Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha Sağlıklı Saçlar ve Daha Güçlü Tırnaklar İçin 6 Temel Gıda

0 1.641

Saçlarınızın ve tırnaklarınız uzamasını sabırla beklemek ve bir türlü uzamamaları, hatta kırılmaları gerçekten çok sinir bozucu bir durumdur. Ancak bu konu ile ilgili çok temel bir gerçeği kesinlikle göz ardı etmemelisiniz! Eğer dengeli beslenmiyorsanız, saç ve tırnaklarınızın kırılmadan sağlıklı uzamaları konusunda beklediğiniz sonuçları alabilmeniz mümkün değildir.

6176_images_(8)

Saç ve tırnaklar temel olarak keratinden meydana gelmiştir, ve keratin üretimini teşvik eden pek çok gıda bulunmaktadır. Eğer belli başlı gıdaları düzenli tüketirseniz vücut fonksiyonlarınız tümüyle düzenli çalışacak ve buna bağlı olarak sağlıklı ve hızlı uzayan saç ve tırnaklara sahip olacaksınız. Öyleyse, bir dahaki sefere markete gittiğinizde aşağıdaki ürünleri alışveriş listenize eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin!

1. Süt

Araştırmacılar saç dökülmesi ve tırnakların kırılmasının başlıca sebeplerinin demir, çinko, biyotin ve protein eksikliklerinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Bu bileşenlerce en zengin gıdalar arasında süt bulunuyor.
Süt harika bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda kalsiyum, D vitamini ve biyotini de yüksek miktarlarda içerir. Biyotin saçları yumuşatır.

6176_images_(9)

2. Yumurta

Saçlarınız ayda ortalama 1 cm uzar ve saçın yaklaşık % 97 si proteindir. Bu demek oluyor ki bol miktarda protein içeren yumurtayı tükettiğinizde hücre yenilenmesi ve büyümesini teşvik etmiş olursunuz. Yumurta ayrıca biyotin ve demir yönünden de zengindir.

3. Somon

Somon balığı yağlı bir balık olduğundan yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 yağ asitleri saçlarınızı güçlendirir ve kepeğe karşı da etkilidir. Bu yağ asitleri aynı zamanda tırnaklarınızı da kırılmalara karşı güçlendirir. Tırnaklar ayda yaklaşık 3 mm uzarlar.

Ekstra faydası: Somon ayrıca biyotin açısından da zengindir. B vitamini saç ve saç derisini besler.

6176_images_(10)

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kıvırcık, ıspanak, pazı ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler, sağlığımız için çok önemli olan A ve C vitaminleri yönünden çok zengindir. Bu vitaminler kolajen üretimini teşvik eder ve kan damarlarını güçlendirir. C vitamini ayrıca demir emilimini sağlar (yumurtadan alınan demir) ve A vitamini de saçların uzamasını teşvik eder.

5. Portakal ve Sarı Renkli Sebzeler

Havuç, kabak ve tatlı patates gibi A vitamini yönünden zengin gıdalar tırnaklarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu besinler ayrıca beta karoten yönünden de çok zengindir ve bu antioksidan A vitaminin dönüşümünü sağlayarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Bu besinleri daha sık tüketerek kırılan tırnaklara veda edebilirsiniz!

6. Su

Hayatımızda en önemli yere sahip olan bileşenlerden biri olan su tüketimi saç ve tırnaklarımız için de çok ama çok önemlidir. Hidrasyon vücudumuzda her bir sistemin düzenli olarak çalışması için çok önemlidir. Bu yolla aldığımız besinler tüm hücrelerimize düzenli olarak dağılabilmektedir.

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.