Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rusların Dünyaca Ünlü Kızıl Meydan’ı

0 802

Kızıl Meydan, Avrasya ülkelerinden Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bulunan dünyaca ünlü bir lokasyondur. Lokasyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti sınırlarında yer alan aynı adlı New York şehrinin Manhattan ilçesinde bulunan Times Meydanı sonrasında dünyanın en popüler yeri olarak kabul edilir. Çok eski bir tarihe sahip olan Kızıl Meydan, günümüzün Rusya Federasyonu da dahil tüm Rus devletlerinin en önemli merkezi olmayı başarmıştır. Söz konusu meydan Kremlin’e de ev sahipliği yapmasıyla Rus halkı için çok önemli bir yere sahiptir. Bir anlamda halka açık bir platform olmasının yanı sıra aynı zamanda da Rus devletinin siyasi karar alma mekanizmasının da işlediği bir yer olması bu bölgeyi çok daha değerli kılmaktadır. Kızıl Meydanın tarihi çok eskidir ve burada Sovyet dönemi öncesinde Kitai-gorod adı verilmişti. Kızıl Meydan, özellikle Rus halkı için son derece önemli olsa da bölge küreselleşen dünya ile beraber turistik bir kimliğe de kavuşmuştur. Bölgede yer alan hemen hemen bütün önemli caddeler Kızıl Meydan ile bağlantılıdır. Rusya ve başkent Moskova’nın en önemli lokasyonu olarak addedilen bu yer her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Rusların Dünyaca Ünlü Kızıl Meydan'ılge son derece popüler olunca UNESCO’nun da ilgisine mazhar olmayı başarmıştır. Her ne kadar bölgenin adıyla ilgili çeşitli efsaneler dolaşsa da en sık söylenen; Sovyetler Birliği’nin komünizm üzerine kurulması ve kızılın da komünizm rengi olması sebebiyle bu yere Kızıl Meydan adı verildiğidir. Bir diğeri ise, bölgede bulunan yapılarda kullanılan tuğlaların kırmızı olması sebebiyle bölgeye Kızıl Meydan adı verildiğidir. Ancak her iki hikaye de gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgeye Kızıl Meydan denilmesinin sebebi, Rusçada ”krasnaya” kelimesi ile özdeşleştirilmiştir. Çünkü bölgede son derece etkileyici yapılar bulunmaktadır ve ”krasnaya” da hem kırmızı hem de güzel anlamına geldiğinden bu ad verilmiştir. Özellikle Kızıl Meydan ile özdeşleşen St. Basil’s Katedrali ve Spassky Kulesi bölgeye çok değişik bir hava katmaktadır. Kartpostallardan çıkmış gibi bir manzaraya sahip olan Kızıl Meydan, bu anlamda Rusya’nın en önemli simgeleri arasında kabul edilir. Ülke tanıtımı yapılırken çok büyük bir oranda bu yer kullanılır.

Şehre ismini veren Tsar Alexei Mikhailovich’dir. Bölgeye yanmış kavrulmuş bir yer olarak hitap eden Mikhailovich, Krasnaya Ploshchad adını vererek hem güzelliğe hem de yanığın kırmızı rengine atıfta bulunmuştur. 500 yıldan daha köklü bir geçmişe sahip olan Kızıl Meydan, başkent Moskova’nın tam merkezi olarak kabul edilir. Ülkenin en önemli meydanı olan bu yer, ülke tarafından birçok organizasyonda kullanılır. Özellikle dönemin Sovyetler Birliği, Kızıl Meydanı bir askeri üs olarak da kullanmıştır. Burada us olarak kullanılmasından kasıt lokasyonda askeri şov yapılması hadisesidir. Yapılan bu gösteriler tüm ihtişamıyla tüm dünyaya servis edilerek başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa’ya gözdağı verilirdi. Son yıllarda Kızıl Meydan eskisi gibi askeri organizasyonlarda yine önemli bir yere sahip olmuştur. Bölgeyi ziyaret etmek isterseniz, Moskova’da bulunan iki uluslar arası havalimanından birini tercih ederek şehre Türkiye üzerinden ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın yanı sıra birçok firma ile de uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku