Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Binge-Watching Ne Demektir? Sağlık İçin Zararlı Mıdır?

0 244

“Binge-watching” peş peşe veya çok kısa bir süre içinde birden fazla video ya da TV şovunun bölümlerini arka arkaya izlemek olarak tanımlanabilir. Bu terimin 1980′ lerde televizyon kanallarının tek bir dizinin bölümlerini bir kaç saat boyunca yayınlamasıyla ortaya çıkan maratonlar nedeniyle ya da bir DVD setinin bölümlerinin arka arkaya izlenmesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu tür televizyon maratonları bugün bile çok popülerdir. Tek bir oturuşta en sevdiğiniz televizyon programının bütün bölümlerini izlemek eğlenceli görünüyor olsa da, araştırmalar bunun sağlık için çok kötü olduğunu göstermektedir. Neden böyle olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Binge-watching’ in Olumsuz Etkileri:

Televizyon izlemek sakin bir faaliyettir ve bu etkinliğe genellikle yavaş kan dolaşımı ve metabolizmaya yol açan sağlıksız atıştırmalıklar eşlik eder. Araştırmacılar aşırı uzun süre bir şeyler izlemenin obezite, kalp hastalıkları, aşırı yorgunluk , kanser, sırt problemleri, kötü görme, erkeklerde doğurganlıkta azalma ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara yol açtığını göstermektedir. Bazı araştırmalar her gün düzenli olarak uzun süre bir şeyler izleyen kişilerin erken ölme risklerini ikiye katladıklarını göstermektedir. Bu sonuç yukarıda bahsedilen sağlık problemlerinin direk bir sonucudur.

6370_overweight-child_2523895b

Bunların haricinde bu kişiler genellikle işlerin son teslim tarihlerini kaçırmaktadır. Bazı aşırı durumlarda ise, insanlar gerçek yaşamlarından daha fazla bu fantezi dünyalarında yaşamaya başlarlar ve sonuçta bu durum özgüven kaybına neden olmaktadır.

Binge-watching’ in arkasındaki nedenin bu etkinlik sırasında dopamin gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonların serbest bırakılması olduğu söylenir. Bu hormonlar aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgilidir ve düzenli olarak uzun süre televizyon izlemenin bağımlılığa yol açabileceği düşünülmektedir. Arkadaşlar ve aile ile bu televizyon şovları hakkında konuşabilmek için yapılan akran baskısı da bu sorunu tetiklemektedir. Eğer bu etkinlik bir bağımlılığa dönüşürse binge-watching sağlık için oldukça tehlikelidir. Ancak bir kişi bağımlı olup olmadığını nasıl anlayabilir?

Televizyon Bağımlılığının Belirtileri:

Televizyon bağımlılığının en sık belirtileri uyku yoksunluğu, kilo alma ve günlük konuşmaların büyük bir kısmını sevdiğiniz şovlar hakkında konuşmakla kısıtlamak vardır. Televizyon bağımlılığı olduğunu düşünen kişiler, kendilerine bu aktivitenin onları fiziksel olarak etkileyip etkilemediğini, iş hayatlarını, okul hayatlarını, insan ilişkilerini etkileyip etkilemediğini sormalıdır. Ayrıca bu etkinliği yapmamak onlarda strese neden oluyor mu ya da sevdiklerine yeterince vakit ayırabiliyorlar mı sorularına cevap vermeliler. Bu soruların cevapları evet ise, o zaman bu durum bağımlılığın bir işaretidir.

Binge-watching ve Depresyon:

Texas Üniversitesi’ nde yapılan yeni çalışmalar, bir defada üçten fazla televizyon şovu izleyen insanların yalnızlık ve depresyon belirtilerine daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda günlük hayatın sorunlarından kaçmayı sağlayan bir aracı olarak kullanıldığı için, bir depresyon nedeninden çok bir depresyon belirtisi olarak görülebildiği düşünülmektedir. Ayrıca yoğun bir dramanın ya da heyecanlı bir gerilimin tüm sezonlarını izleyip bitirmek bir kayıp hissine sebep olur. Sezonun sona ermesi ile kişinin yaşadığı fantazi dünyası yok olmuştur. Televizyon şovlarına karşı böyle saplantılı olan kişilerin kendini kontrol etme ile ilgili sorunlar yaşadıkları da gözlemlenebilmektedir. Örneğin kişi yapması gereken önemli işleri olmasına rağmen ekranın başından ayrılamamaktadır. Televizyon kapatıldıktan sonra bile genel farkındalık kaybına, kısa dikkat aralıklarına ve sabır düşük seviyelerine yol açmaktadır. Tüm bunlar araştırmacıları bu aktivitenin zararsız bir alışkanlık olduğunu düşünmekten uzaklaştırmaktadır.

6370_reality-tv-workout-holistchic

Binge-watching İstatistikleri:

-Televizyon karşısında geçirilen her bir kaç saatin kolon kanseri, akciğer kanseri ve endometriyal kanser riskini sırasıyla %6, %8 ve %10 oranında arttırdığı düşünülmektedir.

-Dünyadaki insanların yaklaşık %7′ si televizyon bağımlısı olduğunu düşünmektedir ve tüm dünyada yaşayan insan sayısını göz önünde bulundurursanız bu sayı oldukça fazladır.

-Bağımlı kişilerin %73′ ü bu aktivitenin olumlu bir şey olduğunu düşünmektedir.

-Ortalama bir Netflix izleyicisi televizyon şovlarını izlerken her gün yaklaşık 2 saat harcıyor.

Önlemler:

Bu alışkanlıktan kurtulmanın en iyi yolu kendinizi İnternet ya da televizyon izlerken üç saatle sınırlamaktır. Bu süreyi aşmamaya çalışmalısınız. Eğer yine de bu alışkanlığı devam ettirmek istiyorsanız, yeterince sıvı tüketip hidrate kaldığınızdan, bölüm aralarında mola verdiğinizden ve iyi bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun. Ve birden fazla televizyon şovunu aynı anda takip etmemeye çalışın. İyi bir miktarda fiziksel egzersiz ile televizyon izleme süresini dengelemek çok önemlidir. Ayrıca mümkün olduğu kadar her gün yapılan bir bağımlılık haline gelmemesine özen göstermelisiniz. Biraz çaba harcarsanız, televizyon izlemek yerine yapabileceğiniz pek çok aktivite bulabilirsiniz. En iyi yol ise insanlarla etkileşime geçip evden çıkmaya çalışın ancak konuşmalarınızı televizyon şovlarından uzak tutun!

6370_bingewatch

Televizyon Şovlarını Aralıklarla İzlemenin Avantajları:

Binge-watchingin tüm olumsuz yanlarını sıraladığımıza göre, şimdi maratonlardan uzak durmanın ne gibi faydaları olacağından bahsedelim.

-Bir televizyon şovu tek bir film değildir ve öyleymiş gibi izlenmemelidir. Bölümleri arka arkaya izlediğinizde her bölümden sonra hayal gücünüzün çalışmasını engellemiş olursunuz. Oysa bölüm sonlarında heyecanlı bir bekleyiş gerilimi maksimuma çıkarır. Ayrıca küçük parçalar halinde izlemek yerine bütün bir kerede izlediğinizde kostümler ve set dikkatten kaçmaktadır. Halbuki kostümler ve set bir şova renk katan oldukça önemli bir parçasıdır.

-Bölümler hakkında yorumları okumak ve tekrarları izlemek ise size farklı bakış açıları katabilir. Hikayeye ek perspektifler sunarak, izleme deneyiminizi geliştirmek için harika bir yol olabilir.

-Bir televizyon şovunu izlerken aldığınız keyif çok çabuk biter ve kişi aylarca gelecek sezonları bekleyecek olmanın üzüntüsünü yaşar. Gerçekten her bir bölüm arasında yeterli molalar vererek, bu süreyi uzatarak hayal kırıklığını önleyebilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/why-binge-watching-is-bad-for-your-health.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.