Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?

0 120

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?Plovdiv, Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan‘ın sınırları dahilinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başkenti olan Sofya’dan sonra gelen en büyük yerleşim yeridir. 2007 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olan Bulgaristan’ın en gözde kentlerinden biri olan Plovdiv, Birlik üyeliği henüz gerçekleşmeden önce Avrupa Birliği fonları tarafından beslenmiştir. Bu sayede şehir Birlik üyeliği öncesinde Birliğe uygun bir fiziki yapıya kavuşmuştur. Son derece eski bir yer olan Plovdiv coğrafyası, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kalmıştır. Bu süreçte, bölgede yaşayanlara son derece imtiyazlı yaklaşan Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir şekilde asimilasyon politikası gütmemiştir. Bu durum zaten Plovdiv şehrinin halen tam olarak bir Bulgar şehri olarak kalmış olmasından da anlaşılabilmektedir. Avrupa’nın en doğusunda yer alan ülkelerden biri olan Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin Yunanistan ile beraber Ortadoğu coğrafyasının tampon bölgesi olan Türkiye’ye komşudur. Plovdiv de komşu ülke olan Türkiye nazara alındığı vakit, buraya son derece yakın olarak kabul edilebilecek bir mesafede bulunur.

Bulgaristan’ın çok köklü bir tarihi bulunur, aslında bu tarihin bir kısmı da Osmanlı dönemini kapsar. Ancak bu dönemde Bulgaristan bağımsız olmadığından sadece Osmanlı toprağı olmuş ve de varlığını bu devletin çatısı altında sürdürmüştür. Bu varlık fiili bir varlık olmayıp tam olarak manevidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Plovdiv, devletin en önemli Balkan kent bölgelerinden biri olarak kabul edilirdi. Ancak 1912 ile başlayan Balkan devletlerinin isyanı sonucunda kaybedilen Plovdiv ve civarı, bu tarihle beraber Bulgaristan Prensliği’ne ev sahibi olan yerlerin başında gelmiştir. Zaten Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli bir hatta yer alan Plovdiv, Bulgaristan Prensliği döneminde de bu özelliği sebebiyle son derece kritik bir şehir olarak ele alınmış ve de stratejik noktalar arasında yer almıştır.

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?Günümüz Bulgaristan topraklarının en önemli yerleşim yerleri arasında sayılan Plovdiv, Sofya sonrasında ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Bu anlamda şehir, Bulgaristan açısından gerek ekonomik gerek kültürel gerekse de ulaşım bağlamında oldukça önemli bir merkez şeklinde kabul edilir. Bir de bu şehir, özellikle eğitim alanında çok önemli bir merkezdir. Eğitimin paralı olduğu ülkede Plovdiv, yerli ve de yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olarak bilinir.

Avrupa kıtası nazara alındığı vakit, Plovdiv toprakları bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri konumundadır. Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alan Plovdiv, Neolotik çağa dek uzanan bir tarihe sahip olmasıyla da dikkat çekicidir. Son derece tarihi olan bu şehir, M.Ö. 6 bin yılında kuruluş olup, günümüze dek başarılı bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştır. Ülke içindeki en kalabalık ikinci şehri olan Plovdiv, sınırları dahilinde 700 bine yakın insanı ağırlar bu insanlar arasında çok sayıda Türk ve de Türk kökenli insanlar da bulunur. Plovdiv’e ulaşım son derece kolaydır. Uçakla ulaşım şehrin yakın olması sebebiyle pek tercih edilen bir yol değildir. Bunun yerine demiryolu ya da karayolu ile Plovdiv’e ulaşmanız daha kolay ve de iyi bir tercih olabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku