Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Telomer Tedavisi Nedir? Hangi Ünlüler Bu Tedaviyi Kullanmaktadır?

0 391

Telomer Tedavisi Nedir? Hangi Ünlüler Bu Tedaviyi Kullanmaktadır?Bilim insanları, son zamanlarda ünlü şarkıcı Sertap Erener’ in sayesinde birçok mecrada adını duyduğumuz ”Telomer Tedavisi” ile insan ömrünün uzayabileceğini iddia etmişlerdir. Bu tedavi yöntemi tüm dünyada ilgi çeker hale gelmiştir. Tedaviye katılanların sayısı ise oldukça fazladır. ”100 yaşımda hala sahnelerde şarkı söyleyebiliyor olduğumu düşünmek çok keyifli” diyen Sertap Erener, bu tedavinin işe yarayacağından oldukça emin görünüyor. Kendisi henüz altı aydır bu tedaviyi görmektedir. Ayrıca kendisinin bir deney olduğunu da düşünüyor.

Telomer Tedavisi Nedir? Hangi Ünlüler Bu Tedaviyi Kullanmaktadır?Telomer Nedir?

Telomerler tüm DNA sarmallarının ucunda bulunmaktadır. Bir hücrede 23 kromozom ve 92 telomer bulunmaktadır. Bunlar kromozomları korur, hücre yapısındaki sarmalın kısalmasını önlerler. Böylece hücrenin ömrü uzar. Hücreler bölündükçe kendisinden bir parça kesilir ve küçülür. Bir bakıma yaşlanmamızı önleyen telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi de yavaşlar. Yani beden kendini yenileyemez.

Telomer Tedavisi Nedir? Hangi Ünlüler Bu Tedaviyi Kullanmaktadır?Telomer Tedavisi Nedir?

Telomer tedavisini fark eden birçok bilim adamı bu alanda çalışma yapmaya başlamıştır. Hatta çok fazla duyulmasa da bu alanda Nobel ödülü almış olan bir bilim adamı dahi vardır. Bilim insanları çalışmalarıyla telomerlerin kısalmasının önüne geçerek, hücre bölünmelerinin yaşlandıkça azalmasını önleyip insan ömrünü uzatacaklarına inanmaktadırlar. Eğer telomerlerin kısalmasını önlerlerse hücre bölünmeye devam edecektir.
Bilim adamı Bill Andrews, yaşlılığı bir hastalık olarak görür ve tedavi edebileceğine inanır. Telomerleri uzatarak yaşlanmayı geciktirmeyi planlayan Andrews, yaşlılığın tedavisinin telomerlerden geçtiğini söylüyor.

Telomer Tedavisi Nedir? Hangi Ünlüler Bu Tedaviyi Kullanmaktadır?Telomerlerin Kısalmasını Önlemek için Neler Yapabiliriz?

– Gereğinden fazla ve açken spor yapılmamalıdır.
– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kesinlikle ekmek tüketilmemelidir.
– Uyku düzene sokulmalıdır. Günde 7-8 saat uyumak gerekir.
– Peeling uygulaması çok gerekmedikçe yapılmamalıdır. Ciltteki soyulma sonucunda çok fazla hücre bölünmesi yaşanması sebebiyle telomerler kısalmaktadır.
– Yağ ve karbonhidrat tüketimi ortalama düzeyde tutulmalıdır.
Canan Karatay: Telomer Hikaye
Telomer tedavisi ve telomer hapı kullanımına pek çok uzman karşı çıkmaktadır. Bu uzmanlardan birisi de Canan Karatay’dır. Karatay, telomer tedavisine şiddetle karşı çıkmış ve bu tedavi yöntemini hikaye olarak nitelendirmiştir. Telomerlerin kısalmasının, ömrün kısalması anlamına geldiğini ve her türlü yapay şekerden, kimyasallardan, GDO’lu gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğini söylemiştir. Bu sayede telomerlerin zarar görmeyeceği ve kişinin ömrünün uzayacağı görüşündedir.

Yazar:Elif Çetİnel

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku