Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alerjiye En Sık Reaksiyon Gösteren 7 Besin

0 336

Alerjiye En Sık Reaksiyon Gösteren 7 Besinİnsanın hayatına devam edebilmesi için vücudunun besinlere ihtiyacı vardır. Ama her besin her vücuda uygun değildir. Bazı bünyeler bazı yiyecek ve içeceklere karşı duyarlıdır. Vücut bu besinlere tepki verir. Bu tepki genellikle cilt üzerindeki kızarıklarla ortaya çıkar. Aslında bu gerçekleşen durum vücudun kendini savunma mekanizmasıdır. Besin alerjisi olan kişilerde bulantı, kusma, karın ağrısı görülür. Eğer yenilen bir içecek veya yiyecekten sonra vücutta bir anormallik oluşmuş ise bu besinlerle ilgili bir problem var demektir.
Alerjik reaksiyonlar genellikle bebeklerde ve küçük yaşlardaki çocuklarda sık sık görülse de yetişkinlerde de görülebilir. Özellikle bebekler 1 yaşına kadar çok daha hassastır ve alerji yapma ihtimali olan yiyecekler bile verilmemelidir. Bunlar inek sütü, bal, yumurtanın beyazı, çilektir.Alerjiye en çok yol açan besinler kişiden kişiye de değişkenlik gösterir. Bir insanda alerjiye yol açan besin başka bir insanda alerjiye yol açmaz. Ama en çok alerjiye yol açan 7 besini sıralarsak:

Alerjiye En Sık Reaksiyon Gösteren 7 Besin1- Süt: Süt proteini alerji yapar. Daha çok çocuklarda görülür. Ailesinde süt alerjisi olanlarda bu alerjinin görülme olasılığı daha yüksektir. Belirti olarak vücutta kızarıklıklar olur ayrıca ishal, kusma görülebilir.
2- Yumurta: Süt alerjisinden sonra en çok yumurta alerjisi görülür. Bu alerjide daha çok çocuklarda görülür. Özellikle 1 yaşın altındaki bebeklere yumurta verirken dikkatli olmak gerekir. Bebek 6 aylık olduktan sonra ek gıdalara geçilir. Bu aydan sonra yumurtanın sarısı verilir. Ama azar azar verilmesi gerekir. Herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıktığında da yumurtanın kesilmesi gerekir. Yumurtanın beyazı sarısına göre daha çok alerjik etkiye sahiptir. Bu yüzden 1 yaşından önce bebeklere yumurtanın beyazı verilmemelidir. Yumurtaya karşı vücut tepki verdiğinde yumurtalı başka yiyeceklere de verebilir. Yumurta alerjisine vücut tepki olarak kızarıklıklar, kusma, ishal görülebilir. Çocuk büyüdükçe bu alerjik durum ortadan kalkabilir.
3- Deniz Ürünleri: Deniz ürünleri oldukça çeşitlidir. Bazen bu deniz ürünlerinin kokusu bile alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Çocuklarda sık görülür. Alerjik etkisi güçlüdür.
4- Tahıl: Tahıl alerjisine de sık rastlanır. En çok tüketilen besin maddelerinin başında gelir. Tahılın doyurucu olmasından dolayı insanlar her gün tahıllı ürünlerden mutlaka yer. Bunun için tahıl alerjisi olan kişiler ekmek, makarna, bulgur, erişte…gibi birçok yiyeceği hayatlarından çıkarmak ve bu da oldukça zordur.
5- Baklagil: Yer fıstığı, bezelye, fasulye, bakla, nohut, mercimek gibi baklagiller alerjiye sebep olabilir. Özellikle kan rahatsızlığı olanların vücudu baklaya tepki verir.
6- Soya: Soya proteinine olan alerjidir. Soya içerikli ürün çok fazla olduğu için öncelikle çocuklar olmak üzere birçok insan etkilenebilir.
7- Bal: Bal besin değeri bakımından güçlüdür. 1 yaşından küçük bebeklere verilmez. Bala alerjisi olanların çiçeklere ve polenlere de alerjisi olabilir.
Alerjik durumların hafife alınmaması gerekir. Özellikle bebekler ve çocuklarda daha sık alerjik reaksiyonlar görüldüğü için bu dönemde ailelerin dikkatli ve bilinçli olmasında fayda vardır. Hangi besinin alerjiye sebep olduğu tespit edilip o besinden uzak durmak gerekir.

Kaynakça:
hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1015898-besin-alerjisi-nedir

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.