Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Crossfit Nedir?

0 137

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için dengeli beslenmenin yanı sıra antrenman ve spor yapmak çok önemlidir. Son zamanlarda sıklıkla duyulan fit kalma yöntemlerinden biri de crossfittir.

Crossfit Nedir?Amerika’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan crossfit, oldukça etkili bir fitness çeşididir. Crossfit genel olarak güç ve kondisyon geliştirmeyi amaçlayan bir spor programıdır. Crossfitte amaç kişinin kendisiyle ve zamanla yarışmasıdır. En kısa sürede mümkün olduğunda çok hareketi tamamlamaktır. Vücutta geliştirilmesi gereken on temel fiziksel özelliği geliştirmeyi hedefler. Bu özellikler şunlardır;

1. Güç
2. Esneklik
3. Hız
4. Koordinasyon
5. İş yapabilme kapasitesi
6. Dayanıklılık
7. Çeviklik
8. Denge
9. Kardiyovasküler kapasite
10. Patlayıcı kuvvet

Bu özelliklerin geliştirilmesi için olimpik halter hareketleri, temel jimnastik hareketleri, atletizm hareketleri üzerinde çalışılır. Bu hareketler diğer antrenmanlardan farklı olarak tüm vücudu aynı anda çalıştırmayı hedefler. Bir sağlık sorunu olmadığı sürece tüm yaş gruplarına uygun olabilen bir antrenman çeşididir. Fakat crossfit antrenman programına başlamadan önce bir profesyonelden yardım alınması faydalı olacaktır. Daha önce herhangi bir sakatlık geçirmiş kişilerin doktora danışarak yapması çok önemlidir.

Crossfit Nedir?Crossfit yoğun ve hızla etkisini gösteren antrenmanlar oluşur. Genellikle gruplar halinde yapılır ve bu sayede sosyalleşmeyi de sağlar. Her gün için farklı bir program belirlenir. 5 ile 20 dakika arasında değişen devreler şeklinde yapılır. Bu devreler 6-7 tanedir ve kişinin isteklerine ve bu antrenmandan beklentilerine göre şekillenir. Devre aralarındaki dinlenme süreleri çok azdır. Bu sayede nabız yüksek derecede kalır. Nabzın sürekli yüksek kalması metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağ yakımı hızlanır ve daha atletik bir vücuda sahip olunur.

Crossfit antrenmanları isteğe bağlı olarak spor aletleriyle yapılabileceği gibi kişinin kendi vücut ağırlığı ile de yapılabilir. Burada belirleyici olan crossfit antrenmanı ile elde etmek istediğiniz sonuçtur. Kasları geliştirmek için genellikle ağırlık kullanarak yapılır. Crossfit antrenmanı genellikle çeşitli yarışmalarda başarılı olma, ileri derece fitness, daha sağlıklı bir vücut ya da yapılan başka spor dallarına takviye olması için tercih edilir. Crossfit antrenmanının en iyi özelliği hedefe diğer antrenman çeşitlerine göre daha çabuk ulaşabilmeyi sağlamasıdır.

Crossfit kesinlikle bilinçsiz olarak yapılmamalıdır. Özellikle ağırlık çalışmaları yapılırken, ağırlığın nasıl kaldırılması gerektiğinin bilinmemesi durumunda sakatlıklara ve kas zedelenmelerine neden olabilir. Bu yüzden profesyonel bir antrenörden yardım alınmalıdır. Crossfit ev ortamında da yapılabilir, ip atlama, ağırlık kaldırma, squat, şınav çekme gibi yöntemlerle yapılabilir. Fakat bunları rutine dönüşmeden yapmak gerekir.

Crossfit tüm dünyada hızla yayılmıştır. Bunun beraberinde 2007 yılından beri crossfit oyunları altında dünya çapında yarışmalar düzenlenmektir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku