Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çin’e Ulaşım: Hainan Airlines

0 158

Çin'e Ulaşım: Hainan AirlinesHainan Airlines, Asya ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük havayolu şirketleri arasında yer alır. Çin’i devlet ve de özel sektör olarak kategorize edersek, bu anlamda şirket ülkenin en büyük özel havayolu şirketi olarak karşımıza çıkar. Yani başka bir ifadeyle Hainan Airlines, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sivil havacılık siciline kayıtlı bir ticari havayolu şirketi olsa da, firma Çin devletinin güvencesi altında faaliyet göstermez. Bu güvenceden kasıt sadece mali açıdandır. Yoksa şirket doğal olarak yasalar karşısında diğer bütün Çin merkezli havayolları ile aynı hukuki statüye sahiptir. Son 20 yılda ciddi bir atılım yapan Çin Halk Cumhuriyeti, hemen hemen bütün sektörlerde çok ciddi anlamda ilerleme kaydetmiştir. Bu sektörüler arasında en önemlileri şüphesiz havacılıktır. Sahip olduğu nüfus ile dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğini haiz olan Çin Halk Cumhuriyeti, sahip olduğu nüfus ile doğru orantılı olarak havacılık pazarından ciddi bir pay beklentisi içersindedir. Ancak bakıldığı vakit, kendi nüfusunun 4’te 1’i kadar olan Amerika Birleşik Devletleri sektörü tek başına domine eden en önemli devlet olarak görülmektedir. Halk böyle olunca bu durumu değiştirmek için kamu ya da özel iştirak olsun bütün şirketlere havacılık alanında çeşitli kolaylıklar getirilmiştir. Bu da Çin içersinde sektörün hızlı bir büyüme yaşamasına yardımcı olmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları dahilinde en büyük özel havayolu şirketi olan Hainan Airlines, sahip olduğu güzergahlar nazara alınırsa bu durumda da Çin Halk Cumhuriyeti‘nin en büyük 4 havayolu şirketi arasında yer alır. Bakıldığı zaman şirket, domestik ve de uluslararası 500 adet tarifeli sefere sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti ve de dünyada bulunan önemli ülkelere tarifeli seferler düzenleyen Hainan Airlines, bu alanda son derece önemli bir hizmet sunmaktadır. Ülkenin en önemli havayolu şirketlerinden biri olan Çin'e Ulaşım: Hainan AirlinesHainan Airlines, sahip olduğu uçak filosunu Haikou Meilan Uluslararası Havalimanı’nda tutmaktadır. Bunun dışında ayrıca Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Pekin Başkent Havalimanı’nda da uçak bulunduran Hainan Airlines, bu hava meydanlarından Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve de Okyanusya’ya tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu sayede birçok yolcuya da hizmet götüren Hainan Airlines, ülkenin en büyük havayolu şirketleri arasında yer almayı başarmaktadır. Ayrıca son olarak şirket dünyanın en iyi 10 havayolu arasına da girerek son derece önemli bir başarıya imza atmıştır.

Hainan Airlines, resmi olarak 1993 yılında kurulmuştur. Kendi markası dışında yaklaşık on markaya daha sahip olan Hainan Airlines, bu anlamda devasa bir küresel şirket halini almıştır. Bünyesinde 187 adet ticari yolcu uçağı bulunan Hainan Airlines, uluslararası anlamda 110 destinasyona da uçarak, Çin Halk Cumhuriyeti’ni dünya ülkeleri ile bağlantısını sağlamaktadır. Hainan Airlines’ın Türkiye ile de yakın ilişkileri bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku