Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya’nın En Soğuk Ülkeleri

0 771

Kış geldiğinde hepimiz bir battaniyenin altına kıvrılıp, sıcak bir bardak kahve eşliğinde kışın tadını çıkarmaktan çok hoşlanırız. Ancak dünyanın en soğuk bazı ülkelerinde hava o kadar soğuktur ki battaniyeler, ısıtıcılar ve sıcak bir bardak kahve içinizi ısıtmaya yeterli olmayabilir. Bu ülkelerin hangi ülkeler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?

7745_cold-country-chinaTuhaf olsa da, bilim dünyasının maksimum soğukluk düzeyi için bir ölçütü vardır. Bu sıcaklık maddenin ne olursa olsun ulaşabileceği en yüksek soğukluk derecesidir. Bu sıcaklık 0° Kelvin (-273.15°C) olarak belirlenmiştir. Bu derecenin üzerine çıkmak için girişimler yapılırsa maddenin atomları tamamen parçalanmaktadır.

Çoğumuz için sıcak güneşli günler gayet doğal bir durumdur ve çoğu zaman gün içinde hava durumu hakkında düşünmemiz bile gerekmez. Kar yağdığında bile bu deneyim oldukça eğlenceli olabilmektedir.

Ancak dedikleri gibi her şeyin fazlası zarardır. Aynı durum buz, kar ve soğuk için de geçerlidir. Dünya üzerinde tüm yıl boyunca çok şiddetli soğukların yaşandığı bazı yerler bulunmaktadır, bu bölgelerde en sıcak yaz günlerinde bile iklim donuk ve soğuktur. Kışlar ise dayanılmazdır, günlük aktivitelerin yapılması bile mücadele gerektirir ve insanın dayanıklılığını her gün sınamaktadır. İşte dünyanın en soğuk ülkelerinden bazıları!

-Grönland:

Grönland kara kitlelerinin çoğu yıl boyunca buzla kaplıdır. Arazi üzerinde ortalama sıcaklık -10°C iken , kışları kolayca -65°C’ye kadar düşebilmektedir. En sıcak yaz aylarında bile Grönland maksimum 8°C civarında bir sıcaklığa sahiptir. Grönland buz tabakasının ortasında bulunan İngiliz araştırma istasyonu, Kuzey Buz -86°C’ye kadar, daha da kötü iklim koşullarıyla karşı karşıyadır.

Kazakistan:

7745_cold-country-kazakhstanKazakistan’da çoğu yaz yaklaşık 30°C ortalama sıcaklık ile oldukça keyifli ve sıcaktır. Ancak kışın gelmesi ile sert ve düzensiz yağışlar tepeli bölge anatomisi ile birleştiğinde iklimi öyle soğuk bir hale getirmektedir ki sıcak yaz günleri uzak bir hayal gibi görünmektedir. Ortalama kış sıcaklıkları -20 ila -30°C arasında değişir. Astana kenti gibi Kazakistan’ın bazı bölgelerde, hava o kadar soğuktur ki evden dışarı çıktığınızda donma nedeniyle el ve ayak parmaklarınızı kaybetme riskiniz son derece derecede yüksektir.

-Moğolistan:

Orta Asya’da bulunan, Çin ve Rusya arasında yerleşmiş Moğolistan geniş otlakları ve fatihi Cengiz Han ile olan ilişkisi ile bilinmektedir. Bu ülke resmedilmeye değer güzellikte olsa da, turistlerin burada iklimle ilgili yanlış bilgileri var. Kış aylarında (ekim- nisan) Moğolistan’ın ortalama sıcaklığı sıfır derecenin altındadır, yılın geri kalan zamanında ise donma noktasının biraz daha üzerindedir. Bu durum Moğolistan’ın yüksek rakımından kaynaklanmaktadır ( deniz seviyesinden 4900 feet- 1494 metre yüksekliktedir) Ocak ve Şubat aylarında ise sıcaklıklar -30°C’ye kadar düştüğünden özellikle şiddetli geçer. Bu aylarda su her yerde tamamen donar.

Finlandiya:

7745_cold-country-antarcticaFinlandiya Avrupa’nın en kuzeyindeki ülkedir ve topoğrafyası diğer İskandinav ülkelerine kıyasla benzersizdir. Baltık Denizi ve Atlantik akımı nedeniyle, ülke yılın büyük bir kısmında son derece soğuk bir iklime sahiptir. Burada kışlar dört ay kadar sürer ve sıcaklık özellikle Lapland bölgesinde olmak üzere -45°C ye kadar düşebilir. Burada yılda 130 günden fazla kar görebilirsiniz. Kış aylarında Finlandiya’nın güney bölgeleri günde yalnızca 6-7 saat güneş ışığı alırken, kuzey bölgelerinde 2 ay bile sürebilen karanlık dönemler olmaktadır. Neyse Finliler için, yaz ayları tolere edilebilir.

-Çin:

Çin’in büyük bir kısmında yılın önemli bir bölümünde hava keyiflidir ancak kış ayları (Ekim-Şubat) dayanılmaz olabilmektedir. Ülkenin güney kesimindeki bir kaç bölge haricinde Çin yoğun kar yağışı alır ve nem koşulları daha da kötü hale getirir. Kuzey, batı ve orta Çin’deki alanlar kar, buz sulu kar ile karşı karşıyadır, bu da -10°C ile 3°C arasında değişen sıcaklıklara neden olmaktadır. Zayıf yalıtım ve diğer alt yapı sorunları nedeniyle halk kış aylarında pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

-Antartika:

7745_cold-country-greenlandTeknik olarak tek bir ülke olmasa da, Antarktika kıtası diplomatik antlaşmalar çerçevesinde çok sayıda ulusa aittir. Bu bütün kara kütlesi dünyanın en soğuk yeridir. Burada sıcaklık -93°C ye kadar düşebilmekle beraber ortalama sıcaklık yaklaşık -83°C’ dir. Bu da insanların bu karlı çölde sürdürülebilir bir hayat kurmalarını imkansız hale getirir. Dünyanın bu bölümünde kaşiflerin sadece dışarıda oldukları için ölme riskleri bulunmaktadır.

Kanada:

Bu ülkenin çeşitli şehirlerinde farklı yıllık sıcaklıklar vardır. Ancak, Kanada’nın iklimi genel olarak çok soğuktur. Ülkenin kırlık bölgeleri özel olarak soğuk olmaktadır. Bu bölgelerde gündüz sıcaklığı -15°C gece sıcaklığı ise -40°C’ ye kadar düşebilmektedir. Yukon’ da bulunan Snag kenti sadece Kanada’ da değil, tüm Kuzey Amerika’daki en düşük sıcaklığa (-63°C’ye kadar) sahiptir. Kanada’ nın güçlü rüzgarlar için uygun bir topografyaya sahip olması da durumu hiç kolaylaştırmıyor. Ottawa gibi şehirler kışları çok şiddetli kar yağışlarına maruz kalır bu da yerli halkı buz patencileri olmaları için zorlar. Neyse ki, şehirlerin mükemmel altyapıları insanların çok fazla zorlanmalarını önlemektedir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/coldest-countries-in-the-world.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.