Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

CSKA Moskova Nasıl Bir Kulüptür?

0 290

CSKA_MoskovaPFC Central Sport Club of the Army Moskva ya da bilinen adıyla CSKA Moskova, Rusya’nın gelmiş geçmiş en iyi futbol takımlarından birisidir. Rusya Premier Ligi’nde mücadele eden CSKA Moskova, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’nın en önemli futbol kulüplerinden birisi haline gelmiştir. Maçlarını 18,630 kapasiteli Arena Khimki’de oynayan CSKA Moskova, Rusya’nın Avrupa kupalarında Zenit St. Petersburg takımı ile beraber en başarılı kulübüdür. 27 Ağustos 1911’de kurulan CSKA Moskova, Rusya Savunma Bakanlığı’na aittir.

1911’de kurulmuş olan kulüp, en başarılı dönemini, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşamıştır. Savaşın ardında 6 sezonda 5 kez ligi zirvede göğüsleyen CSKA Moskova, toplamda ise, 7 kez Sovyet 1. Ligi’ni kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca 5 kez de Sovyet Kupası’nı kazanan CSKA Moskova Sovyetlerin en önemli takımlarından biri haline gelmiştir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının neticesinde, 1991 yılından itibaren Rusya Premier Ligi’nde mücadele eden CSKA Moskova, domestik olarak Rusya’nın Spartak Moskova takımından sonra en başarılı takımıdır.

1101856-18627794-1600-9001991’den sonra 5 kez Premier Ligi zirvede bitiren CSKA Moskova, 2005 yılında da UEFA Kupası’nda Sporting Lizbon ile oynadığı finali kazanarak ilk uluslararası kupasını kazanmıştır. UEFA Süper Kupası’nda ise, 2005’in UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan İngiltere’nin en güçlü takımlarından Liverpool FC’ye karşı tutunamamıştır. UEFA Süper Kupası’nı Liverpool’a kaptıran CSKA Moskova, UEFA Kupası ile yetinmek zorunda kalmıştır. 5 lig şampiyonluğunun yanı sıra CSKA Moskova, 7 kez de Rusya Kupası’nı kazanmıştır. Ayrıca CSKA Moskova, 5 kez de Rusya Süper Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir.

CSKA Moskova, Rus Savunma Bakanlığı’nın takımı olsa da, 2004 ve 2006 yıllarında Rus milyarder Roman Abramoviç tarafından kulübe ciddi anlamda maddi destek sağlanmıştır. Kulübe sponsor olan Abramoviç, CSKA Moskova’nın Vagner Love, Dudu Caerense, Daniel Carvalho, Milos Krasic gibi yüksek maliyetli oyuncuları transfer etmesini sağlamıştır. Rusya’nın en istikrarlı takımlarından biri olarak kabul edilen CSKA Moskova, UEFA organizasyonları olan UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde neredeyse her yıl mücadele etmektedir. UEFA Kupası’nı 2005’te müzesine götüren CSKA Moskova, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise, en iyi başarısını çeyrek final görerek elde etmiştir. Kulübün efsanevi teknik direktörü ise, Valeri Gazaev’dir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.