Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın Sırları

İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0 33

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın Sırları

Bir çoğumuz eğitimini tamamladıktan sonra iş arayışına girer. Hayatımızın devam etmesi için çalışmamız lazım. İnsan hem hayatının daimi içinde hem de makam mevki ve kariyeri açısından bir platformda işini icra etmeye mecburdur. Kariyer planları yapan ve güzel bir iş bulanlar için en önemli olan kendini işe alacak kişiler açısından kabul edilmektir. Peki iş görüşmesine giderken nelere dikkat etmemiz gerekir. Bir çoğumuz yeni bir iş görüşmesine gider, ne yapacağımızı, ne söyleyeceğimizi günler öncesinden tasarlama ve planlama çalışmaları yaparız. Hitabet ve kendini ifade etme yetisi bazen heyecanımızın önüne geçer. Nedendir bilinmez, bir iş görüşmesine gitmeden önce hep olumsuz sonuçlara odaklanırız, ya karşımdaki kişi beni beğenmezse, eğitimimi kendi iş yerlerine uygun görmezlerse gibi binlerce soru içinde kaybolup gideriz. Vereceğim bir kaç püf noktası, yeni iş görüşmelerinizde size yardımcı olacaktır.
Güne pozitif başlayın, heyecanınız ve karamsarlığınızı bir kenara atın. Olumlu düşüncelerle kendinizi motive edin, ne kadar büyük zorluklarla karşılaşırsanız karşılasın hepsini kafanızda bitirin, tedirgin olmanın size hiç bir faydası yok. Aksine gergin ve tutulmuş birini görünce, iş veren tarafından ilk izlenim olumlu olmayacaktır. Muhakkak kuvvetli bir kahvaltı yapın, heyecanla birlikte tansiyonunuzun da düşeceğini hesaba katarsak, aç bir şekilde görüşmeye gitmek istemediğiniz sonuçlar doğuracaktır. Asla strese girmeyin, zira stres sizi akıcı bir konuşmanın dışına atacaktır. Size sorulan sorularda duraklamanıza ve istenmeyen sesler çıkarmanıza neden olur.

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın SırlarıUzun süredir hayalini kurduğunuz bu işi stres yüzünden kaçırmanız an meselesi olabilir. Kendinize telkin verin ve rahatlatın. Strese girmenin bir anlamı olmadığının, bu durumun sizi daha kötü bir duruma sokacağını bilmeniz gerekir. Derin bir nefes alın ve 15 saniye tutun yavaş ve aralıklarla verdiğiniz nefesiniz, sizi rahatlatacak ve kalp atışlarını rutin bir ritme sokacaktır.
Kıyafet ve renk seçiminize dikkat edin. Kıyafetler ve seçtiğimiz renkler bizim ruh halimizin konuşmayan dilidir. Resmi bir iş görüşmesine, kot ve botla gidemezsiniz. Kıyafetler sizi değerlendiren kişilerin üstünde bıraktığınız ilk izlenimdir. Kırmızı ve siyah rengi asla kullanmayın. Sade ve yumuşak tonlar kullanın. Gömlekle en uygun olan kravatınızı tamamlayın ve bir kol saati ile son dokunuşu yapın. Bayanlar ise bir kaç küçük dokunuş yeterli, aşırı makyajdan kaçın. Kumaş elbiseler tercih edin. Bu sizin ne kadar ciddi olduğunuzu gösterecektir. Konuşma ve evrak hazırlığından emin olun, eksik evrak götürmeniz sizin için eksi bir puan olacaktır. Her şeyin hazır olduğundan emin olarak yola çıkın. Hayatınızın fırsatı için “evde unuttum” deme lüksünüz yok. Şirketin geçmişi ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olun. Size yöneltilen her soruda bir kaç bilgi vermeniz işe kolayca seçilmeni sağlar. Bütün bu görüşmeler sonunda, konuşma maaşa gelince asla acemi gibi davranmayın, size maaş beklentiniz sorulduğunda aklınızdaki rakamı dürüstçe söyleyin. Şirketi araştırırken bu konuda az çok bilgi sahibi oldunuz zaten. Bu yüzden “herkese ne veriyorsanız bana da onu verin” gibi bir cümle asla kullanmayın. Kendinizden emin olu ve yaptığınız işin pahasını sizi görüşmeye alan kişiye rahatça söyleyin. Asla yalan söylemeyin. Yabancı diliniz az seviye de ise az deyin, yabancı dilim var demeyin. Bu hem sizin ileri ki çalışma hayatınızı etkiler hem de sizi kötü bir duruma sokar. Yeterli bilgiye sahip değilseniz zamanla kendinizi bu konuda yeterli donanıma geleceğinizin sözünü verebilir ve daha çok çalışırsınız.

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın SırlarıGeçmiş tecrübelerinizden bahsederken, kullandığınız her kelimeye dikkat edin. Bir kavga sonucu işinizden ayrıldıysanız, bunu daha yumuşak bir lisanla dile getirmelisiniz. Beden dilinizi kullanmayı bilin, karşınızdaki kişi bir çok iş görüşmesini değerlendirdiği için sizin el kol ve bakışlarını analiz edecektir. Sakin olun ve hitap dili hakkında bir kaç araştırma yaparak iş görüşmenizi taçlandırın. Sizinle görüşen kişiye muhakkak ismiyle hitap edin, “Teşekkürler Ali Bey ” gibi bir söz bile muhatap olduğunuz kişiyi önemsediğiniz anlamına gelir. Sizin sinirlerinizi ölçmek adına ufak tefek kışkırtmalarda bulunabilirler, asla bu oyuna gelmeyin. İş ortamının ne kadar stresli bir yer olduğunu düşünecek olursak, bu tarz denemelerle karşılaşınca ciddiyetinizi ve sakinliğinizi elden bırakmayın. Her zaman pozitif ve güler yüzü olun, eğer sizinle görüşecek kişiyi daha önceden öğrenme imkanınız varsa onun hakkında ufak araştırmalar yapın ve ortak yönlerinizi bulun konuşma esnasında bu özelliklerinizden bahsederken, karşınızdaki kişi itiraf edemese de size kendini daha yakın görecektir ve buda sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Kaynakça:
www.kigem.com/basarili-bir-is-gorusmesi-icin-neler-yapilmali.html

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku