Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yurtdışı Tatil Önerileri

0 293

Yurtdışı Tatil ÖnerileriKışın gelmesiyle, kış tatilinizi nerede geçireceğinizi düşünmenin zamanı geldi. Bu günlerde, seyahat ederken çok kolay ve uygun fiyatlı, kış tatiliniz için neredeyse sınırsız seçeneğiniz var. Geleneksel kış yerlerini çok karla sevenler, Kanada, Norveç veya İsviçre gibi kuzey ülkelerindeki ünlü kış tatil beldelerinden birini seçebilirler. Mayolarıyla tatil yapmak isteyenler, Karayipler, Hawaii veya Maldivler gibi yıl boyunca sıcak konumlardan birinde bir otel rezervasyonu yapabilir. Aslında, kış mevsimi de bazı güzel geziler için iyidir özellikle yaz aylarında çok sıcak veya kalabalık ülkelerde. Kış tatilinizi geçirmenin birçok yolu vardır ve sizin için en iyi seçeneği listemizde bulabilirsiniz. İzole edilmiş tropik adalardan, Arctic Circle’ın kuzeyinde bulunan donan şehre kadar, Kış tatilinizi geçirmek için 25 benzersiz yer bulacaksınız.

Yurtdışı Tatil ÖnerileriWhistler, Kanada
Çoğu kişi hala kış tatilini karla ve kayakla ilişkilendiriyor, bu yüzden dünyanın en popüler kayak merkezlerinden biriyle listeyi başlatmış oluyoruz. British Kolombiya’nın Kanada eyaletinde bulunan Whistler, her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi barındıran ve özellikle dağ kayağı ve snowboard yapmak için çekici bir tatil beldesidir. Soğuk ve karlı kışları ile tanınan Whistler, 2010 Kış Olimpiyatları’nda kış sporlarına ev sahipliği yapmıştır.

Nürnberg, Almanya
Almanya’nın Bavyera eyaletinin ikinci büyük şehri olan Nürnberg, sayısız turistik bölge ile dolu büyüleyici bir tarihi kenttir. Şehrin ikonik Nuremberg Noel Pazarlarına ev sahipliği yaptığı sırada olduğu gibi Noel öncesi Nürnberg’i ziyaret etmek için en uygun zamandır. Her yıl bir milyondan fazla alışveriş yapan pazarda özellikle el yapımı süsler ve yerel lezzetler yaygındır.

Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi, şort ve sandalet ayakkabıları yıl boyunca giyilebileceğiniz yerlerden biridir. Yaz aylarında dayanılmaz derecede sıcaktır (sıcaklık genellikle 45 C veya 115 F’ye kadar ulaşmaktadır), bu da kışın şehri ziyaret etmenin en iyi zamanını olduğunu göstermektedir, eğer soğukları sevmiyorsanız. Ünlü gökdelen siluetinin yanı sıra, şehir 2.000’in üzerinde park ve bahçeye ve mükemmel kumsallara sahiptir.

Yurtdışı Tatil ÖnerileriVenedik, İtalya
Adriyatik Kraliçesi, Köprüler Kenti veya Yüzen Şehir gibi birçok asil adla bilinen Venedik, son derece popüler bir turistik yerdir. Bununla birlikte, tüm şaşırtıcı mimari mücevherlerinin yanı sıra ünlü kanalları ve süslü gondolları kışın da hayranlıkla izleyebilirsiniz, bu nedenle bu güzel İtalyan şehrini kış tatil beldesi olarak toplamanız harika bir fikir olabilir. Kışın şehir ayrıca çok daha az kalabalık ve konaklama daha uygundur.

Tromso, Norveç
Dünyanın en kuzeydeki şehirlerinden biri olan Tromso, bir iklimin ve soğuk, karlı kışların tadını çıkaranlar için mükemmel bir seçimdir. Örneğin, 1997’de, yerel meteoroloji istasyonu 240 cm (94.5 inç) kar verdi. Arctic Circle’un kuzeyinde bulunan Tromso, gece yarısı güneşi ve Kuzey ışıkları olarak bilinen nadir doğal güzelliği izlemek için mükemmel koşullar sağlar.

Yurtdışı Tatil ÖnerileriTenerife, İspanya
Tenerife’nin en büyük ve en kalabalık Kanarya Adaları, dünyanın her yerinden gezginler için popüler bir kış kaçış noktası haline gelmiştir. Çok hafif ve güneşli kışlar yaşayan şehir, her ne kadar ada nispeten küçük olmasına rağmen (2.000 km² veya 785 sq mi toplam alana sahip), balıkçı kasabalarından muhteşem siyah kumlu plajlara, bol deniz vahşi yaşamına, görkemli dağlara ve diğer doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir.

Cape Town, Güney Afrika
Bu kışın denemek için bir başka egzotik bölge olan Cape Town, Afrika’nın en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biridir. Bu egzotik bölgede yerel halkın yemeklerini yiyebilir, doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.
Grenoble, Fransa
Alplerin Başkenti olarak bilinen Grenoble, Fransız Alpleri’nin eteğinde güney doğu Fransa’da bir şehirdir. 1968 Kış Olimpiyatları’nın ev sahipliği yaptığı kent, karlı kışları ile bilinir ve bu nedenle kayakçılık ve diğer kış sporları taraftarları için popüler bir yer haline gelmiştir. Yaklaşık 160.000 kişiye ev sahipliği yapan Grenoble, Bastille (eski surlar), Parlamento Sarayı ve Grenoble Müzesi gibi ilginç turistik mekanlara sahiptir.
Londra, Birleşik Krallık
Kış tatilinizi Londra’da geçirmek, en orijinal veya en ucuz fikir olmayabilir, ancak İngiltere’nin başkentinin kış mevsiminde sunabileceği birçok şey vardır. Noel’den önce Londra’yı ziyaret ederseniz, sokaklardaki muhteşem süslemeler, canlı Noel pazarları ve diğer şenlikli gelenekler sizi şaşkına çevirecektir. Londra’nın her yıl aldığı 65 milyon ziyaretçinin büyük bir kısmı kış ayındadır.

Saint Petersburg, Rusya
Neredeyse 5 milyon insana ev sahipliği yapan St. Petersburg, Rusya’nın en büyük ikinci şehri ve Baltık Denizi’ndeki önemli bir limandır. 60 derece kuzey enleminde bulunan kent, güzel karlı kışları ile ünlüdür. Kentin tarihi merkezinin (UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenmiştir) güzel bir kış yürüyüşü veya dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olan Hermitage’ı ziyareti kesinlikle kış tatilinizin en önemli noktalarından biri olacaktır.
Key West, Florida, ABD
Miami, Florida’dan 208 km ve Küba Havana’dan 171 km uzaklıkta bulunan Key West, ABD’nin kıta sahilindeki en güneydeki şehirdir. ABD anakarada asla donma ihtimali bulunmayan tek yer olarak bilinen kenttir. Key West, en havalı ay Ocak ile en sıcak ay Temmuz arasındaki aylık ortalama sıcaklıklarda küçük bir farkla tropik bir iklime sahiptir ve bu da mükemmel bir kış tatilini mümkün kılar.

Viyana, Avusturya
Avusturya başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, kış dahil her mevsim ziyarete değer yerler arasındadır. Kışlar genellikle şehre büyüleyici bir hava katan çok karlı günlere sahiptir. Viyana, Hofburg ve Schönbrunn’un imparatorluk sarayları, nefes kesen mimarisi ve 100’den fazla sanat müzesi gibi ilginç turistik mekânlarıyla bilinirler. Alps’a olan yakınlığı, tüm kış sporu taraftarları tarafından da tercih sebebidir.

Goa, Hindistan
Hindistan’daki en küçük devlet bölgesi olan Goa, Hindistan’da sıcak ve güneşli iklimi, çarpıcı palmiyelerle kaplı plajları ve sayısız festival ve partileri, onu en popüler ve ziyaret edilen kış yerlerinden biri haline getiriyor. Ülke, Yoga olaylarından ve hemen hemen her türlü su sporunun mükemmel koşullarından etkileyici tapınaklara, lezzetli yerel yemeklerden ve yüksek enerjili Şubat Karnavalı’ndan herkes için ideal tatil yerlerinden biridir.
Brüksel, Belçika
Avrupa’nın Başkenti olan, Brüksel’in kışın size sunabileceği çok şey var. Güneş saat 16 gibi erken saatlerde battığı için bu şehir biraz soğuk ve karanlık olabilir, ancak bu canlı metropolde yapabileceğiniz pek çok şey var. Brüksel, dünyanın en iyi çikolata ve tatlılarından bazılarına ev sahipliği yapıyor; gurme şehri Brüksel’de özellikle çok sayıda alışveriş merkezi, müze, çeşitli mimariler mevcuttur.

Reykjavik, İzlanda
Arctic Circle’ın hemen dışında 64 derece kuzey enleminde bulunan İzlanda, son derece soğuk ve karlı kışları olduğu için her gerçek kış severlerin sevdiği ülkelerden biridir. Ülkenin başkenti Reykjavik, doğa gezileri yapmak için mükemmel bir yerdir. Dünyanın en temiz, en yeşil ve en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Reykjavik, şaşırtıcı derecede yoğun bir gece hayatı ile yüzlerce bar ve şehrin etrafında dağınık kulüpler ile de ayrıca dikkat çekmektedir.
New Orleans, Louisiana, ABD
Bazen en kuzeydeki Karayip şehri olarak da adlandırılan New Orleans, kış aylarında güneşten mahrum Amerikalıların kalabalıklarını kuzey eyaletlerine çeken başka bir şehir. Big Easy, Key West kadar sıcak değil, ancak kışın ortalama 18 C (64 F) sıcaklığındadır. En büyük turizm sezonu, sokakların renkli Mardi Gras geçit töreni ile doldurduğu Şubat ortasındadır.

Male, Maldivler
26 atollü çift zincirde gruplandırılmış 1,192 mercan adasından oluşan Maldivler, ekvatorun hemen üzerinde bulunan Güney Asya tropik ada ülkesidir ve sıcaklık burada yıl boyunca sabittir. Ülke, muhteşem beyaz kumlu plajları ve sıcak, berrak suları ile ünlüdür; ancak başkenti Male, bundan çok daha fazlasını sunar. Ülkenin ana limanı, kültür, alışveriş, yönetim ve ticaret faaliyetleri merkezi olarak hizmet vermektedir.
Zermatt, İsviçre
1,620 m (neredeyse 5.300 fit) ‘lik çarpıcı bir yükseklikte bulunan Zermatt, karın yılın on ayı süren, dünyanın en popüler kayak alanlarından biridir. Temmuz ve Ağustos genellikle kar yağışı olmayan sadece iki aydır. İsviçre Alpleri’nin anıtsal karla örtülü zirveleri ile çevrili Zermatt, lüks otellerden şık ahşap dağ evlerine kadar uzanan çeşitli konaklama birimleri sunmaktadır.

Melbourne, Avustralya
Kış tatilini şortla geçirmek isteyenler için Avustralya’ya gitmek de başka bir seçenek olabilir. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Melbourne, Kuzey Yarıküresi rüzgâr, yağmur, soğuk dolayısıyla kar kaybettiğinde tatil sizin için ideal olabilir. Okyanus esintisiyle soğutulan kent, Ocak ayında 25 C (77 F) civarında hoş sıcaklıklara ulaşmaktadır. Melbourne düzenli olarak dünyanın en yaşanabilir şehri olarak seçildi, bu nedenle kış tatilinizi burada geçirmek için ideal bir yer sayılabilir.
Cancun, Meksika
Meksika’nın en popüler tatil beldesi olan ve dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan Cancun da güneş arayanlar için harika bir yer olabilir. Cancun, mevsimler arasında sıcaklık farkları az olan tropikal bir iklime sahiptir ve bu nedenle yerel oteller tam doludur. Karayipler’de şehrin en güzel plajları ile ünlüdür ayrıca antik Maya arkeolojik alanlarına ve diğer ilginç yerlere yakınlığı herkes için harika bir yerdir.
Stockholm, İsveç

Yılda 1800’den fazla saat ile güneşli olan Stockholm, Kuzey Avrupa’nın en güneşli şehirlerinden biridir. Bununla birlikte, yüzlerce birinci sınıf müze, sanat galerisi, tiyatrolar ve kentte bulunan diğer kültürel olanaklarla cazibe şehirlerde biridir. Stockholm aynı zamanda dünyanın en temiz, en yeşil ve en zengin şehirlerinden biri olarak düşünülür.

Rio de Janeiro, Brezilya
Rio de Janeiro, yılda yaklaşık 3 milyon uluslararası ziyaretçiyle Brezilya’nın yanı sıra Güney Amerika’da da en çok ziyaret edilen kenttir. Kent, dünya standartlarındaki otellerden ve harika plajlardan samba okullarına ve Kurtarıcı İsa Heykeli’ne kadar pek çok şeyle ünlüdür. Şubat ayında buraya geldiyseniz, dünyanın en büyük ve muhteşem karnavalı olan efsanevi Rio Karnavalı’nın tadını çıkarabilirsiniz.
Şarm El-Şeyh, Mısır
Bir zamanlar küçük bir liman kenti olan Sharm El Sheikh, sıcak yazlar ve ılık kışların yanı sıra doğal plajların uzandığı dramatik bir manzara, yıl boyunca kuru iklim sunan turistik bir alandır. Çeşitli su sporları, özellikle de tüplü dalış ve şnorkelli yüzme için popüler hale gelmiştir. 250 farklı mercan kayalığı ve 1.000 balık türünün bulunduğu inanılmaz deniz vahşi doğasına sahip olan bu Mısır şehri, dünyanın dört bir yanından güneş arayanlar için popüler bir kış kaçış noktası haline gelmiştir.

Yurtdışı Tatil ÖnerileriMethow Vadisi, Washington, ABD
Üst Kaskad Aralığı’nda bulunan Methow Vadisi, kros kayağı için mükemmel koşullar sağlar. Seattle’a arabayla sadece birkaç saatlik mesafede bulunan bu bölgede, yüz mil üzerinde mükemmel yolları bulunuyor ve bu alan, ABD’deki en büyük ve en doğal Kuzey Avrupa sistemlerinden biri haline geliyor. Kalmak için çeşitli şık dağ evleriyle, Methow Vadisi kış tatilinizi geçirmek için harika bir yer olabilir.
Christmas Adası, Avustralya
Listedeki en egzotik bölge olan Christmas Adası, Avustralya’ya ait küçük bir tropikal adadır. Kış çağrıştıran ismine rağmen, adanın ekvatoryal bölgenin güney kenarında bulunduğu ve tipik bir tropikal iklimin tadını çıkaran kış fikriyle ilişkilendirilmesi gereken pek çok şey var. Alanının üçte ikisi bir Milli Park olmakla birlikte, Noel Adası, hem flora hem de fauna benzersiz türleri ile biliniyor.

Kaynakça:
https://list25.com/25-unique-places-to-spend-your-winter-holiday/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.