Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doberman Köpek Irkının Özellikleri ve Eğitim Süreci

1 188

Doberman köpek ırkının özellikleri ve eğitim süreci köpekseverlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde de en yaygın ve en popüler köpek ırkları içerisinde Doberman ırkı yer almaktadır.

 Bu ırka ait olan köpeklerin tam adı ise Doberman Pinscher olarak bilinmektedir. Oldukça kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olmasının yanı sıra hızı ile de tanınmaktadır.

Genel olarak fiziksel özellikleri ile dikkat çeken Doberman ırkı köpekler aynı zamanda sahiplerine olan bağlılıkları ile de tanınmaktadır. Evinizin neşe kaynağı ve sizin de en sadık dostunuz olacak olan Doberman köpek cinsi ailesine ve sahibine karşı sonsuz bir sevgi ile bağlanmaktadır.

Doberman Köpeklerin Eğitim Süreci

Doberman cinsi bir köpek sahibi iseniz onun daha sağlıklı bir hayat yaşaması için eğitimine, beslenmesine ve bakımına çok dikkat etmelisiniz.

Doberman köpeklerde ilk olarak yavru döneminde iken eğitim verilmeye başlanmalıdır. Oldukça zeki bir köpek olduğu için yavru döneminde iken bile komutlarınızı can kulağı ile dinleyecek ve öğrenmek için de can atacaktır.

İlk olarak tuvalet ve temel itaat eğitimini vermeye başlamalısınız. Yavru döneminde anne sütünden kesildikten sonra ve 3 aylık olduğu zaman sosyalleşme eğitimini de vermeniz oldukça önemlidir.

Doberman cinsi köpeklerin 4 aylık olduğunda itaat eğitimi ve 10 aylık olduklarında da koruma eğitimi almaları gerekmektedir.

Doberman Köpek Irkının Özellikleri ve Eğitim Süreci

İlk olarak insanlar ile her zaman yakın ilişki içerisinde olmak isteyen Doberman köpekler hayatları boyunca sahiplerine karşı oldukça sadık kalabilmektedir.

Ancak köpeğinizin de mutlu bir yaşam sürmesi için onu kesinlikle bir kulübeye bağlayarak yalnızlığa mahkum etmemelisiniz. Sevecen bir karakteri olduğu için de sürekli olarak insanlar ile bir arada yaşamak isteyecektir.

Doberman cinsi köpeklerin de günlük olarak düzenli bir şekilde egzersizini yapması onun çevikliğini koruması açısından önemlidir. Bakım olarak da en kolay bakımı olan köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa bir tüy yapısına sahip olduğu için de haftalık olarak 1 kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Çok az tüy döken Doberman ırkı köpeklerin haftalık birkaç kez dişlerinin fırçalanması bakımı için yeterli olabilmektedir.

Doberman Köpek Irkının Özellikleri ve Eğitim Süreci

Doberman köpeklerin eğitim sürecinde ödül mamalarını da kullanabilirsiniz. Bu köpeğinizin eğitim günlerinde daha fazla heyecanlandıracak ve kendisini daha fazla motive etmiş olacaktır.

Doberman Köpeklerin Fiziksel Ve Karakteristik Özellikleri

Eşsiz bir vücut yapısına sahip olan Doberman ırkı köpeklerin güçlü ve kaslı vücutları en belirgin özelliklerinden biridir. Fiziksel olarak ortalama büyüklüğe sahip olan Doberman köpekler ortalama olarak 10 ile 14 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Dişi Doberman köpeklerin yaklaşık ağırlıkları 32 ile 35 kilogram arasında olabilir. Boy olarak 60 ile 66 cm uzunluğunda oldukları bilinmektedir. Erkek Doberman köpekler dişilere oranla biraz daha ağır olabilir.

Doberman ırkı köpeklerin tüyleri oldukça sert ve kısa bir yapıya sahiptir. Tek katmanlı bir kürke sahip olan Doberman köpekler soğuk havalarda çok kolay bir şekilde hasta olabilirler.

Tüy rengi olarak kahverengi ağırlıklı olarak bilinen Doberman köpekler siyah renk de olabilmektedir.

Doberman ırkı köpek karakter özellikleri olarak da diğer köpek cinslerinden ayrılır. İnsanlar ile bir arada yaşamaktan oldukça hoşlanan bir karakterleri vardır. Yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları gibi uzun süre tek başlarına kaldıklarında hırçınlaştıkları da bilinmektedir.

Bahçeli evlerde bakım için uygun olan Doberman ırkı köpekler yavru döneminden itibaren uygun şekilde eğitilir ise apartman dairelerinde de sorunsuz bir şekilde yaşayabilir. Havlama alışkanlıkları oldukça az olmasına karşın çocuklar ile orta seviyede bir ilişkileri olduğunun da altını çizmek gerekir.

Eğer evinizde farklı cinste bir evcil hayvanınız varsa Doberman köpeğiniz onu kıskanabilir. Yabancılara karşı oldukça mesafeli olduğu bilinen Doberman ırkı köpeklerin yaşadıkları evi ve ailesini koruma eğilimleri ise oldukça yüksektir.

Doberman Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Doberman ırkı köpekler karakter olarak sosyal bir yapıdadır. Bunun için sürekli olarak sahipleri ile vakit geçirmek ister. Eğer Doberman cinsi bir köpeğiniz varsa en fazla 6 veya 7 saat kadar evde tek bırakmanız tavsiye edilir. Bu zaman dilimin üzerinde yalnız kalan köpeğin psikolojisi olumsuz etkilenebilir.

Doberman Köpeklerin Eğitimi Kolay Mıdır?

Komut ve itaat eğitimi açısından en yüksek anlama ve zeka kabiliyetine sahip olan Doberman ırkı köpekler eğitim açısından sahiplerini zorlamayacaktır. 3 aylık olduğu zaman eğitimlerine başlayabilirsiniz. Sahibine sonsuz bir sevgi ile bağlı olacağı için her dediğinizi yaparak sahibini de mutlu etmeye çalışacaktır.

Orijinal Doberman Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Doberman kafa ve vücut yapısı ile kendini belli etmektedir. Safkan bir Doberman ırkı köpeğin kafası uzun ve kare bir yapıdadır. Ayrıca vücudunun düz ve kaslı olduğuna da dikkat edilmelidir. Tüylerinin çok kısa ve çok sert olması beklenir. Sahiplerine karşı sadık olan ve koruma içgüdüsü yüksek olan köpeklerin karakteristik özellikleri de orijinal olup olmadığını belli edebilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. petokulu diyor

    harika bilgiler teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.