Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Devi FedEx Nasıl Bir Şirkettir ?

0 369

Bir Amerikan Devi FedEx Nasıl Bir Şirkettir ?Federal Express ya da kısaca FedEx, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu bir ticari hava taşımacılığı yapan bir kargo ve nakliye şirketidir. Ülke için son derece büyük bir öneme sahip olan FedEx, küresel bir marka olup, çok uluslu şirket olarak dikkati çeker. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kargo hizmeti veren şirketi olan FedEx, ayrıca UPS ile birlikte ülke de adeta tekel durumdadır. Amerika’nın en köklü şirketleri arasında yer alan FedEx, kimi zaman FedEx Express olarak anılmakta idi. Ancak artık halk arasında da en çok FedEx şeklinde kısaltılan bir isme sahip olan bu şirket sadece Amerikan pazarında faaliyet göstermez. Dünyanın birçok noktasında faaliyet gösteren FedEx, Amerikan iç pazarında adeta bir tekel durumundadır. Şirketin en büyük rakibi ise bir diğer Amerikan şirketi olan UPS’dir. FedEx, son derece büyük bir posta servisi olup özellikle de geceleri dahi servise çıkmasıyla bilinir. Bu özelliği ile ün yapmış olan FedEx, 7/24 çalışma prensibine sahip olup bunu gerçek anlamda uygulayan şirketlerin başında gelir. Ayrıca çok yüksek seviyede sunduğu takip sistemi de FedEx birçok posta şirketinden ayırır.

Kayıp posta istatistiği anlamında çok düşük değerlere sahip olan FedEx, bu anlamda dünyanın en güvenilir hizmetlerinden birini sunar. Ayrıca FedEx, kendisi doğrudan hizmet götürmese dahi birçok uluslararası şirketle anlaşması bulunduğundan dünyanın neredeyse her noktasına servis hizmeti sunuyor olmasıyla bilinir. Dünyanın en eski taşıma hizmetlerinden biri olmasa da en iyilerinden biri olan FedEx, sadece Alman devi DHL ile rekabet etmekte güçlük çeker. Bunun haricinde neredeyse bütün şirketlere baş edebilen FedEx, resmi olarak 1971 yılında kurulmuştur. Şirket Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas eyaletine bağlı Little Rock şehrinde Frederick Smith tarafından kurulmuştur. Günümüz itibariyle Birleşik Devletler’in Tennessee eyaletine bağlı Memphis şehrinde merkezi bulunan FedEx, çok büyük bir küresel güç haline gelmiştir. Posta hizmetleri alanında faaliyet gösteren FedEx, birçok posta hizmeti veren şirketin taşımayı kabul etmediği ve de edemeyeceği malları da nezaketle kabul edip, taşıması da en önemli FedEx özellikleri arasında sayılır.

Bir Amerikan Devi FedEx Nasıl Bir Şirkettir ?Yıllık geliri ile de dikkat çeken FedEx, 51 milyar Amerikan dolarına yakın bir gelire sahip olup bu gelirin 2 milyar dolarını kasasında kar olarak tutmayı başarmaktadır. Her ne kadar kar marjı düşük gibi görünse de şirket son derece büyük bir güç olup, 50 milyar dolara yakın da aset sahibi olmasıyla son derece dikkat çekici bir pozisyondadır. Şirketin doğrudan kendisine ait uçakları olduğu gibi aynı zamanda da leasing usulü ile satın aldığı hava taşıtları da vardır. 400 bin civarında çalışanı bulunan FedEx, tam anlamıyla bir dünya markasıdır ve her yıl milyonlarca kişiye hizmet vermektedir. FedEx, en güvenilir 10 Amerikan şirketi arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.