Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

NORA-B / 52 Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?

0 613

NORA-B / 52 Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?NORA B-52, Yugoimport-SDPR tarafından öncelikle Sırp Ordusu için üretilen, 155 mm, 52 kalibrelik bir kendinden tahrikli obüstür.

NORA B-52’nin ilk prototipi 2003 yılında tamamlandı. Sistem geliştirme 2004 yılında tamamlandı ve ilk 12 sistem 2007 yılında Sırp Ordusu ile hizmete girdi.

NORA B-52 tasarımı ve özellikleri

NORA B-52 obüs 28.000 kg ağırlığındadır. İlk sistem FAP 2832 kamyon şasisine monte edilmiş, en son versiyonları ise KamAZ 8 × 8 kamyon şasisine monte edilmiştir.

FAP 2832 kamyonu, her iki tarafa da bir kapıya sahip, öne eğilebilir bir kabin ile donatılmıştır. Kabin, kendinden tahrikli silah mürettebatının bir kısmını barındırırken, kabinin arkasına yerleştirilmiş tamamen kapalı bir bölme, kalan mürettebatı taşır.

Obüsün yüksek ateş gücü ve kros hareketliliği vardır. Hem doğrudan hem de dolaylı yangın desteği sunar ve ateşleme pozisyonunu değiştirmeden yüksek ve düşük açılı yangın sağlar.

NORA B-52 obüsünün çeşitleri

NORA B-52, farklı şasi, taret ve zırh konfigürasyonlarına sahip çeşitli varyantlarda üretilir.

NORA B-52 K0, NORA B-52 obüsünün ilk varyantıdır. İkinci varyant otomatik ateşleme sistemi ve yarı açık taret ile donatılmış NORA B-52 K1 modelidir. Bu model otomatik ateş kontrol sistemi ile desteklenir. Üçüncü varyant olan NORA B-52 M03, yarı açık taret ve tam zırh koruması ile donatılmıştır. NORA B-52-KE, 27.4 tonluk bir muharebe ağırlığına sahip daha hafif bir versiyonudur. Ayrıca yarı açık taret ile donatılmıştır. NORA B-52 KE’nin geliştirilmiş bir versiyonu olan NORA B-52 KI, Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal ( NBC ) koruma ekipmanlarıyla donatılmıştır ve mürettebatın küçük silahlara ve topçu kabuğu parçalayıcılarına karşı tam balistik koruma sağlar. Obüs, gövdenin altında 6 kg’lik trinitrotoluen (TNT) patlamasına dayanabilir.

NORA B-52 kendinden tahrikli obüs silahı

Obüs, ana silah olarak 155 mm’lik 52 kalibrelik bir tabanca ile monte edilen bir çapraz tareti birleştirir. Kapalı podun arkasında bulunan mühimmat istifi, 36 mermi kadar yükleyebilir. Otomatik yükleme sistemi, 12 adet ateşe hazır mermiyi tutar ve geri kalan 24’ü yeniden yüklemek için yuvaya yerleştirilir. 155 mm’lik mühimmatı Nato standardıyla ateşleyebilir.
Kendinden tahrikli obüs 925m / s dakika ve mermi hızını başına altı mermi bir atış hızına sahiptir. Ana silah namlusu, yüksek verimli bir namlu freni ve yatay kayan kama kama bloğu içerir. Tabanca sıradan bir mermiyi en fazla 20 km menzile ve Uzatılmış Aralık Tam-Bore-Base Bleed (ERFB-BB) mermisine 41 km mesafeye kadar ateşleyebilir.
Obüs, gelişmiş bir komut bilgi sistemi ile donatılmıştır. Ana silahın kontrol sistemi, manuel kontrollü elektro-hidrolik kaldırma ve çaprazlama tahriklerini içerir. Hidrolik olarak çalışan bir fiske rammer, mühimmatı namluya sürer. Mermi, 20m / s’lik bir hızda -3 ° ve + 51 ° arasında bir açı ile ateşlenirken, travers açısı 100m / s’de 60 ° ‘dir.
Taret isteğe bağlı olarak 12.7 mm’lik bir makineli tüfek veya 12,7 mm uzaktan kumandalı bir silah istasyonu (RCWS) ile yakın muharebe operasyonlarında ikincil silah görevi görüyor.

Motor ve hareketlilik

NORA-B / 52 Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?FAP 2832 kamyon, 360hp’de nominal bir Mercedes-Benz OM 501 LA dizel motorla çalışıyor. Motor iki krank mili sürerken, iki ön direksiyon mili direksiyon simidini direksiyon dişlisine bağlar.

NORA-B / 52 obüsünün eğimi ve yan eğimleri sırasıyla% 60 ve% 30’dur. Araç, 0.6m’lik dikey bir engeli ve 1.8m’lik bir siperden geçebilir. Aracın dövme derinliği yaklaşık 1,2 metredir. Araç yolda maksimum 90 km / s hıza ve yaklaşık 1.000 km menzile ulaşabilir.

Ana görev:
• Düşmanların ya da SP topçu silahlarının, MLRS’lerin ve havanların nötrleştirilmesi
• AD füze ve silah sistemlerinin nötralizasyonu ve önceden dağıtılmış AD radarları
• Arz üs ve hatlarının nötralizasyonu; lojistik alanlar ve ulaşım araçlarının yoğunluğu;
• Düşmanın korunaklı veya denetlenmemiş insan gücünün tarafsızlaştırılması;
• Düşman zırhlı muharebe araçlarının konsantrasyonunun nötralizasyonu
• Saha surlarının yıkımı (kaleler), direnç noktaları;
• İletişim merkezlerinin ve komuta yayınlarının tarafsızlaştırılması,
Savaş yükü şunlardan oluşur:
• Gelişmiş 155 mm HE ERFB-BB mermili yanıcı, MC Zone 10 yanıcı şarjlı • mono blok toz ile kullanılır
• MC mono blok toz şarjı ile kullanılabilen gelişmiş 155 mm HE ERFB-BT mermisi, MC – Zone 9 ve Zone 8 ile de Bölge 10
• MC Zone 8 ve М4А2 standartlarına sahip tüm standart 155 mm’lik М107 mermi – 3 ila 7 arasındaki bölgeler torba tozuyla • şarj edilir (sadece şarjların manuel yüklenmesiyle)
• Mermi uçuş terminal aşamasında bir lazer ışını tarafından yönlendirilmiş mermi – (İsteğe bağlı)
NORA-B52 K1 kamyona monteli topçu sistemi, temel silah NORA-B52 KE’nin yükseltilmiş versiyonudur:
• Daha ileri FCS, harp savaş alanı navigasyonu, travers ve elevasyonda tabanca namlusu ve tam otomatik ateşleme veri hesaplaması sağlayan donanım ve yazılım geliştirmeleri ile;
• Yeniden tasarlanan ve güçlendirilmiş kabin, balistik koruma taleplerini ve balistik koruma için temel gereksinimleri karşılar
• Hem yol hem de yol dışı daha iyi hareketlilik sağlayan daha gelişmiş kamyon şasisi
• Yarı otomatik makat bloğu ve gelişmiş bir toz odası kendiliğinden dengeleme sistemi ile donatılmış 52 kalibresinin 155 mm’lik ana namlulu uzunluğu. Silah mühimmat sistemi, 155mm NATO Anlaşması gereklilikleriyle tamamen uyumlu.

Ana silahlandırma, araç platformuna yerleştirilerek, iki hareket alanı vardır:

• NORA-B / 52 Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?Ana eylem alanı – araç kabinine ters yönde ateşleme sektörü;
• Acil eylem alanı – araç kabininin üzerinde ateşleme sektörü.
• Silahın taşınması / hareket ettirilmesi sırasında, namlu tutucu tarafından tespit edilmek üzere, silahı, araç kabininin üzerinde, öne doğru çevrilir.

• Otomatik yükleyici, 12 mermi ve 12 itici yük, mermi ve şarj besleyici ve PLC tarafından kontrol edilen zincir tokmağı içeren iki kasetten oluşur, böylece atış hızını arttırır ve ekip çalışmasını asgariye indirir.

NORA-B / 52 Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?Yükleyici, aracın güvertesindeki konteynerden yeniden doldurulabilir. Konteynerin her biri 6 muhafaza içeren 8 adet çıkarılabilir kasete sahiptir (4 adet merminin depolanması için ortada ve itici gazlar için sol ve sağ tarafta 2 + 2). Bu toplam mücadele seti 36 tur yapar.

M03 SPGH, savaş gözlemi, hedef belirleme, veri aktarımı, balistik hesaplama ve yangın komut talimatları transferi için AFCCS’ye tam olarak entegre edilmiştir.

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku