Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğu Himalayalarda Bir Cennet; Bhutan

0 266

Bhutan, dünyada kalan son cennet ifadesini sonuna kadar hak eden çok güzel bir ülke. Bu güzel ülkenin hem Çin’e hem de Hindistan’a sınırı var. Güney Asya’da yer alan bu ülkenin başkenti Thimphu. Bu benzersiz ülkenin nüfusu 1 milyonun altında. Dağlık bir alanda yaşayan bu nüfus çok mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmekteler.

Yöre halkı Bhutan ülkesine ‘Gürleyen Ejderha’nın ülkesi’ anlamına gelen Druk Yul ismini vermişler. Bu ülkede dünyadaki birçok ülkenin tersine bu ülkede el değmemiş doğayı korumak için yoğun bir çaba gösterilmekte. Din, siyaset alanında kısıtlamalardan uzak bir ülke olan Bhutan eşitlikçi ve adaletli bir anlayışla halkın huzur içinde yaşamasına olanak sağlamakta.

Bu Cennet Ülke İle İlgili Bazı Detaylar

Doğu Himalayalarda Bir Cennet; Bhutan1.Bhutan Birleşmiş Milletlere 1975 yılında dahil oldu. Birleşmiş Milletlere dahil olana kadar turistlere kapalı bir ülke olan Bhutan, bu tarihten itibaren turistlere kapılarını açmaya açmış fakat sınırlamaları var. Eşsiz doğasını ve kültürünü korumak için belli sayıda turistin sadece turlar ile gelmesini kabul ediyor.

2.Dünyanın en tehlikeli havaalanlarından bir tanesi bu ülkede yer almakta. Paro Havaalanı, 5500 m yüksekliğinde bir vadi içerisinde yer almakta. Alınan bilgilere göre bu havaalanına iniş yapabilen pilot sayısı 25.

3.Ülkenin %70’i ormanlardan oluşmakta. Kanunlar bu orman oranın %60’ın altına düşmesini kanunen yasaklamış durumda. Yani sadece %10’luk bir kayba tahammülleri var. Doğanın ve kültürlerinin korunması konusunda son derece titizler.

4.Bu ülkede soy isim kullanımı yok. İsimler cinsiyete göre de ayrılmıyor. İsimler her iki cins için de ayırt edilmeksizin kullanılabilmekte.

Doğu Himalayalarda Bir Cennet; Bhutan5.Dünyanın birçok ülkesinde kadın hakları tartışılırken, birçok ülkede kadına ve çocuklara yönelik şiddet artmış bulunmaktayken bu ülkede kadın hakları ve onlara verilen değer son derece önemli. Kadın hakları son derece önemli ve aileden kalan miras sadece kız çocuğa verilmekte.

6.Ülkenin başkentinde bile trafik ışığı yok. Yaya ve araç trafiği trafik polisleri tarafından kontrol edilmekte. Bu küçük cennette futbol kültürü yo, dünyanın en kötü futbolunu oynayan ülke olarak bilinmekte.

7.Dünya genelinde baktığımızda tam zıddı olan bu küçük ülkede bahşiş kültürü de yok. Bir lokanta ve otele girdiğiniz zaman benden bahşiş isterler mi diye asla endişeniz olmasın.

8.Bir diğer önemli detay ise, ülkenin gelişmişlik düzeyini belirlerken para bazlı değil değer bazlı bir sistem dikkate alıyorlar. Ülkenin gelişmişlik düzeyi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan daha değerli ve önemli.

Her ülke, bölge kendi içerisinde böyle olsaydı sanırım Cenneti görmek için ölmeyi beklemezdik.
Kaynakça:
gezgintech.com/
tr.wikipedia.org/wiki/Bhutan

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.