Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bulbine Natalensis Nedir, Bileşenleri ve Faydaları Nelerdir?

0 600

Medyada testosteron güçlendirici takviyeler dikkat çekmektedir ve bulbine natalensis bunlardan biridir. Bu takviyeler testosteron seviyelerini arttırmak için vücut geliştiricilerden daha fazla ilgi çekmektedir. Ancak, hayvan araştırmalarına göre yara iyileşmesine de yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Bu yazıda bulbine natalensis’in ne olduğu, bileşenleri, sağlık yararlarını, yan etkileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bulbine Natalensis Nedir?

Bulbine natalensis, esas olarak Güney Afrika‘da bulunan Asphodelaceae familyasından bir bitkidir. İbhucu, ingcelwane ve rooiwortel gibi çeşitli isimlerle bilinmektedir. Yaprak özü, yaralar, yanıklar ve döküntüler için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kökü ise infüzyonu kusma, ishal, konvülsiyonlar, cinsel enfeksiyonlar, diyabet ve romatizmayı yönetmek için kullanılmaktadır. Ancak, bu etkilerin hiçbiri araştırılmamıştır. Bununla birlikte Bulbine natalensis Afrika’da yıllardır kullanılmasına rağmen, ancak son zamanlarda Batı tıbbında ek olarak popüler hale gelmiştir.
Bileşenler
Bulbine natalensis’den sulu bir kök ekstresi bazı bileşikleri içermektedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Tanenler
• Antrakinonlar
• Kardiyak glikozitler
• Saponinler
• Alkaloidler
• Naftalin türevi

Nasıl Çalışır?

Bulbine Natalensis Nedir, Bileşenleri ve Faydaları Nelerdir?Bulbine natalensis’in insanlarda kesin etki mekanizması belirlenmemiştir. Bununla birlikte, sıçanlarda yapılan çalışmalara göre, bazı mekanizmalar yoluyla hareket ettiği düşünülmektedir. Bu mekanizmalar aşağıdaki gibidir:
• Testislerde ve kandaki testosteron seviyelerini arttırmak
• Artan testosteron düzeylerinin bir sonucu olarak testislerin boyutunu artırmak ve testisler daha fazla testosteron salgılamak
• Sağlıklı spermlerin korunmasında rol oynayan testis enziminin (alkalin fosfataz) aktivitesini arttırmak
• Testislerde testosteron (kolesterol) üretmek, sağlıklı spermleri olgunlaştırmak ve korumaktan sorumlu olan bileşiklerin seviyelerini yükseltmek (glikojen, siyalik asit, testiküler proteinler)
• Testosteron üretmek için hücreleri (Leydig hücreleri) uyaran üreme hormonları (folikül uyarıcı ve lüteinizan ormon) seviyelerini arttırmak

Bulbine Natalensis’in Sağlık Faydaları

1) Cinsel sağlık
Yüksek testosteron seviyeleri, insanlarda libido, ruh hali ve genel cinsel sağlığı iyileştirmektedir. Sulu bir Bulbine natalensis özütü, sıçan testislerinde testosteron seviyelerini ve kanı yükseltmiştir. Ayrıca cinsel davranışı arttırmış ve 25-50 mg/vücut ağırlığı dozunda Viagra’dan daha etkili olmuştur. Bu, erkeklerde libido, erken boşalma ve erektil disfonksiyon bozukluklarının tedavisinde potansiyelini göstermektedir. Bulbine natalensis özütü, artan libido ve artan üreme hormonlarının (testosteron, progesteron, luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormon) bir sonucu olarak sıçanlarda çiftleşme ve doğurganlığın başarısını arttırmıştır. Bununla birlikte, sperm motilitesi, şekli, viskozitesi ve sayısı gibi diğer cinsel sağlık parametrelerini değiştirmemiştir.
2) Yara iyileşmesi
Domuzlarda, Bulbine natalensis yaprak jeli özleri iyileşmiş yaraları tedavi edilmemiş yaralardan daha hızlı ve daha iyi iyileştirmiştir. Bulbine natalensis ile tedavi edilen yaralarda kollajen, proteinler ve DNA’da bir artış olmuştur, bu da hücrelerin hızla bölünerek daha hızlı bir iyileşme ile sonuçlandığı anlamına gelmektedir. Bulbine natalensis yaprak jeli özütü, yeni kolajen doku, kaslar ve bağ dokuları oluşturarak sütür domuzlarında yara iyileşmesinin ilerlemesini, kollajen depolanmasını ve olgunlaşmasını arttırmıştır.
3) Mantar enfeksiyonları
Bulbine natalensis’te bulunan doğal olarak oluşan kimyasallar (fitosteroller) sınıfı, en toksikBulbine Natalensis Nedir, Bileşenleri ve Faydaları Nelerdir? mantarlardan birinin (Aspergillus flavus) büyümesini engellemiştir. Bitki yumrularından sulu bir Bulbine natalensis özütü, test edilen tüm dozlarda Aspergillus (niger ve flavus) mantarlarının büyümesini tamamen engellemiştir. Bulbine natalensis alkol ekstresi debu mantarların büyümesinde benzer etkilere sahiptir. Bununla birlikte, bunların insanlarda ve hatta hayvanlarda çoğaltılmamış çok ön sonuçlar olduğu unutulmamalıdır. Bulbine natalensis’in bu mantarların neden olduğu hastalıkların tedavisinde herhangi bir potansiyeli olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
4) Bakteriyel enfeksiyonlar
Farklı alkol türlerinde Bulbine natalensis özleri, aşağıdaki bakteri türlerinin büyümesini engellemiştir. Bu bakteri türleri aşağıdaki gibidir:
• Yaygın olarak cilt ve solunum yolu enfeksiyonlarına ve gıda zehirlenmesine neden olan birçok antibiyotiğe dirençli Staphylococcus aereus,
• İdrar yolu enfeksiyonlarının (İYE), kalp ve yara enfeksiyonlarının sık görülen bir nedeni olan Streptococcus faecalis,
• Gıda zehirlenmesine neden olabilecek Bacillus (cereus, pumilus),
• İYE, ishal ve inflamatuar bağırsak hastalığına neden olan Escherichia coli,
• Yaşamı tehdit eden ilaca dirençli enfeksiyonlara neden olabilecek çoğu antibiyotiğe dirençli Pseudomonas aeruginosa,
• Bronşit ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek Klebsiella pneumoniae,
• Tedavisi zor hastane enfeksiyonlarına neden olan Serratia marcescens,
• İYE neden olan Proteus vulgaris,
• İdrar yollarını, cildi, akciğerleri ve kalbi etkileyen birçok ciddi enfeksiyona neden olabilen enterobakter kloaka
• Gıda zehirlenmesine neden olan Shigella flexneri,
Etil asetat içindeki Bulbine natalensis ekstresi, bakteriyel büyümenin engellenmesinde diğer alkol ekstraktlarına kıyasla en etkili olanıdır. Yine, bu çalışmalar sadece Bulbine natalensis’in test tüplerinde bu bakteri türlerini inhibe etme yeteneğini test etmiştir.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Bulbine natalensis çalışmaların çoğu hayvanlar üzerine yapılmıştır. Kullanımının vücudu nasıl etkilediğini, kısa ve uzun süreli güvenliği, vücuttaki diğer ilaçlar ve bileşiklerle etkileşime girip girmediğini bilmek için daha fazla bilimsel çalışma gerekmektedir.

Yan Etkiler ve Güvenlik

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların eksikliği göz önüne alındığında, Bulbine natalensis’in güvenlik profilinin pratik olarak bilinmediği unutulmamalıdır. 36 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, 28 gün boyunca günlük bir Bulbine natalensis takviyesi uygulanmıştır. İlave olarak kan, böbrek, karaciğer ve genel sağlık belirteçleri (kalp hızı, kan basıncı, EKG) ile ölçüldüğü gibi güvenlidir. Sıçanlarda sulu bir Bulbine natalensis özütü, kandaki kolesterol, trigliserit düzeylerini ve iyi kolesterol (HDL) düzeylerini düşürmüştür. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, Bulbine natalensis kök ekstresi karaciğer enzimlerini (GGT, ALT ve AST), karaciğerin (lobüller) ve böbreğin (proksimal ve kıvrımlı tübüller) boyutunu arttırmıştır. Bu değişiklikler Bulbine natalensis kullanımından kaynaklanan karaciğer ve böbrek hasarını göstermektedir.

Bulbine Natalensis Takviyeler

Bulbine natalensis özleri, kapsüller, tabletler, dökme tozlar ve sıvı formda mevcuttur. Ayrıca bazı durumlarda diğer testosteron güçlendiricilerle birleştirilmektedir veya protein tozlarına eklenmektedir.

Dozaj

Bulbine Natalensis Nedir, Bileşenleri ve Faydaları Nelerdir?FDA tarafından onaylanmamıştır ve bu yüzden hiçbir resmi dozajı belirlenmemiştir. Belirlenen dozlar kullanıcı deneyimlerine göre belirlenen gayri resmi dozlardır. Bulbine natalensis üzerine bir kişilik bir çalışmada, günde iki kez 325 mg’lık bir dozda tüketitüketilmesi sağlanmıştır. Sıçan çalışmalarında 50 mg/kg’lık bir dozaj optimal olarak belirlenmiştir. Bu, FDA tarafından belirlenmiş standartlarına göre 60 kg’lık bir kişi için tahmini 8 mg/kg’a dönüştürülebilmektedir. Başka bir deyişle, hayvan çalışmalarına dayanarak, Bulbine natalensis ekstresi tahmini bir dozajları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• 45 kg için 360 mg
• 68 kg için 550 mg
• 90 kg için 730 mg
Bununla birlikte Bulbine natalensis bitkisinin bir şekilde herhangi bir ekstraksiyon tüketilen durumunda doz daha yüksek olabilmektedir.
Birçok kişi Bulbine natalensis tüketiminden sonra libido, zihinsel ve fiziksel enerjide bir artış olduğunu bildirmiştir. Testosteron artırıcı etkilerin bazılaro için fark edilmesi biraz zaman almıştır. Birkaç kişi ek aldıktan sonra herhangi bir etki hissetmediğini bildirmişlerdir. Bununla birlikte, bazıları dozu ikiye katladıktan sonra etkileri fark ettiklerini iddia etmektedirler. Bir kişi, takviyenin daha iyi uyumaya yardımcı olduğunu, ancak tüketimini durdurduktan sonra azalan kalp çarpıntısı yaşamıştır.

Kaynakça:
androgenhacker.com
tripleyourt.com
ayurtimes.com
molahostel.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku