Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saçı Doğru Yıkama Konusunda Önemli Tüyolar

0 446

İnsanların vücudunda en çok ilgilendiği, özen gösterdiği ve dış görünüşü en çok tamamlayan yeri saçlarıdır. Hoş ve bakımlı görünmenin ilk unsurlarından biri sayılabilecek saçların, hava şartları ve çevresel etkiler nedeni ile kirli görünmemesi ise çok önemlidir. Bu sebeplerle çoğu kişi her gün saçlarını yıkamakta ve bu şekilde saçlarına özen göstermektedir. Ancak her gün saç yıkamak doğru mudur yoksa aslında saça zarar mı veriyordur sorusu, saç bakımı ve temizliği adına akılları karıştıran ve sürekli güncel olan en önemli noktalardan birisi olarak karşımıza çıkar.

Saçı Doğru Yıkama Konusunda Önemli TüyolarKadın ve erkek fark etmeksizin herkes saçlarına özen göstermek ister. Ancak saçların her gün yıkanması saç diplerindeki yararlı bakterilerin ölmesine, saçın kurumasına ve kepeklenerek dökülmesine sebep olur. Saçların yağlı olması her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da saç yapısının sağlıklı olduğunu gösterir ve saç her gün yıkandığında ihtiyacı olan yağ oranı azalarak saçın sağlını kaybetmesine yol açar.

İnsan vücudunda olduğu gibi saçlarda da saçı besleyen çeşitli vitaminler ve yağlar bulunmaktadır. Günümüzde kadınlar, hatta günümüzde artan bir oran ile erkekler saça bakım yapmak için birçok yağ, besleyici madde kullanırlar. Ancak saç diplerindeki vitamin ve yağlar saçların bakımı için doğal halinde yeterlidir. Bunların yanı sıra her gün fön, maşa, düzleştirici gibi güzellik yaratabilecek ürünler kullanılarak saçlara daha fazla zarar verilmektedir.

Şampuan bir kimyasal maddedir ve özellikle her gün fazlasıyla işlem gören saça şampuan yani kimyasal uygulandığında saç daha fazla zarar görerek yavaş yavaş ölmeye başlar. Saçları sık yıkamak koruyucu bakterilerin ölmesine sebep olduğu gibi, saç diplerinde zararlı birçok bakterinin de üremesine neden olmaktadır.

Saç uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda,

Saçı Doğru Yıkama Konusunda Önemli Tüyolar– Haftada en fazla üç kez saç yıkanmalı ve PH değeri 5.5 olan şampuanlar tercih edilmelidir.

– Saç yapısına zarar vermemesi için saçlar yıkanırken soğuk yada sıcak su değil, ılık su kullanılmalıdır.

– Saçlara şekil vermek için jöle, köpük gibi ürünler kullanılıyorsa gün sonunda mutlaka saçlar yıkanmalıdır.

– Boya her ne kadar tavsiye edilmese de, saç boyama işlemleri yapılmaktadır. Boyanın ve kullanılan kimyasal maddelerin saçlara zarar verdiği unutulmamalıdır. Bu zararı fark etmek ise, saç yapısı yavaş yavaş ölmeye başladığında mümkün olmaktadır.

– Saç her gün yıkandıkça kişi istemese de saç yıkanmak isteyecektir. Bu da saçlı deride bulunan koruyucu floranın yok olacağını göstermektedir. İlk zamanlarda rahatsız edici olsa da saçlar daha az yıkanmaya alıştıkça kişi de buna alışacaktır ve yıkama ihtiyacı hissetmeyecektir.

– Özellikle yağlı saçlarda bu problemle daha fazla karşılaşılsa da sık yıkayarak yağlı saçlardan kurtulmanın çok mümkün olmadığı, bu yapının genetik olduğu bilinmelidir.
Kaynakça:
pudra.com/guzellik/sac-bakimi/saclari-her-gun-yikamak-dogru-mu-22993.htm

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku