Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Çevresindeki Kırışıklıkların Azaltılması İçin Ev Reçeteleri

0 760

“Gözler ruhun aynasıdır”. Bu ünlü alıntı haklı olarak yüzün en çekici özelliği olan gözlerin güzelliğini tasvir etmektedir. Genellikle yaşlanmanın ilk belirtilerini göz çevresindeki kırışıklıklarda keşfetmek gerçekten cesaret kırıcıdır. Bu tür kırışıklıklar “kaz ayağı” veya “kahkaha çizgileri” olarak da adlandırılır. Basit ev ilaçları ve ürünleri ile göz çevresindeki yaşlanmanın ilk belirtileri ile mücadele edebilirsiniz.

8445_300-50389982-woman-moisturizing-her-skinBazı insanlar yaşlandıkça göz kenarlarında kırışıklıklar gelişirken, bazı kişiler çok genç yaşta bu kırışıklıklara sahiptir. Bu kırışıklıkların görünümü bir çok kişi için endişe nedenidir. Bu durum ise pek çok markanın kırışıklık karşıtı pek çok ürününün denenip çok başarılı sonuçlar alınmaması ile sonuçlanır. Ancak doğru zamanda doğru ürünleri kullanarak onlardan kurtulabilirsiniz. Doğal ürün ve yöntemleri kozmetik ürünler yerine tercih edebilirsiniz.

Göz Çevresindeki Kırışıklara Ne Sebep Olmaktadır?

Hassas bölge olan göz çevresi, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini ilk olarak gösteren bölgedir. Bu tür kırışıklıklar çeşitli nedenlerle gelişebilir. Cilt kırışıklıkların oluşumu ve yüzün sarkmasının en önemli sebeplerinden biri de gözlerin sürekli hareketidir. Başka bir neden ise şiddetli güneş ışığına maruz kalarak cildin nemini kaybetmesi ve bunun sonucunda cildin elastikiyetini kaybetmesidir. Doğrudan güneş ışığı aynı zamanda gözlerin sürekli kısılmasına ve göz altı kırışıklıklarına sebep olmaktadır. Sigara kullanan kişiler sigara kullanmayanlara göre daha erken yaşta göz altı kırışıklıkları geliştirmektedir çünkü cildin nemini emmektedir. Allerjisi olan kişiler diğer kişilere göre çok daha erken yaşlarda göz çevresi kırışıklıkları geliştirebilmektedirler. Beslenme, genetik, daha az su tüketimi de kırışıklıkların oluşumunda önemli rol oynayabilen bazı faktörlerdir. Yaşlanma süreci tamamen durdurulamaz ya da kontrol edilemez olsa da, bazı tedbirler alarak bu süreci biraz geciktirebiliriz.

Kırışıklıkların Gelişimini Önleyici Tedbirler:

-Su Tüketimini Arttırın:

8445_300-61287610-water-pitcher-and-glassNemsizlik kırışıklık oluşumunun ardındaki ana neden olduğuna göre, su tüketimini arttırmak ve diğer sıvı maddelerin alımını arttırmak cildinizin nemini arttırarak kırışıklık gelişimini önleyecektir.

-Sigarayı bırakın.

-Aşırı Güneş Işığından Kaçının:

Güneşin ultraviyole ışınlarına sürekli maruz kalmanın, göz çevresindeki kırışıklıklara neden olabileceği söylenmektedir. UV ışınlarının haricinde parlak güneşe bakarken gözlerin kısılması da aynı etkiye sebep olmaktadır. Yani güneşli bir günde dışarı çıkarken güneş gözlüğü takmayı ve güneş kremleri kullanmayı unutmayın.

-Doğru Beslenin:

Ayrıca karotenoidler açısından zengin gıdalar tüketerek de kırışıklıkların oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Havuç, tatlı patates, kavun, ıspanak ve kayısı karotenoid açısından iyi kaynaklardır ve kırışıklıkları azaltmada yardımcı oldukları söylenmektedir. Ayrıca cildi hasarlardan korumak için antioksidan vitaminler (A, C, E vitaminleri) ve (çinko, selenyum gibi) mineraller içeren gıdalar almalısınız. Soya ürünleri ve özellikle somon olmak üzere balık tüketimini arttırın.

-Cilt Bakımını İhmal Etmeyin:

8445_300-50683038-sleeping-womanYüzünüz için sabun kullanmaktan kaçının, ancak cilt tipinize uygun bir temizleyici kullandığınızdan emin olun. Ayrıca göz çevresindeki bölgeleri havlu yada ellerinizle silmekten ya da sürtmekten vazgeçin. Bu amaç için nemli bir pamuk kullanın. Göz makyajınızı yumuşak bir temizleyici ile çıkartabilirsiniz. Cilt bakım uzmanlarına göre yüzünüzü sık sık musluk suyu ile yıkamak cildinizdeki yararlı yağları uzaklaştırarak cildinizi kırışıklıklara yatkın hale getirebilir.

-Düzenli Olarak Nemlendirici Uygulayın:

Günlük olarak bir nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Göz çevresindeki bölge ince ve hassastır ayrıca yüzün diğer kısımlarına göre daha hızlı bir oranda nem kaybeder bu nedenle bu bölgeye düzenli olarak nemlendirici uygulayarak kırışıklıkların oluşumunu önleyebilirsiniz. Ayrıca bu amaçla göz altı kremleri ve losyonlar kullanabilirsiniz.

-Yeterli Miktarda Uyuyun:

Her şeyden önce, yeterli uyku cildinizi hasardan korumak için çok önemlidir. Hasar görmüş cilt hücrelerinin onarıma girmesi için en az 8 saatlik uyku vücut için gereklidir. Ayrıca yüz kırışıklıklarının azaltılması için sırt üstü uyumanın yan taraflara yatarak uyumaktan daha iyi olduğu düşünülmektedir.

-Gözlerinizi Kısmayın:

Bazı kişiler gözlük kullanmaktan kaçınırlar ve bir şeyler okurken ya da izlerken gözlerini kısarlar. Gözlerinizi sürekli olarak kısmak ya da tekrarlayıcı yüz hareketleri kırışıklıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle gözlük kullanmaktan kaçınmayın.

Kırışıklıklar İçin Uygulayabileceğiniz Ev Reçeteleri:

8445_300-73155087-beautiful-girlÇoğu kişi kırışıklar ile savaşmak için kozmetik ürünleri daha garanti görmektedir. Bazı kişiler ise kendileri için uygun bir ürün seçip diğerlerinin işe yaramadığını düşünmektedir. Bu yöntemi uygulamak için cildiniz için en uygun sonuçlar veren bir ürün seçmeniz gerekiyor. Uygun ürünü bulana kadar pek çok markanın pek çok ürününü denemelisiniz. Başka bir etkili ancak pahalı yöntem ise botox enjeksiyonları ya da lazer tedavileridir. Kırışıklıklarınız ile doğal yoldan savaşmak isterseniz aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kırışıklıklar için popüler bir ev çözümüdür. Uyumadan önce göz çevresine küçük miktarlarda uygulanması ve gece boyunca muhafaza edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı ya da kokusuz olmak kaydı ile hint yağı da kullanabilirsiniz. Bu yağlar kırışıklıkları önlemek için yeterli nem sağlar.

Göz çevresine ananas suyu uygulayın ve yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika boyunca böyle bırakın. Ananasta bulunan bromelain denilen alfa hidroksi asitin, özellikle göz çevresinde olmak üzere yüz kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatmak için faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Limon suyu ile taze kaymak da kırışıklıkları azaltmada harikalar yaratabilir. Yapmanız gereken tek şey biraz süt kaynatmak ve soğuduğunda üstüne oluşturan kremsi tabakayı almaktır. Bu kremsi tabakayı 4-5 damla limon suyu ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Bir saat sonra yüzünüzü yıkayın ancak sabun kullanmayın.

Ayrıca kırışıklıkları azaltmak için papaya püresi ya da elma- yeşil üzüm suyu kullanabilirsiniz. Bunları yüzünüze uygulayıp bir saat bekletin, sonrasında su ile yıkayın. aloe vera jeli ile karıştırdığınız salatalık suyu da cilt kırışıklıklarını önlemek için faydalıdır.

Gözlerinizin altındaki kırışıklıkları azaltmak için bazı göz egzersizleri de deneyebilirsiniz. Kısacası önleyici tedbirler ve ev reçeteleri ile birlikte kırışıklıklarınız ile savaşabilirsiniz. Yukarıda bahsedilenlerden kendiniz için uygun olanlarını seçip kendi güzellik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku