Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Derin Beyin Stimülasyonu’nun Parkinson Tedavisinde Kullanılması

0 201

Derin Beyin Stimülasyonu'nun Parkinson Tedavisinde KullanılmasıDerin Beyin Stimülasyonu (DBS), nörolojik semptomların tedavisinde kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Yaygın olarak, tremor, hareket ve yürüme problemleri gibi Parkinson hastalığının motor semptomlarının tedavisinde ayrıca esansiyel tremor ve distoni tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle, semptomları ilaçlarla yeterince kontrol edilemeyen kişiler için kullanılmaktadır. DBS, kalp piline benzeyen ve ameliyatla implante edilen, uyarım üretici tıbbi bir cihaz kullanır. Bu da beyinde hareketleri kontrol eden belirli alanlara elektrik stimülasyonu sağlayarak Parkinson semptomlarına neden olan anormal sinir sinyallerini bloke eder.

Uygulamadan önce, beyin cerrahı, cerrahi müdahale yapılacak bölgeyi belirlemek için manyetik rezonans görüntüleme (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramasını kullanır. Bazı cerrahlar, daha hassas ve kesin bir belirleme için hedef bölgedeki sinir hücrelerinin aktivitesini izleyen mikroelektrod kayıtlarını kullanabilir. Genellikle, bu alanlar talamus, subtalamik nukleus ve globus pallidustur. Uyarıcının yerleştirilmesinin beyinde bir kanama veya enfeksiyona yol açması düşük bir olasılıktır.

Parkinson’a yönelik eski ameliyat yöntemlerinden farklı olarak, DBS beyinde kalıcı değişiklikler yapmaz. Bunun yerine, semptomları iyileştirmek için beyindeki belirlenmiş bölgenin sinirsel sinyallerini düzenlemek için elektriksel uyarıları kullanır. İstenmeyen yan etkilere neden olduğunda veya gelecekte daha umut verici yeni tedavi yöntemleri bulunduğunda, implante edilen pil çıkarılabilir. Ayrıca, hastanın durumunda bir değişiklik olduğunda, uyarılar başka bir ameliyata gerek duyulmadan kolayca ayarlanabilir.

Derin Beyin Stimülasyonu'nun Parkinson Tedavisinde KullanılmasıÇoğu hasta DBS geçirdikten sonra da ilaç almak zorunda kalmasına rağmen, Parkinson vakalarının büyük bir kısmı motor semptomlarında önemli düşüşler yaşamakta ve ilaçlarını azaltabilmektedir ve diskinezi gibi (levodopanın uzun süreli kullanımı nedeniyle oluşan istem dışı hareketler) ilaç yan etkilerinde belirgin bir iyileşmeye neden olabilmektedir. Bazı durumlarda, stimülasyonun kendisi, ilaçlarda azalma olmadan diskinezileri baskılayabilir. DBS, Parkinson’un bilişsel belirtilerini iyileştirememektedir ve bazan daha da kötüleştirmektedir. Bunama belirtisi olan hastalarda kullanılmayan Derin Beyin Stimülasyonu nörodejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatamamaktadır.

Kaynakça:
-Gordon H. Baltuch, Matthew B. Stern, “Deep Brain Stimulation for Parkinson’s Disease (Neurological Disease and Therapy), CRC Press, 2007.
-Kelvin L. Chou, Susan Grube, Parag Patil, “Deep Brain Stimulation: A New Life for People with Parkinson’s, Dystonia, and Essential Tremor”, Demos Medical Publishing, 2012.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.