Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Elektrikli Otomobillere Yeni Fiş Standardı

0 302

plug-in-standardOtomotiv alanında son dönemin en popüler konularından birisi hiç şüphesiz elektrikli araçlar. Bu araçlar gün geçtikçe kendilerine daha fazla yer bulmakta ve bu da beraberinde yaygın kullanım için gereken asgari gereksinimlerin oturtulmasını yani standartlaşmayı getiriyor.

Bir süredir tartışılmakta olan fiş konusu sonunda bir krize dönüşmeden aşıldı. Volkswagen, BMW, Ford, General Motors, Fiat, Toyota, Mitsubishi gibi üreticilerin kabul ettiği standarda göre artık bütün elektrikli otomobiller yanda görmüş olduğunuz fişi kullanacak.

Bu sayede dünyanın neresi olursa olsun otomobiller herhangi bir elektrik istasyonunda rahatça şarj edilebilecekler. 400 voltluk bu fiş üzerinde bulunan led sayesinde şarj durumu da takip edilebilmekte. Şarj esnasında kırmızı yanan led, işlem tamamlandığında yeşile dönmekte.

Bu standart elektrikli otomobillerin yaygınlaşma evresinde güzel bir adım olsa da, şarj süreleri halen bir handikap oluşturuyor. Artık yeni araçlar benzin motoruyla da takviye edilerek sürekli şarj edilebiliyor. Fakat sadece elektrik motoru kullanan safkan bir otomobil sahibi iseniz, yaklaşık 8 saatte tam şarj olan bataryalar söz konusu olduğundan pek mantıklı bir çözüm gibi gözükmüyor. Geçiş evresinde yani şarj süreleri istenilen seviyelere düşene kadar benzin motoruyla bataryalar takviye edilmeye devam edilecektir. Fakat bir çay-kahve molası esnasında 5-10 dakikada şarj olabilen bataryalar geliştirildiğinde benzin motoruna elveda diyebilmenin sevincini yaşayacağız demektir. Temiz bir çevre için içten yanmalı tüm motorların tasfiye edilmesi şart.

Ne yazık ki bir süre daha Opel Ampera tarzı, benzin motorunu bataryasını şarj etmek için kullanan otomobilleri yani kısmi hibrit olarak tarif edebileceğimiz araçları görmeye devam edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.