Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpeklerde Obezitenin Belirlenmesi ve Tedavisi

0 151

Köpeklerde Obezitenin Belirlenmesi ve TedavisiSık sık büyüyen obezite krizi hakkındaki haberleri duyuyoruz, okuyoruz. Ama birçok insan obezitenin sadece insanları etkileyen bir sorun olmadığının farkında değil. Obezite giderek hayvanlarımızı da etkilemekte.

Obezite, potansiyel sağlık ve refah için bir tehlike teşkil edecek derecede kilolu olmak demektir. Obezite dünyadaki milyonlarca hayvanı etkileyen bir durumdur ve veterinerler obezitenin köpekler için her yıl giderek daha büyük bir sorun haline geldiğini söylüyor.

Köpeklerde obezitenin birçok nedeni olabilir. Ancak genel sebebi, metobolizmanın yakacağından daha fazla kalori tüketilmesidir. İnsanlarda olduğu gibi çok fazla yemek yeme ve çok az egzersiz yapılması durumunun devam etmesi obeziteye yol açmaktadır.

Köpeklerde Obezitenin Belirlenmesi ve TedavisiBir köpeğin obez olması sadece biraz daha fazla ağırlığı olması anlamına gelmez. Ayrıca kalp hastalığı, diyabet, yüksek kan basıncı ve solunum problemleri gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla beraber vakaların büyük çoğunluğunda, obezite tamamen önlenebilir bir durumdur. Genellikle uygun bir diyet ve az atıştırmalık vererek üstesinden gelinebilir. Düzenli egzersizin önemi de gözardı edilmemelidir.

Köpeğinize diyet yaparken, kilo vermesinde sorun yaşıyorsanız, kilo kaybına yardımcı olabilecek doğal takviyelerden yararlanabilirsiniz. Bunlar deniz yosunu içeren ürünlerdir, diyet boyunca yemek ile birlikte verebilirsiniz.

Köpeklerde Obezitenin Belirlenmesi ve TedavisiKöpeğinizin öbez olup olmadığını anlamanız için şunları yapın. Öncelikle, köpeğinizin göğüs kafesine elinizi koyun ve kaburgasını hissetmeye çalışın. İkinci olarak köpeğinizin belini hissetmeye çalışın. Son olarak, yanlardan bakıldığında, köpeğin karnının dışarı doğru sarkık olup olmadığına bakın.

Köpeğiniz yukarıdaki üç testin herhangi birinde başarısız olursa, o zaman bir veteriner hekimine sağlık kontrolü için gitmelisiniz. Veteriner köpek için uygun bir diyet programı tavsiye edecektir.

Yazar: Betül ŞAHİN

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku