Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri

0 364

Kabızlığın en yaygın olduğu yaş grubu 1 yaşından küçük çocuklardır. Bu durum anneler için ve babalar için büyük bir endişe oluşturmaktadır. Çoğu zaman kabız olarak bilinen şey aslında kabız değildir. Bu durum bağırsakların düzene girmesi için oluşan bir şeydir. Bir bebeğin beslenme düzeni den dolayı kakası son derece akışkandır. Bu sebeple bağırsaklardan çok kolay bir şekilde geçer. Bebeklerin bağırsak hareketleri çok hızlı olduğundan dolayı bu durumu kabızlık olarak düşünülebilir. Kalın bağırsakta oluşan sorunlar ya da sinir eksikliği sonucu kabızlık Nadir olsa da görülebilir. Bebeklerde oluşan Kabızlığa belirtilerine çok dikkat edip ona göre derhal doktora başvurmak gerekir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri

Bebeklerde kabızlık anne sütü ile beslenen çocuklarda çok nadir görülür. Fakat anne sütünün yanı sıra mama ile beslenen çocuklarda kabızlık daha çok görülür. Bebeklerde kabızlık görülme sebepleri arasında en belirgin olanı ise yeteri kadar sıvı tüketmemesi olmaktadır. Aynı zamanda kabızlığın sindirim sistemi bozukluğundan kaynaklı hastalıklardan dolayı olduğu da söylenebilir. Bir Bebeğim sürekli olarak kabızlık problemi yaşaması anatomik ve doğuştan bir sorun olduğunu gösterir. Aynı zamanda endokrin hastalıklardan kaynaklanan bir kabız olması da mümkündür. Kabızlık sorunu mide-bağırsak sistemi hastalıklarının beraberinde getirir. Sindirim sistemi bozukluğu sonucu bebeklerde sık sık kabızlık görülebilir. Aynı zamanda bağırsakta oluşabilecek kat ve sinir bozuklukları da sürekli bir kabız olma problemi ortaya çıkarabilir. En bilinmeyen nedeni ise bebeğin diş çıkarma döneminde bağırsak düzeninin değişmesi sonucu oluşan kabızlıkta nokta kabızlığın diğer bir nedeni ise dengesiz ve yetersiz beslenme olmaktadır. Bağ dokusu hastalıkları Bebeklerde kabız olma ihtimali oldukça yükselten bir sebeptir. Aynı zamanda bebeklerin inek sütüne alerjisi olması sonucu kabızlık görülebilir bir diğer sebebi ise kalsiyumu yükselerek potasyumun azalması sonucu oluşan kabızlık olmaktadır. Bebeklerde kabızlık probleminin diğer birini sebebi ise B12 vitamini eksikliği sonucu oluşmaktadır. Demir eksikliği sonucunda Demir ilaçlarının kullanılması ile kabızlık ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bazı bebekler için kullanılan diğer programlarda Kabızlığa sebep olmaktadır.

Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde kabızlık tedavisi uzun dönemde gerçekleşmektedir. Fakat bebekler tedavi edilmediği takdirde gelişmelerinde gerileme çocuğun konforunda ciddi bozulmalar mutsuzluk huzursuzluk ve uzun bir süre iştahsızlık gözlenir. Bunlara ek olarak psikolojik bozukluklar depresyon dışlanma özellikle altına kaçırma gibi problemler gözlenebilir. Kakalarını zor yapmalarından dolayı anüste çatlaklar popodan kan gelmesi hemoroid gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kabızlığın verdiği bir diğer zarar ise idrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi sorunların ortaya çıkmasıdır. Bu sebeple kabızlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bebekleri derinden etkileyen bir hastalıktır. Kabızlığın geçilmesi için yapılan pek çok şey vardır. Bunlardan biri ise bebeğin ek gıda yiyebilecek yaşa geldikten sonra mama vermek yerine meyve ve sebze vermek daha iyi olacaktır. Bebek henüz mama yiyecek yaşa gelmediğinde ise günde 120 mililitre ile 80 mililitre arasında meyve suyu vermek gerekir Fakat bu meyve suları organik olmak zorundadır. Kuru erik armut kiraz ve elma suyu en ideal meyve suları olmaktadır. En kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekir nokta doktor tavsiyesi dışında hiçbir şekilde bebeğe müsil ve fitil vermemek gerekir. Çok fazla kaka yapmayan bebeğe kabız demek doğru değildir. Kabız olup olmadığını öğrenmek için ilk olarak doktora götürmek gerekir nokta belki de bebeğin sindirim şekli bununla sınırlı olduğu için daha kaka yapmaktadır.

Kaynakça:
https://www.unibaby.com.tr/faydali-bilgiler/bebeklerde-kabizlik-ishal-gaz/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku