Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cape de Verde “Yeşil Burun Adaları” Nerededir?

0 286

Cape de Verde "Yeşil Burun Adaları" Nerededir?Cape Verde

ya da Capo Verde veyahut da, Türkçe olarak ifade edebileceğimiz haliyle Yeşil Burun Adaları, Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir adadır. Söz konusu bu ada, hukuki statüsü itibariyle bir devlettir. Bu anlamda resmi adı Yeşil Burun Adaları Cumhuriyeti olan bu ülke, egemen ve de bağımsız bir statüdedir. Yeşil Burun Adaları’nın en büyük özelliği sahip olduğu sıradışı volkanik dağ silsileleridir. Aslında bu ada bir anlamda varlığını da bu dağ silsilelerine borçludur. Yeşil Burun Adaları, Atlantik Okyanusu’nun doğu hattında yer alır. Söz konusu bu yer lokasyon bağlamında Batı Afrika’ya son derece yakındır. Sınırları dahilinde 10 adet büyük volkan dağ silsilesine ev sahipliği yapan Yeşil Burun Adaları, çok stratejik bir coğrafyada yer alması sebebiyle başta Avrupalılar olmak üzere birçok ülkenin ilgisini çekmiştir. Yeşil Burun Adaları, nereye aittir sorusu sorulduğunda, birçokları adanın bir Afrika uzantısı olduğunu ve bu yüzden Afrika kıtası ülkeleri arasında sayılması gerektiğini savunur. Bu bir bakıma epeyce doğru yapılmış bir tespittir. Yeşil Burun Adaları, gerek sahip olduğu konum gerekse de yeraltı ve doğal zenginlikleriyle, birçok medeniyetin dikkatini çekmiştir. Bu medeniyetlerden biri de bölgenin ve de Atlantik Okyanusu’nun hakim devletlerinden Portekiz‘dir. Portekiz, söz konusu adanın önemini bildiğinden burayı ele geçirmiştir.

Yeşil Burun Adaları, birçok adanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu anlamda birden fazla kara parçasının birleşiminden oluşan Yeşil Burun Adaları, Batı Afrika coğrafyasının en sıradışı ve en değerli topraklarından kabul edilir. Söz konusu adada birkaç şehir bulunur; bunlar arasında Praia bir adım öne çıkar. Bunun nedeni, söz konusu kentin, ülkeye başkentlik yapması ve de bu anlamda siyasi ve iktisadi merkez olmasıdır. Çok uzun yıllar boyunca Portekiz’in kolonisi olan Yeşil Burun Adaları, günümüzde bağımsız olsa da topraklı itibariyle bir Portekiz uzantısı olarak da kabul edilir. Resmi kayıtlara göre 1460 yılında keşfedilen Yeşil Burun Adaları, işte bu tarihle beraber Portekiz’in toprağı olmuş ve de beş asırdan daha uzun bir süre boyunca da Avrupa’nın bu güçlü sömürge ülkesinin bir parçası olarak kalmıştır. Bu anlamda dünyanın en uzun süreli kolonileştirilmiş toprakları arasında yer alan Yeşil Burun Adaları, bu statüden 19. yüzyılın son çeyreğinde kurtulmuştur. Başka bir değişle, 5 Temmuz 1975 tarihinde Portekiz’le olan bağlantısını koparan ve de bağımsızlığını kazanan Yeşil Burun Adaları, son 40 yılı aşkın bir süredir kendi ayakları üstünde durmaya çalışmaktadır. Bu ülkeden çok sayıda Afrikalı, bir anlamda Portekiz ekonomisine işçi statüsü altında göçmen olarak, entegre edilmiş ve de sonra Portekiz vatandaşlığı almıştır.

Cape de Verde "Yeşil Burun Adaları" Nerededir?Yeşil Burun Adaları, son yıllarda yapılan reklam çalışmalarıyla turistik bir destinasyon haline gelmeye gayret gösterse de ülkenin ekonomik yetersizliği bir anlamda bunun önünde duran en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgeye ulaşmak isterseniz, bu durumda aktarma yapmanız gerekecektir. Aktarma süreleri de hesaba katılırsa Yeşil Burun Adaları’na ulaşmak minimum 6 saatinizi alacaktır. Son olarak güncellenmiş vize uygulamalarını IATA üzerinden takip edebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.