Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

T.C. Hizmet Pasaportu: Gri Pasaport

0 271

T.C. Hizmet Pasaportu: Gri PasaportTürkiye

Cumhuriyeti

bağımsızlığını kazandıktan sonra ve de resmi olarak birçok devletçe tanınması ile beraber Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarını düzenlemeye başlamıştır. Pasaport, bir kimseye gümrük kanalları ile başka bir ülkeye geçişe olanak sağlayan en temel ve de en geçerli belgedir. Pasaportun üstünde herhangi bir belge bulunmaz. Bu anlamda yurtiçinde dahi olsanız nüfus cüzdanınız yerine pasaportunuzu kullanmanız durumunda bunun kabul edilebilirliği sorgulanamaz. Bu bağlamda birçok ülke gibi Türkiye Cumhuriyeti de kendi ülke vatandaşlarına çeşitli pasaportlar düzenler. Bunlar arasında en bilineni hiç şüphe yok k, umuma mahsus pasaporttur. Bu pasaporta sahip olabilmenin sadece ama sadece tek bir kriteri vardır. Bu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenen ”Umuma Mahsus” pasaport ya da halk arasında da anıldığı gibi ”bordo” pasaport sahibi olmak size çok da ayrıcalık tanınmasına olanak sunmaz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport hamilleri genel olarak bütün gelişmiş ülkelere vize almaksızın seyahat gerçekleştirme imkanına sahip değildir. Ancak buna yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Yeşil ve de Gri pasaport olarak başka türde iki pasaport daha düzenler.

Yeşil pasaporta sahip olabilmenin birkaç yolu bulunur. Bunlar arasında en önemlisi hiç şüphe yok ki, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında kabul edilen bir yerde memur olarak çalışmaktadır. Burada memuriyetten kasıt kadrolu olarak memur statüsüne sahip olmaktır. Ancak her memur Yeşil pasaport almaya hak kazanamaz. Bu bağlamda kıdeme bakılır. Kıdeme göre verilen bu seyahat belgesi, hamiline çok büyük avantaj sunar. Eğer Yeşil pasaport sahibi iseniz bu size, Avrupa Birliği’nin birçok ülkesi de dahil olmak üzere dünyanın gelişmiş birçok ülkesine vize alamdan seyahat imkanı verir. Sadece Kanada, Amerika Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve de İrlanda gibi bazı ülkeler bu pasaporta sahip dahi olsanız sizden yine de vize talep eder.

T.C. Hizmet Pasaportu: Gri PasaportBir de Gri pasaport bulunur ki, bu aslında daha çok avantaj sağlıyor gibi görünse de bu durum biraz tartışmalıdır. Çünkü Gri pasaport yasal olarak ”Hizmet” pasaportu şeklinde ifade edilir. Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu bu pasaporta sahip olabilmek için öncelikle devlet kademesinde görev alan bir memur olmanız gerekir. Bunun da çeşitli statüleri bulunur. Sonra, ülke dışında Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmi olarak görevlendirilmiş olmalısınız. Bu durumda ülke siz görev sürenizi aşmayacak şekilde Gri pasaport düzenleyecektir. Bu da size görev alacağınız ülkeye vizeden muaf bir şekilde seyahat etme fırsatı sunar.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli temel mesele, bu pasaportu taşıyan kişinin faal olarak görev süresinin devam ediyor olması ve de bu süre zarfından görevi ile bağdaşan bir seyahate çıkıyor olması bunun kullanılabilirliği bağlamında değerlendirilecek en önemli husustur. Buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Aksi bir durum size ve de ülkeye dönüşte kurumunuza zarar verebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.