Bebeklerin Kalbi Neden Hızlı Atar ?

Kalp atışı nabız olarak bilinir. Bu nedenle nabızdaki sayım ile doğru bilgiye ulaşılır. Nabız kalbin 1 dakika boyunca ne kadar hızlı veya yavaş attığını gösterir. Bebeklerde nabız yüksekliği yetişkinlere oranla daha hızlı atar. Bu nedenle ortalama bir bebeğin kalp atışının rakamı, 140 ve 170 sayısı arasında değişim göstermektedir. Bebekler sürekli gelişim içinde olduklarından vücutları hızlı bir şekilde büyür. Bu büyüme esnasında,metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar. Vücutta var olan karbonhidratı pompalamak için bebek oksijeni yeterli bulmaz ve fazlası için mücadele eder. Bu sürede hızlı nefes alma ve hızlı metabolizma çalışması nedeni ile bebeklerin kalp ve nabız sayılarında aniden yükselmeler oluşur. Sürekli gelişim içinde olduklarından kalp sayısı ortalama netliği kazanamaz.

Kalbin kanı ve oksijeni en iyi şekilde pompalaması gerekir. Eğer bu durum yetersiz sağlanırsa aniden gelişen,hatta risk içeren kalıcı durumlar,rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kan düzeyinin sağlanması ve oksijenin yeterli alınması kalp sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için kalp doğru ve düzgün atmalıdır. İstenilen seviyede olmalıdır. Nabız düşüklüğü ölümcül sebepleri doğurabilir. Bu yüzden nabız düşüklüğü yaşanmamalıdır. Nabız sayısı ve kalp sayımı hayat sağlığı için son derece önemlidir. Peki bir bebeğin ortalama kalp hızı ne kadardır bir de sizlere bu konuda doğru bilgileri sunalım.

İşte Bebeklerde İdeal Nabız Değerleri

-Yeni doğan bebeklerin kalp hızı 70-190 arası değişim göstermektedir.
-3 ayın içinde olan bebeklerin olması gerektiği kalp hızı, 80 ve 160 arasında değişim göstermektedir.
-1 ve 3 yaş arası bebek ve çocukların kalp ve nabız sayısı ortalama olarak,80 ve 130 arasında değişim göstermektedir. Bebekler sürekli değişim ve gelişim sürecinde olduğunda başta çok hızlı olan kalp hızım sayımları yetişkin olmaya yakın zamanlarda normal değerleri bulur. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
habertürk.com
yenişafak.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar