Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları

0 894

Çam Kozalağının Sağlık Açısından FaydalarıPek çok kişinin evinde sadece süs olarak kullanmış olduğu çam kozalağı aslında çok fazla faydası olan bir bitki türüdür. Doğanın bize armağanı ettiği bu bitkiyi, birbirinden farklı şekillerde de kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için de çam kozalağını ister kaynatıp suyunu içebilirsiniz; isterseniz de yağından ve reçelinden yararlanabilirsiniz.

Çam Kozalağı Çeşitleri Nelerdir?

Çamlar, kendi familyası içinde 115 türe ayrılan bitkilerdir. Bu türlerden ise sadece beş tanesi ülkemizde yetişir. Bu bakımdan çam kozalakları da kendi içlerinde farklılık gösterirler. Ülkemizde yetişen çamlar ise şu şekildedir:
• Halep Çamı,
• Karaçam,
• Sarıçam,
• Kızılçam,
• Fıstık Çamıdır.
Çam kozalakları da kendi aralarında erkek ve dişi kozalak olarak ikiye ayrılır. Bu kozalakları birbirinden ayıran en önemli farkları da dalda kalma süreleridir. Dişi kozalaklar dalda çok uzun süre kalabilirken; erkek kozalaklar ise dalda dişi kozalaklardan daha az bir süre kalırlar. Ayrıca dişi kozalaklar diğerlerine göre daha büyük kozalaklardır.

Çam Kozalaklarının Faydaları Nelerdir?Çam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları

Odunsu yapıda olan çam kozalağının sağlık açısından pek çok faydası vardır. Özellikle de astım rahatsızlıklarında şifa verici bir etkiye sahiptir. Ayrıca çam kozalağı; bronşit, öksürük ve balgam gibi hastalıklar için de kullanılan bir türüdür.

Akciğeri Temizler

Çam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları

Akciğerlerin temizlenmesinde önemli bir etkiye sahip olan çam kozalağı; vücudun gereksinim duyduğu mineralleri karşılayamamasından dolayı meydana gelen akciğer hastalıklarını ve sigara gibi zehirli olan dumanların kalıcı zararlarını yok eder. Bugün pek çok doktor ve bilim insanı bu bitkinin işlenmesi, yağının çıkarılması veya reçel yapılarak tüketilmesi durumunda sağlıklı bir hayat geçirileceğini belirtmektedirler. Çünkü bağışıklığın artırılmasına yardımcı olan bu çam kozalağı bitkisi; içeriğinde çok nadir bulunan birtakım özel bileşenleri barındırmaktadır.

Diş Ağrısını Geçirir

Çam kozalağı sirke ile karıştırılıp gargara yapıldığında diş ağrılarına son veren bir etkiye sahiptir. Bunun yanında plakları temizleyip dişleri de rahatlatan önemli bir şifa kaynağıdır.

Saçları Canlandırır

Çam yağının, saç köklerini beslediği uzmanlar tarafından ispatlanmış bir bilgidir. Özellikle de erkek veya kadınların saç dökülmesi şikayetlerinde sıklıkla kullandığı çam kozalağı yağı ile dökülen saçların yerini, daha canlı saçlar almaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirmeye Yardımcı OlurÇam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları

Çam kozalağı; bronşit, boğaz ağrıları, öksürme, nefes darlığı gibi problemleri tedavi edici bir etkiye sahiptir. Metabolizmayı düzene sokar ve uyku problemlerine çözüm getirir. Bunun yanında hastalık yayan mikroplara karşı da vücudun dinç kalmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çam kozalaklarının içeriğinde yer alan pinen ise, solunum kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca çam kozalağı, odaklanma kabiliyetini artırıp, stres seviyesini azaltarak psikolojik problemlerden kaynaklı salgılanan hormonlarda hastanın rahat etmesini sağlar.

Mide Hastalıklarının Oluşumunu Önler

Çam kozalağı, çoğunlukla stres sonucu midede meydana gelen gastrit ve ülser gibi hastalıkların oluşumunu engeller. Sakinleştirici etkisiyle stresi ortadan kaldırdığı gibi içindeki bileşenlerle de midedeki hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Çam kozalağı suyunu, herhangi bir mide rahatsızlığınız olmadığında da kullanabilirsiniz. Böylece meydana gelebilecek hastalıkların önüne de geçmiş olursunuz.

Çam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları

Stres Seviyesini Azaltır

Hayatınızın stresli ya da karmaşık bir döneminde çam kozalağı suyunu içerek bu dönemi çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ayrıca sinirlerinizi yatıştırmak için çam kozalağı suyu haricinde, çam kozalağı yağını da kullanabilirsiniz. Ancak bunun için çam kozalağı yağını yastığınıza damlatıp koklamanız gerekecektir.

Çam Kozalağı Suyu Nasıl Yapılır?

Çam kozalağının sağlık konusundaki faydalarından yararlanabilmek için ilk önce çam kozalağı suyunun yapılışını öğrenmek gerekir. Bunun için de sırasıyla izlenecek olan adımlar şunlardır:Çam Kozalağının Sağlık Açısından Faydaları
• Öncelikle 5 adet çam kozalağı bıçakla küçük parçalar halinde doğranır.
• Doğranan kozalaklar da geniş bir kaseye alınarak üzerini geçecek oranda su ilave edilir.
• Daha sonra kozalaklar, kase içerisinde bir gün boyunca bekletilir.
• Ardından bekletilmiş olan kozaklar, bir gün geçtikten sonra yarım saat kaynatılır.
• Daha sonra kaynayan kozalakların suyu iyice süzülür ve ardından isterseniz sade, isterseniz de balla tatlandırılıp haftada bir defa içilir.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku