Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Demlenmiş Çay Kaç Saatte Bayatlar?

0 30

Türkiye’de geleneksel hale gelen çay içme kültürü her ailenin sıcak yuvası olmayı sürdürüyor. Alışılagelmiş ve tadından asla taviz vermediğimiz bu lezzetli,huzur verici çayın sağlık için çok fazla sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat verdiği enerji ve kattı huzur ile kişinin kısa yoldan stresten arınmasına katkıda bulunuyor. Demlenmiş çayın bekletilme süresi fazla sürmemelidir. Çay fazla koyulaşınca içinde acımsı ,bayat bir tat oluşmaya başlar. Damak tadını bozmakla kalmayıp,aynı zamanda mideye de dokunur.

Çayın sıcak ve taze içilmesi daha sağlıklıdır. Keyifle ve severek içmek hatta bununla birlikte sevdiklerinizle iki lafın belini kırmak ,çay ortamın yarattığı,en huzur verici ortamlarından biridir. Çayın demlenmesi hızlı olmamalı hatta en az yarım saat çay demini önceden almalıdır. Sonradan demlenen bu çay, en az 2 saat sonra yenilenmelidir. Yani tekrar tekrar aynı çayı içmeniz doğru değildir. Bayatlamış ve süresi geçmiş çay ayrıca sinir merkezini uyarlar ve istenmeyen sinirlilik hallerinin oluşmasına neden olur.
Siyah çayın fazla tüketimi kansızlık sorunlarını doğuruyor. Birde her çay içiminde bol şekerli içme alışkanlığı ise fazla kilo almanıza hatta diyabete bağlı durumların gelişmesine neden oluyor. Çay, çok keyif verici ve huzur verici olsa bile buna bir ayar çekmeniz gerekir.

Çayın demlenme süresi kısadır. Diğer yandan çayın tüketilmesi gereken bir süresi de bulunmaktadır. Dediğimiz gibi 2 saati geçen süre çayın bütün DNA ‘sını bozar. Çay dengesiz bir şekilde katiyen tüketilmemelidir. Çok fazla çay sağlıklı değildir. Sürekli tuvalet ihtiyacını arttırır. Ayrıca bir yandan böbrekleri çalıştırırken,diğer yandan çayın kimyasında olan madde kan değerlerini düşürerek,anemi durumların gelişmesine yol açar.Bu süre geçildiği takdirde ciddi derecede, sağlığa zararlı hale gelebiliyor.Çay taze ve saatinde tüketilmelidir.

Biz her ne kadar çayın tazeliğine 2 saat laik görsek bile,bu saatin daha aza alınması gerekir. 1 saatte yeterli miktarda zaten çay ihtiyacı sağlanır. Günde en az içilmesi gereken çay miktarı 6 çay bardağını geçmemelidir. Çayın fazla tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Severek içtiğiniz çayı ,zamanında ve kontrollü bir şekilde içtiğiniz sürece çay sizi mutlu edecek,keyifli bir gün geçirmenize aracı olacaktır. Demlenmiş çay 2 saat sonra bayat hali almaya başlar. Çok fazla bekletilmiş çayı içmenizi kesinlikle önermiyoruz.Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıklıyaşam.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.