Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Buğday Çimi Nedir? Etkileri, Kullanım Alanları, Kullanım Şekli ve Riskleri Nelerdir?

0 70

Buğday çimi denilen mikro yeşillik, son yıllarda popüler hale gelen, vücudu detoksifiye etmek, savunmasını güçlendirmek ve hastalıklara karşı korumak isteyenlerin yöneldiği bir bitki ürünüdür. Tarımın başlamasından bu yana, ılıman bölgelerde yetişen ve iç veya dış mekanlarda yaşayabilen, buğday olarak da bilinen Triticum aestivum, dünyanın en çok kullanılan tahıl-çim bitkilerinden biri olmuştur. Antik çağlardan beri gıda ürünü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çeşitli bozuklukların tedavisinde umut vaat eden buğday çimi, Triticum aestivum’un genç filizleri ya da sürgünleridir ve Poaceae familyasına aittir. Buğday çimi zengin bir doğal vitamin ve mineral kaynağıdır. Evde yetiştirilmesi nispeten kolaydır. Buğday tohumları suda bekletilerek, filizlenmesi beklenerek ve yaprakları toplanarak buğday çimi yetiştirilebilir.

Buğday Çimi Nasıl Kullanılır?

Buğday çimi yapraklarının sindirimi zordur. Bu nedenle çoğu kişi yaprakları sıkarak meyve suyu haline getirir. Popüler bir sağlık içeceği olan buğday çimi suyu çiğ gıda olarak kabul edilir. Sadece tazeyken ve suyu çıkarıldıktan hemen sonra aç karnına alındığında sağlığa fayda sağladığı, pişirmenin gıdada bulunan sağlıklı doğal enzimleri yok ettiği düşünülmektedir fakat bugüne kadar bunu destekleyen bir araştırma yoktur. Bazı kişiler buğday çimini suyla karıştırıp sindirim sistemini temizlemek için lavman olarak kullanır. Buğday çimi yaprakları ayrıca kurutulup toz halinde, yiyecek ve smoothie gibi içeceklerde aroma bileşeni olarak kullanılabilir, kapsül veya hap haline de getirilebilir. Buğday çimi kremi, topuk ağrısını tedavi etmek için ayak tabanına da sürülebilir.

Buğday Çiminin Besin Değerleri

Buğday çiminin faydaları etkileyici beslenme profilinden kaynaklanmaktadır. Buğday çimi suyu ya da toz gibi diğer formları sağlık için gerekli besin maddelerini yüksek düzeyde içeren güç kaynaklarıdır. “Yeşil kan” olarak da bilinen buğday çimi suyu kişiye gerekli tüm besinleri sağlayabilir ve çeşitli sağlık durumlarının tedavisine yardımcı olabilecek klorofil, mineraller (kalsiyum, selenyum, magnezyum, potasyum, çinko, sodyum, krom, selenyum, demir gibi),vitaminler (A, C, E, K ve B6 vitaminleri), açısından zengindir. Aynı zamanda amino asitler, protein ve enzimler (örn. amilaz, proteaz, lipaz, sitokrom oksidaz, süperoksit dismutaz ve transhidrojenaz) içerir.

Buğday Çimi Nedir? Etkileri, Kullanım Alanları, Kullanım Şekli ve Riskleri Nelerdir?

Buğday Çiminin Sağlığa Faydaları

Buğday çiminin bağışıklık sistemini güçlendiren, toksinlerden arındıran ve vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olan bir gıda olduğuna inanılmaktadır. Geleneksel tıp uygulayıcıları ayrıca kabızlığı tedavi etmek veya romatizmanın neden olduğu ağrıyı hafifletmek için buğday çimi kullanmışlardır.

Potansiyel Kullanım Alanları
Buğday çiminin birçok kullanım alanı vardır. Aşağıdaki sağlık sorunları için yararlı olabilir:

Yeşil kan görevi görür, kan hücrelerini korur
Buğday çimi önemli miktarda klorofil içeriğine sahiptir. Klorofil, bitkilerin yeşil renkli olmasını sağlayan ve aynı zamanda fotosentez yoluyla güneş ışığından enerji elde etmelerini sağlayan bir pigmenttir. Biyolojik olarak insan kanındaki kırmızı pigment olan hemoglobine (kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşımaktan sorumlu protein) benzediği için sıklıkla “yeşil kan” olarak adlandırılır. Tek fark, klorofilin magnezyum içermesi, hemoglobinin ise demir içermesidir. Benzerlik nedeniyle, buğday çiminin kana oksijen tedarikini artırabileceği öne sürülmektedirler. Beslenmeye klorofil eklemek, sağlıklı bir kalp ve kan damarlarını korumaya yardımcı olabilir. Buğday çimi aynı zamanda birçok bitkisel üründe olduğu gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu maddeler kırmızı kan hücrelerinin daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olur. Bazı klinik çalışmalar, buğday çiminin, vücudun yeterli miktarda hemoglobin üretmesini engelleyen bir kan hastalığı olan hemolitik anemisi olan kişilere de fayda sağladığını göstermektedir.
Bağışıklığı artırır
Araştırmalar, buğday çimindeki şekerlerin veya oligosakkaritlerin bağışıklığı artırıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Buğday çimindeki şekerler monosit adı verilen bazı bağışıklık hücrelerini uyarır. Bu hücreler vücudu enfeksiyondan korur.
Oksidatif hasarı önler
Buğday çimi flavonoidler adı verilen koruyucu antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Vücutta doğal süreçler gerçekleşirken toksik olabilen yan ürünler oluşur. Hücreleri etkileyebilecek ve uzun vadede iltihabi hastalıklara yol açabilecek toksik serbest radikaller vücutta kalırsa oksidatif stres ortaya çıkabilir. Yüksek seviyelerde oksidatif stres, kanser dahil sağlık sorunlarına yol açabilir. Buğday çimindeki flavonoidler serbest radikalleri azaltarak ya da yok ederek hücreleri hasar ve hastalıklardan korur.
İnflamasyonu azaltır
Kronik inflamasyon, bağışıklık sistemi romatoid artrit, tip 1 diyabet ve sedef hastalığı gibi hastalıklarla birlikte otoimmün durumlar gibi istenmeyen bir maddeye tepki verdiğinde ortaya çıkar. İnflamasyon, bilinen hemen hemen her hastalığın ayırt edici özelliğidir ve artan seviyeler genellikle semptomları kötüleştirir. Buğday çimi, sahip olduğu antioksidanlar nedeniyle ağrıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek, çeşitli inflamatuar belirteçleri düşürebilecek yoğun bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.
Eklem hastalıklarında fayda sağlar
Buğday çimi, sahip olduğu anti-inflamatuar etki sayesinde osteoartrit, gut ve kırık gibi eklem hastalıklarında doğal iyileşme sürecinin artmasına yardımcı olabilir. Örneğin kapalı bir kırığın üzerine veya açık bir cilt yarasının çevresine buğday çimi uygulanmasının ağrı, morarma ve şişlik üzerinde bir miktar olumlu etkisi olabilir. Gut hastalığı varsa, her üç ila dört saatte bir buğday çimi uygulamak muhtemelen hastalığın süresini kısaltabilir ve daha fazla atağı önleyebilir, ancak buğday çiminin insanlar üzerindeki bu etkisini doğrulayacak yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurulmalı ve her türlü bitki sadece doktor gözetiminde tüketilmelidir.
Sindirim sistemi sorunlarına yardımcı olur
Herkesin bağırsaklarında sindirime ve diğer bedensel işlevleri gerçekleştirmeye yardımcı olan bir dizi sağlıklı bakteriden oluşan bir mikrobiyom bulunur. Zamanla bu koloniler çeşitli stres faktörleri nedeniyle tükenebilir. Prebiyotikler bağırsak mikrobiyomunu besleyen bir tür lif anlamına gelir. Buğday çimi lif bakımından zengindir. Bu nedenle buğday çiminin sindirimi destekleyen veya sindirim sorunlarını önleyen enzimleri uyardığı düşünülmektedir. Örneğin bir çalışma, yeşil buğday çimi suyunun stresli farelerde mide ülserlerini önlediğini göstermiştir. Araştırmalar ayrıca buğday çimi suyunun bağırsakların duvarlarını temizlemeye ve detoksifiye etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Yüksek düzeyde magnezyum içermesi nedeniyle bağırsakların en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilir. Bu nedenle kabızlığa çare olabilir. Buğday çimi lavmanı ülseratif kolit (inflamatuar bağırsak hastalığı), basur ve kronik kabızlık gibi sindirim bozukluklarına yardımcı olabilir. Buğday çiminin hazımsızlık, kusma, şişkinlik, asitlik ve solucanlar üzerinde de bir miktar etkisi olabilir.
Bakteriyel enfeksiyonu önler
Yapılan bazı çalışmalar buğday çimindeki klorofil, antioksidanlar ve diğer biyoaktif maddelerin bakterileri öldürebildiğini veya büyümesini yavaşlatabildiğini göstermektedir. Bulgular, buğday çimi özlerinin streptokok (strep) gibi belirli enfeksiyon türleri ve Lactobacillus gibi belirli bakteri türleri ile savaşabilecek antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum özellikle antibiyotiklere dirençli enfeksiyonların veya antibiyotiklere alerjisi olan kişilerin tedavisinde faydalı olabilir.
Cilt sağlığını iyileştirir
Buğday çiminin antioksidan, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri onu cilt için mükemmel kılar. Egzama, yanık, sivilce, yara, kesik gibi cilt problemlerini ve enfeksiyonları önlemek için cilde haricen uygulanabilir veya buğday çimi suyu şeklinde tüketilebilir. Buğday çimi suyunu düzenli olarak içmek aynı zamanda cilt hücresi büyümesini teşvik eder ve cilt sağlığını korur. Buğday çimi tozunu veya suyunu günde üç kez uygulamak kangren üzerinde de bir miktar etkili olabilir. Buna ek olarak, buğday çimi aynı zamanda ciltteki şiddetli kaşıntıyı da potansiyel olarak azaltabilir ve cildi eski sağlığına kavuşturabilir. Buğday çiminin bu etkileri yeterli araştırmalarla desteklenmemektedir, bu nedenle yalnızca uzman bir doktor tarafından reçete edildiği takdirde alınması tavsiye edilir.
Karaciğeri detoksifiye eder
Buğday çiminde bulunan klorofil karaciğeri düzenler ve korur. Buğday çimi suyundaki kolin ve eser mineraller gibi diğer besinler de benzer şekilde karaciğeri arındırır. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, sıçanlara kolesterol açısından zengin bir diyet verilse bile kolinin karaciğerde yağ birikmesini önlediğini göstermiştir. Kolin ayrıca kolesterol ve gliserolü azaltır ve karaciğer hücrelerini hasardan korur. Buğday çimi suyunun içilmesi, yağlı karaciğer hastalığı gibi karaciğer sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
Kanserin büyümesini önler
Serbest radikallerin neden olduğu bazı hücresel değişiklikler kanser hücresi gelişimini teşvik edebilir. Buğday çiminin antioksidan özellikleri riski azaltabilir. Buğday çimi ayrıca insanların kanserle savaşmasına da yardımcı olabilir. Kanıtlar buğday çiminde bulunan absisik asidin de güçlü bir antikanser ajanı olduğunu göstermektedir. Buğday çimindeki klorofil özellikle karaciğer kanseri ve mide-bağırsak kanseri olan kişilere fayda sağlayabilir. Bilim insanları, laboratuvarda ağız kanseri (oral skuamöz hücreli kanser) hücrelerine buğday çimi preparatı uygulamışlar, kanser hücrelerinin büyümesinin yavaşladığını tespit etmişlerdir. Buğday çimi, kanser hücrelerinin sayısını azalttığı tespit edilen selenyum ve laetril (amigdalin ya da B 17 vitamini ) içerebilir. Bunun için buğday çiminin bir gün skuamöz hücreli ağız kanserini tedavi edecek bir ilacın temeli olabileceği öne sürülmektedirler. Bazı araştırmalar, 18 ay boyunca her gün buğday çimi suyu içmenin, beta-talasemi adı verilen kan bozukluğu olan çocuklarda kan nakli ihtiyacını azaltabileceğini öne sürmektedir. Buna ek olarak kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını da artırabilir. Bu nedenle buğday çiminin kan sayımlarını düzeltme yeteneğine sahip olduğuna inanılmaktadır. Buğday çiminin insanlarda etkisini doğrulamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Kemoterapinin yan etkilerini azaltır
Buğday çimi suyunun kullanılmasının radyoterapi, kemoterapi, allopatik tedavi veya ameliyat geçiren kanser hastaları üzerinde bazı yararlı etkileri olabilir. Meme kanseri olan 60 kadın hasta üzerinde yapılan bir çalışma buğday çiminin tedavinin etkinliğini değiştirmeden kemoterapinin sağlıklı hücrelere verdiği hasarın bir kısmını azaltabildiğini göstermiştir.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur
Vücutta HDL ve LDL olmak üzere iki tür kolesterol bulunur. HDL “iyi” türdür, oysa aşırı LDL kalp hastalığına ve felce katkıda bulunur. Buğday çiminin kolesterol üzerindeki etkisine ilişkin yapılan tek çalışma daha önceki hayvan modelleri olsa da, bunların kanıtları umut vericidir.
Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur
Kan şekeri seviyesi çok düştüğünde titreme, mide bulantısı ve yeme isteği hissedilir. Tehlikeleri azaltmanın bir yolu, işlenmiş karbonhidratlardan kaçınarak lif bakımından zengin tahılları tercih etmektir. Lifler kan şekeri seviyesinin daha düzenli olmasını, daha uzun süre tok hissedilmesini ve atıştırma isteğinin azalmasını sağlar. Buğday çimi lif bakımından zengindir. Lifler (posalar) vücut tarafından sindirilemese de bağırsak mikrobiyomu tarafından kullanılır. Hayvan deneylerinde buğday çiminin kan şekeri seviyesini düşürebildiği görülse de insanlar üzerindeki etkileri bakımından daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
Tip 2 diyabeti önler, tedavisine yardımcı olur
Tip 2 diyabet, çoğu risk altında olduğunu bilmeyen milyonlarca kişiyi tehdit etmektedir. Buğday çimi, tip 2 diyabetin tedavisinde geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır ve bazı bilim insanları bu faydaya dair, insülin seviyelerini artırması ve kan şekerini düşürmesi ile ilgili kanıtlar bulmuştur. Buğday çimindeki lif, hastalığa yakalanma olasılığını artırabilecek sağlıksız yiyecekler yeme isteğini azaltır. Uzmanlar diyabette inflamasyonun da rol oynadığına inanmaktadır. Bu nedenle buğday çimi, iltihapla savaşarak da diyabeti önleyebilir. Böylece hem hastalığın hem de bazı komplikasyonlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
Kilo Kaybını Artırabilir
Obezite diyabetin ana risk faktörlerinden biridir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diğer sağlık sorunlarıyla birlikte metabolik sendromu oluştururlar. Metabolik sendrom genellikle obezite ile başlar. Bir fare çalışması, buğday çiminin obezite tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Buğday çimi özü yiyen fareler, yemeyenlere göre daha az kilo almış ve obeziteyle ilgili daha az komplikasyon yaşamıştır.
Boşaltım sistemine fayda sağlar
Buğday çimi, diğer pek çok faydasının yanı sıra mesane, üretra ve prostat enfeksiyonu da dahil olmak üzere idrar yollarındaki çeşitli bozuklukları tedavi etmek için kullanılabilir. İyi huylu prostat hipertrofisi, böbrek taşı ve “irrigasyon terapisinde” idrar akışını artırmak için hafif bir diüretiğin yanı sıra bol miktarda sıvı kullanılması amacıyla ağızdan alınabilir. Çalışmalar ve kanıtlar yetersiz olduğundan mutlaka doktora başvurulmalı ve her türlü bitki doktor kontrolünde tüketilmelidir.
Kulak hastalıklarda fayda sağlar
Buğday çimi suyu tüketmek ve kulaklara birkaç damla buğday çimi suyu damlatmak kulak ağrısını hafifletmeye ve septik akıntıyı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak kulak hassas bir organdır, bir doktora danışmadan kulağa hiçbir şey sürülmemeli ya da damlatılmamalıdır.
Migreni hafifletir
Buğday çimi birçok besin açısından zengin bir kaynak olduğundan, anti-inflamatuar ve antioksidan bir madde olarak görev yapabilir ve böylece migreni hafifletmeye yardımcı olabilir. Migren ağrısını hafifletmek için taze sıkılmış buğday çimi suyu içilebilir fakat yine de migren varsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.
Solunum yolu hastalıklarında yardımcı olur
Buğday çimi suyu, bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı için buğday çimi suyunu kullanmak, birkaç gün içinde bu durumdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, burun akıntısında hem önleyici hem de iyileştirici olarak faydalı olabilir. Solunum sorunları varsa doktora danışılmalıdır çünkü bu, altta yatan ciddi bir durumun işareti olabilir.
Ağız ve diş sağlığı için fayda sağlar
Buğday çimi sıvı olarak kullanıldığında, mide bulantısı, diş çürüğü, diş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi durumlar için gargara görevi görebilir. Diş eti iltihabında (piyore) hem önleyici hem de tedavi edici olarak faydalı olabilir. Ancak bu etkiler henüz kanıtlanmadığından buğday çimini kullanmadan önce doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Buğday Çiminin Yan Etkileri

Buğday çimi genellikle sağlıklı bir besindir ve ihmal edilebilir düzeyde yan etki görüldüğü için güvenli olarak kabul edilir. Çalışmaların çoğunda buğday çimi kullanımından sonra önemli bir yan etki bildirilmemiştir. Ancak bu durum ürünün formuna ve bireysel kullanıma bağlı olabilir. Bazı insanların istenmeyen reaksiyonlara yol açan hassasiyetleri veya alerjileri olabilir. Buğday çiminin talasemili çocuklar üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma, bazı çocukların ilk başta gastrointestinal (mide-bağırsak ) sorunlar yaşamaya başladığını, ancak bunun birkaç gün içinde düzeldiğini ortaya çıkarmıştır. Buğday çiminin sağlık açısından etkileyici yararları olmasına rağmen, yalnızca bazı kişilere uygun olabilir. Buğday çimi genellikle çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti olan kişiler için güvenli kabul edilir çünkü buğday çimi değil sadece buğday taneleri glüten içerir. Bununla birlikte, bu takviyeyi kullanmadan önce bir doktorla konuşulmalı veya glütensiz sertifikalı ürünler tercih edilmelidir.
Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda mide bulantısına, iştah kaybına ve kabızlığa neden olabilir. İlk kez deneyecek olanlar alerjilere dikkat etmelidir. Buğday çimi alerjisinin belirtileri arasında mide rahatsızlığı, mide bulantısı, boğazda veya dudaklarda şişme, kaşıntı, kızarıklık, döküntüler ve baş ağrıları yer alır. Bu yan etkilerden kaçınmak için, eğer buğday çimi, suyu sıkılarak kullanılacaksa küçük buğday çimi shot’larıyla (tek içişte bitirilen içecekler) başlanmalı ve miktar yavaş yavaş artırılmalıdır. Buğday çimi diğer meyve ve sebzelerin de dahil olduğu dengeli bir beslenmenin yanında takviye olarak tüketilebilir. Çoğu insan buğday çimlerini pişirmeden çiğ olarak yediğinden, çimlerin topraktan bakteri veya diğer organizmalarla kirlenmiş olma ihtimali vardır. Buğday çiminin genellikle işlenmemiş olduğu ve bakteri üremesine neden olabileceği unutulmamalı, tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Alınacak Önlemler
Kişiler ürünün saygın bir birim tarafından sağlandığından emin olursa az miktarda buğday çimi kullanmayı deneyebilir. Döküntü ve tahriş gibi aşırı duyarlılık belirtileri ortaya çıkarsa buğday çimi kullanımının bırakılması önerilir. Bu tür sorunlarla karşılaşılırsa bir doktora danışılmalıdır. Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar veya bağışıklık sistemi zayıf olan herkes, bakteri içerebileceğinden işlenmemiş buğday çimlerinden veya buğday çimi içeren herhangi bir takviyeden uzak durmalıdır.

Diğer İlaçlarla Etkileşimler
Buğday çimi yüksek düzeyde K vitamini içerdiğinden warfarin kullanılırken aşırı miktarda buğday çimi kontrendikedir. Bu nedenle, özellikle ilaç kullanılıyorsa ve/veya herhangi bir rahatsızlık için tedavi görülüyorsa, almadan önce bir doktora danışılmalıdır.

Dozaj
Uygun buğday çimi dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda buğday çimi için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceği ve dozajların önemli olabileceği unutulmamalıdır. Kullanmadan önce ürün etiketlerindeki ilgili talimatlara uyulduğundan emin olmalı ve bir eczacıya, doktora veya diğer sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Buğday Çimi Beslenmeye Nasıl Dahil Edilebilir?

Beslenmeye çeşitli şekillerde eklenerek buğday çiminden avantajlardan yararlanılabilir. Buğday çimi suyu evde kolaylıkla elde edilebilir ya da meyve suyu barlarından veya sağlıklı gıda mağazalarından (buralarda buğday çimi tozu ve takviyeleri de bulunur) organik buğday çimi shot’ları (yaklaşık 28 ila 57 mililitreliktir) alınabilir. Buğday çimi, suya, meyve sularına, smoothie’lere, salata soslarına, kokteyllere, dip soslara (ezme veya batırma soslarına), çorbalara veya yemeklere eklenebilecek tozlar veya kapsüller halinde de mevcuttur. Buğday çimi, tadını daha da arttırmak için süt, bal veya meyve suyuyla karıştırılabilir.
Not: Herhangi bir bitkisel takviye almadan önce uzman bir doktora danışılmalıdır. Nitelikli bir doktora danışmadan, devam eden modern tıp tedavisi bırakılmamalı, bitkisel bir preparatla değiştirilmemelidir.

Buğday Çimi Nedir? Etkileri, Kullanım Alanları, Kullanım Şekli ve Riskleri Nelerdir?

Sonuç
Buğday çimi, taze filizlenmiş buğday tohumlarından yetişen bir çim türüdür. Bu çim, tüketilmek üzere filizlendikten sonraki yedi ila on gün içinde hasat edilir. Buğday çimi su, toz, tablet veya hap şeklinde alınabilir. Buğday çimi genel sağlığı ve bağışıklığı geliştirerek çeşitli şekillerde fayda sağlar. Besin takviyesi olarak genellikle buğday çimi suyu şeklinde tüketilir. Birçok kişi, detoks etkisi nedeniyle her gün içmektedir.
Özetle, birçok çalışma buğday çiminin faydaları konusunda umut verici sonuçlar bulmuştur, ancak bunlar çoğunlukla küçük çalışmalardır. Bununla birlikte, buğday çiminin tek başına herhangi bir tıbbi durumu tedavi edebileceğini veya önleyebileceğini kanıtlayacak yeterli kanıt henüz mevcut değildir. İlaç olarak uzun süreli kullanımının güvenliği konusunda da yeterli bilgi yoktur. İnsan sağlığına olan faydalarının gerçek boyutunu ortaya koymak için daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu tür gıdalar ya da takviyeler kullanılmadan önce bir doktordan tavsiye alınmalıdır.

Kaynakça:

https://www.vinmec.com/en/news/health-news/nutrition/is-wheatgrass-good-for-health/?link_type=related_posts
https://www.signos.com/blog/wheatgrass-benefits
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-wheatgrass/
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/wheatgrass-benefits#cholesterol
https://www.buketadanc.com/blog/bugday-ciminin-faydalarini-biliyor-musunuz
https://www.drozdogan.com/bugday-cimi-suyu-nedir-cim-suyu-faydalari-nasil-yapilir-zararlari/
https://blog.korayspor.com/beslenmede-bugday-cimi-akimi/

Yazar: Müşerref ÖZDAŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku