Çocuğunuzda İstediğiniz Davranışları Nasıl Artırabilirsiniz?

Anne, babalar çocuklarında istedikleri davranışları pekiştirmek isterler. Bunun için de çaba sarf ederler. Çocuğun olumlu davranışlarını artırmak için yapılması gerekenler;
1- Ödül vermek çoğu zaman iyi bir yöntemdir.
2- Övmek
3- Gülümsemek
4- Sarılmak
5- Öpmek
6- Sevdiği bir işi yapmasına izin vermek

Çocuklar kimi zaman hiç istekte bulunulmadan olumlu davranışlar sergiler. Örneğin; oyuncaklarını toplar, yemek masası kurmada yardım eder, kardeşiyle oyun oynar. Bunlar olumlu davranışlardır. Çocuk bu davranışları sergilediğinde aferin demek, sarılmak çocuğu mutlu eder. Bu ilgi ve sevgiden dolayı doğru davranışlar sergilediğini düşünerek bu davranışlarını pekiştirir.

Çocuğu övmekten, takdir etmekten kaçınılmamalıdır. Bu durumda aileler de kendini iyi hisseder. Çocuğu sürekli eleştirmek, tehdit etmek çocuk da olumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olur. Zaten anne- babalar da bu durumdan rahatsız olur.
İstenilen davranışları artırmanın en iyi yolu istenilen davranışların övülmesi, istenmeyen davranışların görmezden gelinmesidir. Çocuklar dikkat çekmek için olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Eğer o davranış görmezden gelinirse bir süre sonra çocuk dikkat çekemediğini anlayıp o davranışı terk edecektir.
Olumlu davranışlar gerçekleştiği anda çocuk takdir edilmelidir. Bu yaptığı hareketten dolayı çok mutlu olunduğunu da ifade etmek gerekir.

Çocukta olumlu davranışları pekiştirmek için aile bireylerinin tutarlı olması gerekir. Anne ya da baba aynı davranışa karşı birisi olumlu birisi olumsuz tepki veriyorsa maalesef o davranışa karşı tutum gelişemez Çocuk da kendi bildiği gibi davranmaya devam eder. Özellikle olumsuz davranışlarda tutarlı olmak çok önemlidir.
Çocuklara karşı kesinlikle şiddet uygulanmamalıdır. Aynı zamanda çocuğa darılmak, konuşmamak da çocukta olumsuz davranışların artmasına sebep olur.

Olumlu davranışları artırmak için olumsuz davranışları ortadan kaldırmak gerekir. Olumsuz davranışlar tehlikeli boyutta ise bu davranışları görmezden gelmek yeterli olmayabilir. Bunun için hayır demek gerekebilir. Hayır demenin de bir ölçüsü vardır.

Eğer bir anne- baba iseniz hayatınızdaki en büyük sorumluluk çocuk yetiştirmektir. Çocuk özel ilgi ister. Bunun için çocuğu iyi yetiştirmek için çocuğu çok iyi tanımak gerekir. Zaten bir çocuğu en iyi tanıyan da anne- babasıdır. Çocuğa karşı nasıl bir tutum içinde olunması gerektiği belirlenmelidir. Unutulmaması gereken bir nokta da sürekli hayır denilen bir çocuğun bir süre sonra o hayırları duymazdan geleceğidir. Boş tehditlerle de çocukta olumlu davranışlar pekiştirilemez. Bunun için çocuğun nerede övüleceği nerede hayır deneceği iyi belirlenmeli ve anne- babalar tutarlı davranışlar sergileyerek çocuklarını yetiştirmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar