Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Devlet İçinde Devlet : Lesotho

0 357

Devlet İçinde Devlet : LesothoLesotho

ya da resmi adıyla anıldığı şekliyle Lesotho Cumhuriyeti, dünya üzerindeki en eski kıta olma özelliğini haiz olan Afrika’da bulunan bir egemen devlettir. Kıtada çok sayıda devlet yer alsa da bunların çok azı birçokları tarafından bilinir. Bunun nedeni kıtanın ve dolayısıyla da kıtada bulunan ülkelerin kendi kaderlerine terk edilmiş olmasıdır. Lesotho da tıpkı diğer Afrika ülkeleri gibi çok uzun yıllar boyunca egemenliğini başkasının kullanımına terk etmiştir bunun sonucunda da kültüründe ve dilinde ciddi anlamda yozlaşma yaşanan Lesotho, Afrika coğrafyasının fakir ülkelerinin başında gelir. ”Landlocked” ya da Türkçe ifade edecek olursak uluslararası sularla karasal bağlantısı bulunmayan ülke, bu anlamda dezavantajlı ülkelerden biri konumundadır. Afrika kıtasının güney hattında yer alan Lesotho, konum olarak oldukça güneydedir ve de bu bölgede Güney Afrika‘dan başka da komşusu yoktur. Aslında ülke başka bir ifadeyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nin içinde kalmış bir ülkedir. Bu anlamda ülke içinde ülke kavramına en büyük örnek Lesotho olarak gösterilebilir. Güney Afrika topraklarında bir egemen devlet olan Lesotho, bu anlamda sadece Güney Afrika ile komşudur ve de ekonomik anlamda bu ülkeyle yakın ilişkilere sahiptir. Her ne kadar Güney Afrika’nın içinde bir devlet olsa da Lesotho, iktisadi verileri nazara alınırsa, Güney Afrika’nın oldukça gerisinde kalır.

Lesotho Krallığı olarak da anılan bu ülke, kıtanın yüzölçümü verileri de hesaba katılırsa en küçük ülkelerindendir. Küçük olması sebebiyle sınırlı bir toprağa sahip olan Lesotho, yine de topraklarına nazaran biraz fazla nüfusa sahiptir. Bu da doğal olarak ülkenin refahını olumsuz şekilde etkilemektedir. Ülkede yerleşik statüde yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak 2 milyon seviyelerindedir. Bu nüfusun büyük bir kısmı da Güney Afrika ile etkileşim haline olup, böyle hayatlarını sürdürebilmektedir. Lesotho sınırları dahilinde çok fazla yerleşim yeri bulunmaz. Bu anlamda Maseru ön plana çıkar. Söz konusu şehir, ülkenin başkenti ve de her bakımından merkezi konumundadır.

Devlet İçinde Devlet : LesothoBaşka bir ifadeyle gerek siyasi gerek iktisadi gerekse de kültürel ve akademik manada merkez olan Maseru, ülke nüfusunun yarısından fazlasına da ev sahipliği yapıyor oluşu ile bilinir. Ülkede konuşulan birçok yerel dil bulunmasına karşın resmi diller arasında Sotho ve İngilizce gelir. Tıpkı içinde bulunduğu Güney Afrika gibi Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olmuş olan Lesotho, bu kolonileşme faaliyetine 4 Ekim 1966 tarihi ile son vermiştir. Bu anlamda 50 yılı aşkın bir süredir egemen ve bağımsız bir devlet statüsü altında yaşayan ülke, yine de refah açısından son derece sıkıntılı günler geçirmektedir. Başka bir ifadeyle kişi başına düşen milli geliri bin 500 Amerikan oları seviyelerinde olan Lesotho, kıtanın fakir ülkeleri arasındadır.

Lesotho‘ya ulaşmak isterseniz, bu durumda Güney Afrika’ya tarifeli olarak uçmalısınız. Türk Hava Yolları, Cape Town ve Johannesburg’a tarifeli olarak seferler düzenlemektedir. Seyahat öncesinde Lesotho için herhangi bir vize uygulaması olup olmadığına IATA üzerinden bakma imkanınız bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.