Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Amerikan Devi GMC

0 1.747

Bir Amerikan Devi GMCGenerals Motors Truck Company ya da Amerikalıların da dediği gibi kısaca ”GMC”, bir araç üreten marka olarak karşımıza çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli markalarından biri olan GMC, ülkenin otomotiv sektörü alanında adeta lokomotifi konumundadır. Amerikan pazarı öncelikli olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine otomotiv ihracatı gerçekleştiren GMC, tam anlamıyla bir dünya markası haline gelmiştir. Araç üretimi bakımından birçok modeli programında bulunduran GMC, binek ve de ticari araç üretiminin yanı sıra aynı zamanda da otobüs, spor araç ve de askeri araç üretimi de yapmaktadır. Görüldüğü üzere sektörün hemen hemen her alanında yer alan GMC, son derece büyük bir firmadır. Birleşik Devletler nazara alındığında, ülkenin en büyük otomobil üreticisi olarak kabul edilen GMC, son derece köklü ve de eski bir şirkettir. I. Dünya Savaşı öncesine dayanan bir tarihe sahip olan GMC, ilk vakit, ”Rapid Motor Vehicle Company” adıyla kurulmuştu. Daha sonradan şirket isim değişikliğine gitmiş ve de General Motor Company adına gelen GMC adıyla anılır olmuştur. Resmi olarak 22 Temmuz 1911 tarihinde kurulmuş olan GMC, 100 yılı aşkın bir otomotiv üretim geçmişi ile de dikkat çeker.

Şirketin kurucusu William C. Durant olarak karşımıza çıkar. Bu kişi bugünkü GMC kavramını hayata geçirmiş olmasıyla beraber son derece büyük bir otomotiv şirketinin de kurucu babası olarak tarihteki yerini başarı ile almıştır. Şirket merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan Detroit şehrinde olan GMC, Birleşik Devletler’in dünyaca ünlü otomobil markası Chevrolet’nin de sahibi konumundadır. Her iki marka GMC altında birleşince doğal olarak Chevrolet’de GMC, GMC’de de Chevrolet izleri görülmeye başlandı. Tıpkı Audi ile Skoda’nın Volkswagen çatısı altında birleşmesi sonucu, Skoda’da gözle görülmeye başlayan Audi benzerliği gibi. Bir Amerikan Devi GMC

GMC Amerika Birleşik Devletleri pazarında son derece popüler bir araç markasıdır. Özellikle de pick up tarzı kullanan müşterilerce son derece sıkça tercih edilen GMC, V8 ve V6 motorlarının Birleşik Devletler topraklarındaki öncüsü konumundadır. Son derece güçlü motorlara sahip araçlar üreten GMC, birçok alanda kullanıma elverişli mühendislik harikaları üretmiştir.

Özellikle de GMC markası altında üretilen Canyon, Sonoma, Syclone, Sierra, S-15, Caballero, Sprint gibi modeller son derece yoğun ilgi görmüş pick uplar arasında yer alır. Ancak bunlar haricinde de çok daha büyük ve de binek olarak kullanılan araçlar da GMC fabrikalarında üretilip Amerikan ve de dünya pazarına sunulmuştur. Küresel bir güç olsa da GMC ağırlıklı olarak iç pazarda popüler bir markadır. Bunun nedeni, şüphesiz Amerikalıların devasa ve de gösterişli araçlara duydukları sempatidir. Bu da markanın Avrupa pazarında hayat bulamaması sonucunu doğurmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku