Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?

0 308

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?Özellikle web sitesi satışı gerçekleştiren platformların kullandığı bir slogan bu: ” Birgün herkesin web sitesi olacak ”. Biraz fütürist ( geleceğe dair ) yaklaşımla tahminlerini bazı verilerle destekleyip bu sloganı güçlü bir hale getirmek istiyorlar. Bir de ülkemizde 2011 yılında çıkarılan yasayla bu söylemler daha da arttı. Peki denilenler doğru mu ve yasanın içeriği ne?

Bu yasanın Resmi Gazete’ de yayımlanan haline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/02/20110214-1-1.htm

Görüldüğü gibi yasa kişiler için böyle bir zorunluluk getirmiyor. Yani bu söylemler kısmen yanlış. Bu yasada getirilen zorunluluk Komandit Şirketler için geçerli. Bunun amacı, tüketicinin şirket üzerine araştırma yapabilme hakkını, tüketiciye kullandırmak gibi görülse de henüz hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor. Yeni Ticaret Kanunu’ nun gerektirdiği sebeplerden dolayı bu yasanın çıkarıldığı da konuşuluyor. Ancak yasa bir hayli uzun. Bu yüzden de tam olarak anlaşılamıyor. Web sitesi satışı gerçekleştirmek isteyenler de bu yasayı kendi işlerine yaradıkları şekilde açıklayıp müşteri çekmeyi planlıyor.

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?Yasada bu sitelerin içerikleri konusunda da kesin hükümler var. Bu hükmün belirtildiği kısım 39. maddede yer alıyor. Bu madde şöyle: ” Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Ayrıca, tacirin işletmesiyle ilgili olarak kullandığı her türlü kâğıt ve belgede, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilir. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde, sırasıyla yönetim kurulu başkan ve üyelerinin; müdürlerin ve yöneticilerin adları ile soyadları gösterilir. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır. ”

Tam olarak hala anlaşılamayan, bu yüzden de farklı söylemlerin üretildiği bu yasa daha çok konuşulacak gibi. Ancak gelecekte herkesin bir web sitesi olacak şeklindeki yaklaşımlar, eğer gerçekleşirse bile devletin getirdiği zorunluluklardan ziyade, artık evimizin vazgeçilmezlerinden olmaya başlayan yaygın internet kullanımı sebebiyle olabilir.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.