Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İtfaiyeci Drone’lar

0 643

Yangınların kontrol altına alınmasında hem pratik çözüm olması hem de personel güvenliği bakımından İtfaiyelerde insansız araçların kullanılması düşüncesi ile Letonya’da Aeronos adlı özel bir şirket, yangın söndürme amacıyla 200 İtfaiyeci Drone'larkg.’a kadar yük kaldırabilen drone geliştirmiştir. Fıskiye aparatı bulunan drone’dan uzanan hortum, itfaiye aracına bağlantılıdır. Bir itfaiye merdiveni 30.5 metre yükseğe ulaşabilirken, geliştirilen yangın söndürme drone’u 289 metre yüksekliğe çıkabilmektedir. 30 dakikalık uçuş süresi olan yangın söndürücü drone’un geliştirilerek gerçek yangınlarda kullanılması planlanmaktadır.

Yangın söndürmede hat halinde ya da sürü halinde çok sayıda drone kullanılmasına ilişkin yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımlar şöyle özetlenebilir:

Senkronik olarak yangın hortumu boyunca hat halinde uzanan drone’lar tarafından itfaiye hortumunun havaya kaldırılması ve nihai drone ile suyun erişilmesi zor yangın alanlarına püskürtülmesi.

200 litre su taşıma kapasiteli ve birbirleriyle senkronik çalışan sürü drone’lar ile yangın alanlarına yağmurlama veya köpükleme yapılması.

Soğutucu özelliği olan uygun türdeki yangın köpüğü, suya göre daha fazla yerde kalmaktadır. Orman yangınlarının kontrol altına alınmasında köpük daha etkili bir çözüm olarak değerlendirilmektedir.

Özellikle orman yangınlarında drone’lar daha güçlü batarya ile donatılarak 5 km.’lık menzillerinin artırılması gerekmektedir. Batarya dolumu için mobil şarj üniteleri taşıyan itfaiye araçları geliştirilebilir. Ayrıca mevcut batarya teknolojisi drone’ların uzun süreli kullanımını kısıtlamaktadır. Pil teknolojisindeki gelişmeler sonucu yakın gelecekte yangın söndüren drone’ların kullanımının yaygınlaşması beklenmektedir.İtfaiyeci Drone'lar

Büyük yangınlarda sürekli su ikmali yapılabilmesi ve Drone’lara su takviyesi için itfaiye araçlarına orman içinde uygun konuşlanma alanları olmalıdır. “Orman Planlaması” yapılarak su ikmal sisteminin altyapısı oluşturulabilir.

Orman yangınları sırasında toprak yüzeyinin üstündeki havada sıcaklık 800 Cº’ye, toprak yüzeyinde ise 200 Cº’ye kadar çıkabilmektedir. Yangın söndürmek için geliştirilen drone’ların 1000 C°’ye dayanıklı üretilmesi gerekmektedir.

Kaynakça:
ktu.edu.tr/dosyalar/ormankoruma_213b0.pdf
ormanweb.isparta.edu.tr/ormanvecevre/belgeler/bildiriler/46_K4-4.pdf
yerelbt.com/gokdelen-yanginlari-icin-drone-gelistirildi/
humatr.com/2021/04/yeni-bir-arastirmaya-gore-itfaiyeciligin-geleceginde-drone-suruleri-var/

Yazar: Ali Nalbant

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.