Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dengesiz Beslenmenin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

0 549

Beslenme insan sağlığı açısından çok önemlidir. Düzenli beslenen kişilerin çoğu özellikle vücut dirençlerinden bahsederler. En ufak soğuk algınlığında bile çok hafif geçirdiklerini dile getirirler. Fakat uzun vadede düzensiz beslenme kolestrol ve obezite hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Beslenme Yaş ve Cinsiyet Ayrımı Yapmaz!

8126_76Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz. Özellikle edinilen sağlıksız beslenme her yaşta çeşitli kalıcı hastalıklara yol açabilir. Bu durumu yaşmamak için vücuda alınan gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Çok şekerli bir beslenme biçiminiz var ise şeker hastalığına yakalanma riskiniz fazla olabilmektedir. Diğer bir şekilde ise sürekli fast food tarzı beslenme ise obeziteye sebep olabilir.

Tüketilen gıdalar dengeli ve sağlıklı olmalıdır. Her besin grubunu mutlaka tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi halde tek gıda beslenerek sağlığınızı tehdit altına atabilirsiniz.

Obezite Burada da Karşımıza Çıkıyor!

Dengesiz beslenmenin yol açtığı rahatsızlıklardan biri olan obezite son yıllarda daha fazla artmıştır. Bunun sebebi hazır gıdaların sıkça tüketilmesi ve ölçüsüz beslenmedir. Kilo artışından dolayı vücut ağırlığının yağdan oluşması kişiyi psikolojik olarak da rahatsız etmektedir.

Kalp rahatsızlıklarının en büyük sebebi dengesiz ve düzensiz beslenmektir. Özellikle tüketilen katı yağların kalp ve damar sağılığına olumsuz etkisi bulunmaktadır. Obezite ile başlayan rahatsızlığın daha sonra kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kolestrole sebep olarak dengesiz ve düzensiz beslenme kaynak olarak gösterilebilir.

Her bünyenin mutlaka alması gereken besin öğeleri bulunmaktadır. Genç kuşağın fast food tüketerek hazır gıdalarda yer alan kimyasallardan dolayı ileriki yaşlarda sağlık problemleri yaşaması kaçınılmazdır. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli beslenme alışkanlığı edinilmesi gerekir.

Evinizde hazırladığınız yemekleri tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden beslenmede de aşırıya kaçmadan uygun ölçülerde tüketim yapılması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme sağlandığında kişi normal kiloda kalacak ve beslenmeden alması gereken vitamin ve mineralleri doğru ölçüde alacaktır.

Kilo insan yaşamında kişiyi oldukça rahatsız eden ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Düzenli ve dengeli beslenme sayesinde aşırı kilo alımının önüne geçilmelidir. Sebze ve meyve tüketimleri arttırılmalı ve kas dokusuna zarar vermeden kilo kaybı sağlanmalıdır.

Sağlıklı bir bireyin ilk dikkat etmesi gereken şey beslenme biçimidir. Dengesiz beslemenin yol açtığı rahatsızlıklara sebep olmadan yeterli miktarda gıda tüketmesi sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda dengeli beslenen bireyler daha az rahatsızlanmakta ve kalıcı rahatsızlıklara yakalanma risklerinin daha düşük olduğu belirtilmiş ve buna göre önlemler alınmıştır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku