Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları ve Tedavisi

1 864

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları ve TedavisiKoku alma duygularının yanında, köpeklerin en güçlü diğer duygusu işitmedir. İnsanların aksine, çevre ile olan etkileşim ve gözlemlerinde kulakları, gözlerinden daha belirleyicidir. Sonuç olarak, bir köpeğin kulaklarında herhangi bir sorun olması yaşam kalitesinde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Köpeklerdeki birkaç farklı kulak enfeksiyonu ve tedavi edilmeleri hakkında bazı tavsiyelerden bahsedeceğim. Köpeklerde Kulak enfeksiyonları çok sık görülür ve çoğunlukla kulağın dış kenarı veya kulak kanalının alanı içinde olur.

Alerji, parazit ve yabancı cisimler, nemli hava koşullarına kadar birçok farklı nedeni vardır. Sorun çoğu zaman bu enfeksiyonların birkaç belirgin belirtileri ile başlar. Ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları ve Tedavisiİnsanlar gibi, köpekler de sıcak, nemli havalarda ter eğilimindedir ve bu nem terin kulak içinde birikmesine neden olabilir. Ayrıca çevredeki bakteri ve mantarların koklanmasıyla enfeksiyon oluşabilir.

Köpeklerin çizilme ve kendilerini yaralamaları, saç dökülmesi ve yoğun kaşıntıya yol açan başka bir enfeksiyon nedenidir. Köpeğinizin kulaklarını mümkün olduğunca temiz ve kuru tutarak bakteriyel enfeksiyonları engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Kulak temizleyici bir losyon ile kulağın dış kenarlarındaki kirleri silerek, pireleri önleyebilirsiniz. Aynı zamanda doğal bir yöntem olarak, sarımsak suyu doğal temizleyici ve pire önleyicidir.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları ve Tedavisiİç kulağı kuru ve nemden uzak tutmak için kullanılan topikal tedavi ilaçları, kulak zarı yırtılması gibi ek sorunlara neden olabilir. Birçok köpek sahipi kötü kokulu kulak ve diğer enfeksiyon belirtilerini tedavi etmek için homeopatik ilaçlar kullanıyorlar. Fakat bunların etkinliğini de hala tartışma konusudur.

Son yıllarda köpeklerde alerjilere yaygın olarak rastlanmaktadır. Alerjiler köpekler üzerinde, kulak enfeksiyonları ve cilt problemleri gibi yan etkiler yapmaktadır. Yine, doğal ve bitkisel bazı tedaviler burada yardımcı olabilir. Sarımsak ve çemen tablet formu, kulak enfeksiyonuna yardımcı olmaktadır. Bununla beraber karışık sebze tabletleri de tahriş ve çizilmeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Yine de en iyi tedavi seçeneği bir veterinere danışmak olacaktır. Köpeğinizde kulak enfeksiyonu olduğunu anlamak zor değildir. Bunu farkettiğinizde çok geçmeden tedaviye başvurmalısınız.

Yazar: Betül ŞAHİN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.