenara koyduğumuz vakit, ülkeye başkentlik yapan şehir, aynı zamanda da ülkenin en önemli yerleşim yeri olan Belfast’tır. Bu şehir, gerek Kuzey İrlanda gerekse de Birleşik Krallık açısından son derece önemli bir kent olarak bilinir.

Birleşik Krallık’ın 1973 yılında resmi olarak Avrupa Birliği ile yürüttüğü müzakereleri bitirip, tam üye olması aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın da Avrupa Birliği’ne üye olmasını sağladı. Bu da Kuzey İrlanda’nın uluslararası anlamda Avrupa Birliği ile herhangi bir münasebeti var olmadığı halde doğrudan üyelikten istifade anlamına gelmektedir. Tabii bu doğrultuda ayrıca sorumluluğu da bulunur. Kuzey İrlanda tıpkı komşusu İrlanda Cumhuriyeti gibi Birliğe ya da başka bir ifadeyle Avrupa Birliği’ne üye olunca, arada var olan sınır da doğal olarak kalmıştır. Bu da Avrupa Birliği’nin serbest dolaşımının en büyük yansımalarından birisi olarak kendini göstermiştir. Ancak durum her ne kadar günümüzde böyle olsa da,

Kuzey İrlanda Nasıl Bir Devlettir ?Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması ile birçok şey değişecek gibi durmaktadır. Bunlar arasında şüphesiz ki, sınır hattının yeniden kontrol altına alınması gibi. Bu durum Birleşik Krallık’ın elini zayıf hale getiren en büyük kamburlarından biri olarak kabul edilir. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ta yer alan en küçük devlettir. Söz konusu devlet, sınırları içinde yaklaşık olarak 1,9 milyona varan bir insan nüfusuna sahiptir. Birleşik Krallık sınırları dahilinde yer alan diğer ülkeler gibi Kuzey İrlanda da Britanya Pound’unu kullanır. Ülkenin durumu Birleşik Krallık’ın genel hali nazara alındığında biraz daha aşağılarda kabul edilir. Bu anlamda Kuzey İrlanda, söz konusu Birliğin en fakir ülkesi konumundadır.

Kişi başına düşen milli geliri 24 bin pound seviyelerinde olan Kuzey İrlanda, bu anlamda son sırada yer alır. Ülkenin en önemli yerleşim yeri, daha önce de dediğimiz gibi başkent Belfast olarak dikkat çeker. Bu şehir ülke nüfusunun yarısından fazlasına tek başına ev sahipliği yapar. Kuzey İrlanda‘ya ulaşmanın birçok yolu vardır. Bu anlamda İstanbul üzerinden direkt bir uçuş bulunup bulunmadığı takip edilmelidir. Çünkü çok sık güncellenen bir rota olduğu için seyahatiniz öncesinde kontrol etmeniz gerekir. Ortalama seyahat süresi aktarma olmaz ise 5 saat kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku