Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

0 3.858

Diyabetliler ya da ileride sağlık sorunu yaşamak istemeyenler yedikleri ve içtikleri besinler konusunda dikkatli olmalıdır. Tüketilen besinler şekersiz olduğunda diyabet hastalarının endişelenmesine gerek yoktur. Meyve ve sebzeler genel sağlığın korunmasında hayati bir rol oynar. Pek çok insan meyvelerin zararlı olduğuna ve şekerleri yüksek olduğu için onları yemekten tamamen kaçınmak gerektiğine inanır. Bu yazı sağlıklı olan, şeker oranları düşük ya da hemen hemen hiç olmayan meyve ve sebzeler hakkındadır. İşte şekeri ihmal edilebilecek kadar düşük, kan şeker seviyesini korumaya yardımcı olan bazı sebze ve meyveler:

Marul

Şekersiz sebzelerden biri olan marul, bağırsaklar için iyi lif kaynağıdır ve salatalar için idealdir. Marul, zengin bir folat, manganez ve demir kaynağı olduğu için bağışıklığı artırmak için özellikle sağlıklıdır. Marul ayrıca esansiyel (temel) B vitaminleri, A, C, D, E ve K vitaminleri gibi diğer vitaminleri içerir. Her 100 gram marulda sadece 0,8 gram şeker bulunur, bu da bir hamur işinde bulunan şekerden 20 kat daha azdır.

Salatalık

Salatalık serinletici ve nemlendiricidir. En iyi yönü, fincan başına kalorisinin düşük olması, 5 gramdan daha az karbonhidrat içermesidir. Potasyum ve C vitamini bakımından bir mükemmel kaynak olduğu için istenildiği kadar tüketilebilir. Salata, makarna, sandviç gibi çeşitli yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir besindir.

Domates

Muhtemelen en ateşli tartışma konulardan biri domateslerin meyve mi yoksa sebze mi olduğudur. Kesin olan, domateslerin az yağlı ve neredeyse şekersiz meyveler olmasıdır. Domates C vitamini ve İyi miktarda K vitamini içerir. K vitamini kemik sağlığının korunması için esastır. Domates gece körlüğünün ve diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olan iyi miktarda A Vitamini de içerir. Domateslerde bulunan likopen adlı maddenin kanserle savaşma özelliklerine sahip olduğu ve kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, gerekli olan ve bir katalizör görevi gören, kalsiyumun kemikleri güçlendirmesine yardımcı olan osteokalsin adlı kollajen olmayan bir proteini uyarır.

Ispanak

Ispanak da şekersiz sebzelerden biridir. Lif ve kalsiyum oranı yüksektir, çok miktarda tüketildiğinde bile kan şekerini yükseltmez. Bir bardak çiğ ıspanak 1,1 gram karbonhidrat, 4,3 gram lif (üçte biri çözünür) ve sadece 0,4 gram doğal şeker bulundurur.

Kuşkonmaz

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve SebzelerHiç yağ içermeyen kuşkonmaz birçok kültürde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca neredeyse hiç şeker içermezken, vücut için oldukça faydalı olan diğer birçok önemli besin içerir. Öncelikle bir diüretik olarak kullanılmasına rağmen, metabolizmayı hızlandırmak için de kullanılır. A, C, E, K, B6 vitaminler ve demir, bakır, folat gibi mineraller içerir ve protein açısından da zengindir.

Brokoli

Bu koyu yapraklı yeşil sebze neredeyse hiç yağ bulundurmaz ve az şeker içerir. Brokoli, A, C, D, E, K vitaminleri, diyet lifi, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve potasyum gibi diğer besin maddeleri ile doludur. Ayrıca kanserle mücadele özelliğine de sahiptir, salatalara ve sandviçlere eklenebilir. Cilt problemlerini iyileştirebilen brokoli sağlıklı hücreleri hasardan koruyan antioksidanlara da sahiptir.

Karnabahar

Bir bardak karnabahar önerilen günlük C Vitamini ihtiyacının karşılanmasına olanak tanır, lif, potasyum ve folat gibi bir dizi besin sağlar. En iyi yanı, çiğ de yenilebilmesidir. Tavuk suyunu çok iyi tamamlayan, çorba ve salata şeklinde tüketilebilen bir sebzedir,

Brüksel Lahanası

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve SebzelerSıfır yağlı ve düşük şekerli sebzelerden biri olan Brüksel lahanası birçok salata tarifinde kullanılır. Brüksel lahanası ayrıca anti-kanserojen özeliktedir. Küçük lahana olarak da bilinen Brüksel lahanası, tatsızlıkları nedeniyle çocuklar arasında popüler olmayan gıdaların arasındadır ancak, düşük şeker ve sıfır yağlı bir besin arayan diyabetli birisi için listedeki en sağlıklı seçeneklerden biridir.

Lahana

Lahana iyi bir lif, manganez, kalsiyum, demir, çinko, B6, K ve C vitamini kaynağıdır. Bu sebze Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzelersıfır miktarda şeker içerir. Antioksidanlarla doludur ve bu da şeker hastaları için mükemmel bir seçimdir. Organik çiğ lahana evde, iyi bir prebiyotik ve probiyotik kaynağı olan lahana turşusu yapmak için fermente edilebilir. Lahana bağırsak sağlığını ve bağışıklığı olumlu yönde etkiler.

Pancar

Pancar, kalorisi düşük, şekersiz sebzelerden biridir. Koyu kırmızı renkli bu sebze potasyum, demir, magnezyum, A vitamini ve diyet lifi ile doludur. Zengin renklerini betanin adı verilen Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzelergüçlü bir antioksidandan alırlar. Pancar, pek çok rahatsızlığın iyileştirilmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Diyabet hastaları, şeker içermediğinden rahatlıkla tadı bir tada sahip olan pancarı yiyebilir. Kadınlar için iyi bir folat kaynağıdır ve tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. 100 gramlık bir porsiyonda günlük alınması önerilen folatın % 20’si, 0,2 gram yağ, 2 gram lif ve 1,7 gram protein bulunur.

Greyfurt

Greyfurt C vitamini bakımından zengindir, bu da soğuk algınlığı ve öksürük için etkili bir ilaçtır. C Vitamininin varlığı nedeniyle iskorbütten de korur. Greyfurt fazla kilo almayı düşünmeden veya endişelenmeden tüketilebilecek sıfır yağlı, düşük şekerli meyveler arasındadır.

Avokado

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve SebzelerAz şekerli ve az yağlı gıdalardan biri olan avokado özellikle zengin diyet lifi, potasyum ve bakır gibi mineraller, E, A, K, B6 ve C gibi temel vitaminler, eser miktarda folat ve protein içerir. Birçok yararı olan bu meyve cilt ve saç tedavilerinde de kullanılır.

Papaya

Papaya’nın lezzetli olması dışında birçok yararı vardır. İçerdiği papainler aracılığıyla kimyasallar sindirim süreçlerini teşvik eder. Kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan düşük sodyum içeriğine sahiptir. Bu meyve A, C vitaminleri, folat, potasyum, protein ve lif gibi besinlerle yüklüdür. Papaya meyvesinde temel B vitaminleri,Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler kalsiyum, magnezyum ve K vitamini de vardır. Papaya’yı öne çıkaran şey, kan basıncı seviyelerini düzenlediği, kalbi iyi durumda tuttuğu ve güneş yanığını önlediği bilinen likopen oranının yüksek olmasıdır. Karoten varlığı papayayı kanserden koruyucu bir gıda yapar. Papaya ten rengini iyileştirir, pigmentasyon ve renk değişikliğini önler, yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar içerir. Ayrıca, saç dökülmesini önler, kepeği kontrol altına alır.

Guava

Lif bakımından zengin olan guava, şekersiz meyvelerden biridir ve çok düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. Çeşitli antioksidanlar içerir ve şeker hastalarında kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bu meyve portakaldan daha fazla C Vitamini taşır ve tip 2 Diyabet gelişme riskini azaltabilir.

Karpuz

Karpuz, C vitamini bulundurduğu ve sadece altı gram şekeri olduğu için diyabetli olanlar için harika bir meyvedir. Karpuzun glisemik indeksi gerçekten düşüktür, bu da tüketildikten sonra Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzelerkan şekeri seviyesini yükselmediği anlamına gelir. Bunun yanı sıra, kalorisi de düşüktür ve vitamin A, L-Citfibrene, lif, likopen gibi bir dizi besin içeren, vücuda su kazandıran ideal bir meyvedir.
Meyve ve sebze yemek iyidir, ancak şeker (diyabet) hastalarının besinlerin karbonhidratına ve genel glisemik indeksine dikkat etmesi gerekir. Yukarıda açıklanan şekersiz meyve ve sebzelerin diyete eklenmesi ile kanın şeker seviyesi kontrol edilebilir. Diyabet denilen bu yaşam tarzı hastalığına ilişkin riski azaltmanın veya kan şekeri seviyesini düzenlemenin diğer yolları mümkün olduğunca doğal yemek ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaktır.

Kaynakça:

https://www.stylecraze.com
https://www.diyetkolik.com
https://recipes.timesofindia.com

Yazar: Müþerreş Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.