Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Gaz Nedir? Nerelerde Kullanılır?

1 504

Doğal Gaz Nedir? Nerelerde Kullanılır?Doğal Gaz nedir ? Başta Metan ve Etan olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gazdır. Renksizdir ve kokusuzdur. Çevreci bir enerji kaynağı olarak bilinir, doğrudur da. Doğal Gaz’ın yararları, zararları, ülkemizdeki Doğal Gazkullanımını, Doğal Gaz’ın nasıl verimli kullanılacağını kısa ve öz olarak ele almaya çalışacağım.

Doğal Gaz Türkiye’de ilk kez 1976 yılında bir çimento fabrikasında kullanılmaya başlandı. Şehir bazında ilk kez1988 yılında Ankara’da daha sonra 1992 yılında İstanbul, İzmit, Eskişehir, Bursa gibi illerde kullanılmaya başlandı. Türkiye Doğal Gaz ihtiyacını Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerden karşılamaktadır. Şubat, 2012 itibariyle
Türkiye’de 67 ilde bu enerji kullanılmaktadır.

Doğal Gaz’ın en büyük faydası çevre kirliliğine diğer enerji kaynaklarına oranla az etki etmektedir. Bu gazın yanmasıile oluşan sadece su buharı ve karbondioksit’tir. Doğal Gaz hem ısınma hem gıda pişirme hem de banyoda kombi ve şofben’ingörevini alarak birden fazla fonksiyonda çalışmaktadır. Binalar çatı izolasyonundan %20, pencere ve kapılardan %15, dış duvaryalıtımından %15 ve sızdırmazlık önlemlerinden %10 oranda enerji kaybolmaktadır. Bu önlemler alındığı takdirde ısınmaekonomik olacaktır. Kombinin yıllık bakımını yaptırmak ve kombiyi mümkünse balkona değil de evin iç kısmına taktırmakekonomik kullanım için çok önemlidir. Evden 1 günden fazla ayrılmayacaksak kombiyi kapatmamalı en düşük seviyeye getirmelive bazı yerlerin peteklerini kapatmalıyız. Çünkü kısa süreliğine açıp kapatmak daha fazla gaz tüketimine neden olabilir.

Doğal Gaz Nedir? Nerelerde Kullanılır?‘Peki Doğal Gaz’ın zararları var mıdır ?’ diye soracak olursak önlem alınmadığı takdirde çok tehlikeli bir enerji kaynağıdır,diyebilirim. Çünkü en başta Doğal Gaz kokusuzdur yani bir yerden Doğal Gaz sızdığı zaman büyük olasılıkla algılayamazsınız vepatlama olduğu zaman çok büyük can ve mal kayıplarına yol açabilir. Bunu önlemek için alarm taktırmalı, kombinin yıllık bakımınıyaptırmalı, şüphelendiğimiz zaman hemen vanayı kapatıp yetkili kişileri çağırmalıyız.

Kısaca Doğal Gaz’dan bahsetmeye çalıştım. Çevremiz için, geleceğimiz için Doğal Gaz güzel bir kaynak. Bunu maksimum verimminimum maliyetle en iyi şekilde ve dikkatli kullanırsak öncelikle kendimize daha sonra ülkemize ve dünyamıza katkı sağlayacağımızıdüşünüyorum.

Yazar: Melih ÖZTÜRK

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.