Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?

0 433

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?

Yaşam koşullarımızın her ne kadar mütevazi olmasını istesek bile,istenmeyen bir takım olguların hayatımızda yarattığı olumsuz etkileri büyük olur. Bu etkilerin çoğalmasıyla beraber meydana gelen,stresler ve psikolojik sorunlar,gün içinde var olan enerjimizi de derinden emer. Kaybettiğimiz enerji dışında,stresin bizlerde yarattığı öfkelerden de zararlı çıkarız. Kalp kırıklıkları ve kırıcı davranışlar, hiç olmadık zamanlarda yaygınlaşır ve alevlenir. Öfke kontrolünü yetersiz sağladığımızdan yine zarara uğrayan kendimiz oluruz. Peki, daha ılımlı olarak güne başlamak için nelere ihtiyacımız var?Yapılan araştırmalara göre,meyve tüketimini yeterli bir şekilde sağlayan bireyler daha sakin ve pozitif oluyor. Peki, ençok hangi meyveler ve besinler doğal sakinleştirici olarak kabul edilmektedir. Şimdi sizlere bu konulardan söz edeceğiz. Bakalım doğal sakinleştirici meyveler neler ? Hep birlikte öğrenelim,bilgilenelim .

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Kiraz-Çilek -Böğürtlen Sakinleştiriyor !

Karbonhidratı az olan ve doğal şekerli ile yer alan bu inanılmaz üç meyve: kiraz,çilek böğürtlen,adeta doğal bir sakinleştirici. Kas gevşemesine ve sinirlerin düzelmesine yardımcı olur. Olaylara daha sakin bakmayı ve en önemlisi yapıcı olmanızı destekleyerek,iletişimde sıkıntılar yaşamanıza katkıda bulunur. Kiraz ve çilek yaz meyvesi olarak çok sevilen ve çok alınan meyve gurubuna girmektedir. Mümkün oldukça meyve ve sebzeleri zamanında tüketin. Çünkü bazı hormonlu gıdalar sizin sinirli olmanıza neden olur. Sağlığınızı bozacak gıdalardan mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Mümkün oldukça C ve B12 içeren meyvelerden yiyiniz. Eksikliği depresyona yol açar.

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Çikolata Mutluluğun En Büyük Dostudur !

Çocuklar genellikle neden hep mutlu hiç düşündünüz mü ? Çünkü ellerinden bırakmadıkları o tadına doyum olmayan çikolataların mucizeleri sayesinde. Onlara enerji veren ve mutlıu olmalarını sağlayan çikolatalar,güçlü antioksidan içermektedir. Bununla beraber içinde var olan bu element flavanoid sayesinde beyin dalgalarını uyarır. Sakinleştirir ve kişinin pozitif olmasını destekler. Çikolata yemek sağlıklı beyin gelişimi ve sakinlik için son derece yararlı bir besindir.

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Yumurtanın Proteini Sakinleştiriyor !

Kahvaltılarımızın doyumsuz lezzeti olan yumurtanın protein bakımından oldukça zengin olduğunu biliriz. Bu nedenle çocuk,yetişkin herkesin her sabah ,kaynatılmış yumurta yemesi gerekir. Üstelik yumurta sinirlerin hafiflemesine yol açıyor. Mineral ve protein bakımından faydasını saymakla bitiremediğimiz yumurta ,çocuklarda beyin gelişimini güçlendiriyor. Her türlü unutkanlık ve geriliğe iyi geliyor. Ayrıca sarısı doğal sakinleştiricidir. Sinir sistemini düzenler.

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Kuşkonmaz Bitkisi, Doğal Sakinleştirici Bitkilerin Arasında Yer Alıyor !

Kuşkonmaz bitkisinin en güzel faydası vücuda yeterli miktarda Folik asidi sağlamasıdır. Folik asit eksikliği, direk sinirlerin yıpranmasına neden olur. Psikolojiyi olumsuz bir şekilde etkiler. Kuşkonmaz bitkisi biraz acımsı olduğundan direk yemenize gerek yok. Doğal sakinleştirici gurubunun içinde yer alan yoğurt ile kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Fesleğeni çayınıza ve ya yemeğinize ilave ederek doğal yollarla sakinleşebilirsiniz !

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?

İçinde birbirinden faydalı elementler ve enzimler bulunan fesleğenin sağlık bakımından zengin bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çok sinirli kişilerin fesleğen bitkisinin çayını içmeleri gerekir. Doğal yöntemler ile evde kaynatarak içebileceğiniz,pratik bir bitkidir. Aktarlardan alabilir, kaynatma sonrası bir tatlı kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Özellikle uyku sorunu yaşayanlar bunu uyumadan bir saat önce alırlarsa,uyku moduna kısa sürede geçecek,en önemlisi yorgunluğunu tamamen atarak,huzurlu bir şekilde uykuya dalacaktır. Fesleğen doğal sakinleştirici bitkiler arasında yerini almaktadır.

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Patates Yüksek Karbonhidrat Oluşturduğundan Sakinleştirici Gıdalar Arasında Yerini Alıyor !

Patateste yoğun miktarda serotonin maddesi bulunmaktadır. Üstelik karbonhidrat bakımından zengin olduğundan sinirleri toparlar ve daha ılımlı,sakin olmanıza katkıda bulunur. Kilo almaktan korktuğunuz gıdalar arasında patates kesinlikle yer almıyor. Eğer haşlamasını yerseniz kilo problemi yaşamaz,üstelik tok tutan özelliği sayesinde kilo kontrolünü en iyi şekilde sağlamış olursunuz.

Doğal Sakinleştirici Meyveler ve Besinler Nelerdir ?Diğer Sakinleştirici Meyveler ve Sebzelerin Listesini Ele Aldık. Bunlar :

-Yoğurt
– Ihlamur,incir,elma,havuç,nar
– Rezene,
– Çilek,Böğürtlen, vişne,kiraz,
– Karpuz suyu,
-Yumurta,
– Balık,
-Muz,
Badem,
-Kakao,Çikolata,
– Domates suyu,
– Ananas,
-Melisa otu, Ada Otu
– Avakado,
-Üzüm,kuru üzüm,kayısı
-Süt, Hindi Eti,Kediotu,
-Kivi, ve su doğal sakinleştirici gıdalar arasında yerini almaktadır.

Kaynakça:
mynet.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.