Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’den Otobüs İle Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

0 4

Turizmin beraberinde getirdiği bazı zorunluluklar vardır. Bunlar arasında ulaşımı en üst sıraya yazmak abartı olmayacaktır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle beraber ulaşım da bundan olumlu anlamda nasibini almıştır. Başka bir ifadeyle, rekabetin arttığı ulaşım sektörü beraberinde çok sayıda alternatifi de getirmiştir. Bunlar arasında uçak, gemi, tren ve otobüs en üst sıralarda yer alsa da havacılığın gelişmesi, uçaklara olan ilginin ve de tercihin artmasında başrol oynamıştır. Bundan 50 yıl kadar öncesinde uçaklar var olsa da dünyadaki ki başta Avrupa olmak üzere en çok tercih edilen ulaşım aracı otobüslerdi. Ancak havacılık yaptığı sıçramayla başta otobüs ve tren olmak üzere birçok ulaşım aracını geride bırakmayı başardı. Öyle ki, artık insanlar kendi hususi araçlarıyla da seyahat etmek yerine uçakla seyahati tercih etmektedir. Ancak uçak her ne kadar günümüzün en sık tercih edilen ulaşım aracı olsa da yine de otobüsler de halen aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle yurtdışı seyahatlerde otobüsler eskisi kadar önemli olmasa da halen kullanılmaktadır. Ancak yurtdışına otobüsle gitme fikriniz varsa bunu iyi bir şekilde planlamanız gerekecektir. Otobüsle yurtdışı seyahati ne yazık ki, uçak seyahatinden çoğu zaman daha pahalıdır. Bunun nedeni uçakların daha fazla yolcu taşıyabilmesi ve de verimliliğidir.

Ancak uçak korkusu olduğu için uçakla seyahat edemeyen çok sayıda yolcu vardır ve bunlar uluslararası seyahatlerde ağırlıklı olarak otobüsleri tercih ederler. Her ne kadar bu tür yolcu gurupları olsa da bunlar çok istisnai olduğundan otobüsle uluslararası seyahat son derece azalmış bir durumdadır. Buradaki kıyas havayolu şirketleriyle söz konusudur. Otobüsle Türkiye’den seyahat edebileceğiniz çok sayıda ülke ve şehir bulunur. Bunları aktarma yapmadan hesaba katacak olursak şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Avusturya, Almanya, İsviçre, Macaristan sayılabilir. Bu ülkelerden herhangi birine seyahat etmek isteminiz durumunda uçak yolculuğunun yanı sıra otobüs ile de seyahat etme imkanınız vardır. Bazı ülkelerin birden fazla şehrine ulaşım da söz konusudur. Bu size uçaktan daha büyük bir avantaj sağlayabilir. Örneğin, Selanik, Kavala, Dedeağaç, Sofya, Plovdiv, Varna, Bükreş, Braşov, Üsküp, Prizren, Priştine, Budapeşte, Debrecen, Graz, Viyana, Dresden, Düsseldorf, Köln, Münih, Freiburg gibi birçok Avrupa ve Balkan şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca doğu tarafımızda da Gürcistan, İran ve Azerbaycan’a da otobüsle ulaşım imkanınız bulunur.

Güney hattımızda ise, İran ve Irak’a da otobüs seferleri bulunur aslında Türkiye’nin komşuları ele alınırsa hemen hepsine ulaşım otobüslerle sağlanabilir. Ancak sınır komşusu olmadığımız ülkeler için otobüsle ulaşım alternatifi aktarmasız olarak son derece azdır. Bu ülkelerin başını Almanya, Avusturya, İsviçre gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkeler çeker. Eğer uçakla seyahat etmek sizin için imkansızsa bu durumda aktarma yaparak hemen her Avrupa ülkesine ve şehrine otobüsle ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

Yurtdışına Giderken Kullanabileceğiniz Otobüs Firmaları

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.