Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Caralluma Fimbriata Nedir?

0 825

Caralluma fimbriata Apocynaceae familyasına ait kaktüs benzeri bir bitkidir Caralluma adscendens veya. Fimbriata olarak da bilinir. Hindistan ve Afrika’ya özgüdür ve bol miktarda bulunur. Hindistan’da, iştahı ve susuzluğu azaltmak için kıtlık ve uzun avlanma zamanlarında yüzyıllarca yıldır kullanılmıştır. Bitki tipik olarak çiğ yenir veya baharatlarla pişirilir, ayrıca hut ağacı ve turşularda korunarak saklanabilir. Caralluma fimbriata kilo kontrolü için çok popüler bir çözümdür. Ticari örnekleri, kilo kaybı olan özü içeren kapsüller içerir:

Bileşenleri

Caralluma Fimbriata Nedir?Caralluma fimbriata’nın gövde, yaprak, çiçek ve meyvelerinin kompozisyon olarak analizi sonucu birçok bileşen ortaya çıkmıştır. Caralluma fimbriata anten parçalarının kompozisyon analizinde sindirim sağlığının önemli bir bileşeni olan oldukça yüksek bir lif konsantrasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir. Caralluma bitki ailesindeki kilit aktif bileşikler arasında şu bileşenler bulunmaktadır:
• Pregnan glikozitler (iştah kesici)
• Flavone glikozitler (antioksidanlar)
• Megastigmane glikozitleri (anti-enflamatuar)
• Polifenoller (antioksidanlar)
• Flavonoidler (antioksidanlar)
• Saponinler (bağışıklık sistemi arttırıcılar)
• Acı prensipleri (sindirim sistemi ve pankreas koruyucuları)

Doğal Kaynaklar ve Ek Formlar

Caralluma fimbriata geleneksel olarak çiğ yenir, pişirilir, baharatlarla birlikte veya turşu yapılarak korunur. Şu an piyasada Caralluma fimbriata özü içeren birkaç takviye vardır. Uygun bir diyetle birlikte kişilerin kilo vermelerine yardımcı oldukları iddia edilmektedir.

Hareket Mekanizması

Caralluma fimbriata’nın pregnan glikozitlerinin çalıştığı mekanizmalar tam olarak anlaşılmasa da, bu bileşiklerin aşağıdaki konularda etkili olduğu önerilmektedir:
• Enerji molekülü ATP’nin hipotalamusa salınımını arttırır ve böylece doygunluğu teşvik eden bir enerji alım sinyali gönderir.
• Açlığı teşvik edici molekül olan nöropeptid Y’nin (NPY) oluşumunu engelleyen grelin hormonunun üretimini azaltır
• ATP-sitrat liyaz enzimini bloke eder ve böylece yağ üretimi için yapı bloklarının oluşumunu önler.
Pregnan glikozitlerin yağ asitlerinin oluşumu üzerine etkisi Caralluma fimbriata’nın kan şekeri seviyesini düşürdüğü bildirilmiştir. Kan şekerine etkileri şu şekildedir:
• Glikoz üretimini önleme
• Glikoz alımını arttırmak
• İnsülinin kan konsantrasyonunun arttırılması
Caralluma fimbriata’nın antioksidan aktivitesi, polifenollerin (birkaç fenol ünitesi tarafından oluşturulan doğal bileşikler) ve flavonoidlerin (flavon yapısından türetilen doğal bileşikler) varlığından kaynaklanmaktadır.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Caralluma Fimbriata Nedir?Yukarıda tarif edilen sağlık taleplerinin çoğu, sadece hücre ve hayvan çalışmalarında test edilmiştir. Bu nedenle, Caralluma fimbriata’nın yararlarını doğrulamak için insanlarla yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır. Caralluma fimbriata’nın kilo kontrolündeki potansiyel faydalarını doğrulamak için daha fazla hasta ile yapılan yeni klinik çalışmalara ihtiyaç duyulur. Dahil edilen çalışmaların birçoğunun, Caralluma fimbriata üretimini üreten veya finanse eden şirketler tarafından yapıldığı belirtilmelidir.

Yan Etkiler ve Önlemler

Caralluma fimbriata’nın nispeten bilinmeyen bir güvenlik profiline sahip, yeterince araştırılmamış bir ek olduğunu unutulmamalıdır. Bu nedenle, aşağıdaki yan etkilerin listesi kesin değildir. Kişinin sağlık durumuna ve olası ilaç veya ek etkileşimlerinize göre diğer olası yan etkiler konusunda doktora danışılmalıdır. Fazla kilolu 50 kişiden oluşan bir çalışmada% 24, aşağıdaki yan etkilerden bir veya daha fazlasını yaşamıştır.
• Şişkinlik
• Tantana
• Kabızlık
• Mide iltihabı
Belirtiler hafiftir ve bir hafta içinde kaybolmuştur. 89 kilolu kişiyle ilgili başka bir çalışmada, deneklerin % 2-12’si aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasından mustariptir:
• Mide bulantısı
• Çarpıntı
• Dil iltihabı
• Uyku yoksunluğu
• Kabızlık
• Genelleştirilmiş zayıflık
• Artmış kan basıncı
Ancak, bu etkileri yaşayan kişilerin sıklığı test ve plasebo gruplarında benzerdir.

İlaç Etkileşimleri ve Kontrendikasyonları

Caralluma fimbriata ile ilgili araştırma sınırlıdır ve şu ana kadar ilaçlarla etkileşimi açıklanmamıştır. Daha fazla klinik araştırma yeni etkileşimleri ve kontrendikasyonları tanımlayabilir. Caralluma fimbriata özü alımının hamilelik ve emzirme döneminde etkileri üzerine yetersiz araştırma yapılmıştır, bu nedenle bu şartlarda kullanılmaması önerilir.
Dozaj: Caralluma fimbriata hiçbir şart için FDA tarafından onaylanmamıştır, hiçbir resmi doz yoktur. Ek üreticiler ve kullanıcılar, deneme yanılma temelinde resmi olmayan kurallar belirlemiştir. Kullanıcılar ve ek üreticiler 12 haftaya kadar 500 mg 2x/gün doz önermektedir. Güvenlik çalışmasına ve bildirilen herhangi bir olumsuz etkisi olmadan Hindistan’daki bu tesisin tarihsel kullanımına dayanarak, 2006 yılında Caralluma fimbriata özü, 2006 yılında Genel Olarak Güvenli Olarak Tanımış GRAS statüsüne alınmıştır.
Caralluma fimbriata özü kapsüllerinin kullanıcıları farklı etkiler yarattığını bildirmişlerdir. Bazı kullanıcılar, Caralluma fimbriata’nın günlük kullanımının bir veya iki hafta içerisinde iştahı azalttığını bildirmiştir. Ancak bildirilen kilo kaybını hafifletmiştir. Diğer kullanıcılar iştahı azaltmadığını, enerji seviyelerini artırdığını bildirmişlerdir. Bunun yanında bazı kullanıcılar porsiyon kontrolü ve atıştırma konusunda iyileşmeler yaşadığını söylerken bazıları ise tatlı yeme istediğini azalttığını bildirmiştir. Bir kullanıcı ise tüm şişeyi, kilo vermede hiç fayda görmeden bitirdiğini dile getirmiştir.
Yüzyıllar boyunca, Caralluma fimbriata Hindistan’da açlık ve susuzluk engelleyici olarak kullanılmıştır. Her ne kadar ekstrakt ağırlık kontrolü için kullanılsa da, son zamanlarda yapılan çalışmalar antioksidan, enerji artırıcı ve glikoz düşürücü aktiviteler gibi diğer potansiyel faydaları ortaya koymuştur.

Kaynakça:
paleoleap.com
nature.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku