Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı

0 225

Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı

Madrid, Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın en popüler şehri ve de başkentidir. Bu şehir her yıl sahip olduğu nüfustan daha fazlasını turist olarak ağırlamaktadır. Bu ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu başkent Madrid’de bulunan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı‘nı tercih etmektedirler. Bu havalimanının asıl adı ise Adolfo Suarez Madrid Uluslararası Havalimanı olarak bilinir. İspanya topraklarının en büyük hava meydanı olan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, her yıl milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapar. Bu anlamda şehri dünya şehirleri ile bağlayan bu meydan, son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu havalimanı, Avrupa kıtası nazara alındığı vakit, en büyük yüzölçümüne sahip hava meydanı olarak karşımıza çıkar. Yaklaşık olarak 7,500 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, dünya çapında da bir büyüklüğe sahiptir. Çok az sayıda hava meydanı kendisinin ölçülerine sahiptir. Bunların birçoğu da Kuzey Amerika kıtası topraklarında yer alır. Ülke için son derece önemli bir ulaşım tesisi olarak kabul edilen Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, her yıl yaklaşık olarak 50 milyona yakın bir yolcu trafiğine sahiptir.

Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı

Bu anlamda kıtanın önde gelen hava meydanları Londra Heathrow, Paris Charles De Gaulle, Frankfrut Am Main ve de İstanbul Atatürk Havalimanı’nın gerisinde kalan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, yine de potansiyel olarak bu hava meydanları ile boy ölçüşmektedir. Avrupa’nın en işlek 6’nci hava meydanı olan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, İspanya için ise en işlek konumundadır. Bu havalimanı o kadar büyüktür ki, uzaydan dahi çok rahat bir şekilde çıplak gözle ayırt edilebilir. Ülkenin ve de kıtanın en önemli meydanı olması sebebiyle, bölgeye birçok devasa havayolu şirketi tarifeli sefer düzenler. Bunlar arasında American Airlines, Delta Air Lines, Emirates, Singapur Airlines, Japan Airlines, Lufthansa, British Airways, Türk Hava Yolları, Qatar Airways, Qantas Airways, KLM Kraliyet Havayolları gibi devasa şirketler bulunur. Ancak bu hava meydanının ana müşterisi ülkenin ya da başka bir ifadeyle İspanya’nın ulusal havayolu şirketi olan Iberia’dır.

Iberia İspanya’nın hem bayrak taşıyıcısı hem de ulusal havayoludur. Aynı zamanda da ülkenin en büyük ticari hacme sahip sivil havacılık şirketidir. Iberia, uçak filosunun neredeyse tamamına yakın bir kısmını Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı’nda tutar ve de tarifeli seferlerini bu hava meydanı üzerinden gerçekleştirir.

Iberia dışında ayrıca Air Europa da bu hava meydanını hub olarak kullanan ticari bir havayolu şirketidir. Bu da hava meydanının trafiğine olumlu bir etki yapar. Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı, 4 adet piste sahiptir; bunlar 14R/32L, 18L/36R, 14L/32R, 18R/36L olarak kodlanmıştır. En uzun pistin 4,350km ile 18R/36L’dir. Havalimanı yıllık yaklaşık olarak 380 bin uçağın iniş kalkış yaptığı bir meydan olarak karşımıza çıkar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.