Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?

0 417

Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?Ortalama 40 hafta süren hamilelik sürecinden sonra doğum gerçekleşir. Artık bebek ile birlikte yeni bir süreç başlar. Tüm ilgi bebeğin üzerinde yoğunlaşır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için anne- baba elinden gelen çabayı gösterir. Bir bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesinin en önemli formülü anne sütüdür. Anne sütü yeterli olduğu sürece 2 yaşına kadar bebeği emzirmek gerekir. Çünkü anne sütünün inanılmaz faydaları vardır.
Doğumdan sonra anneler en çok kiloyu problem eder. Bir an önce eski kilolarına dönmek isterler. Her gebenin gebelik sürecinde aldığı kilolar birbirinden farklıdır. Alınması gereken ortalama kilo 8-12 arasındadır. Kimi gebeler çok daha fazla kilo almaktadır.
Doğumla beraber kilolar belli bir oranda azalır. Bebeğin kilosu, suyu derken ortalama 4- 5 kilo anneden gider. Bu durum bebeğin kilosu ile orantılı olarak değişir.

Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?Doğum esnasında verilen kilolardan sonra geriye kalan kilolar için acele etmemek gerekir. Eğer anne emziriyor ise öncelikle bebeğin ve kendi sağlığını ön plana almalıdır. Kilolar zamanla verilir. Yalnız çok kilo alan annelerin fazla kilolarını verme süreci daha uzun sürer.
Emzirme dönemi zaten annenin metabolizmasını hızlı çalıştırır. Emzirme döneminde sıkı diyetler yapmak sakıncalıdır. Bu hem anneye zarar verir hem de süt azalmış olur. Hatta süt üretimi sona erer. Bebeğin sağlığı annenin kilolarından daha önemlidir. Bir anne emzirme sürecinde sağlıklı ve düzenli beslenirse emzirmenin de etkisiyle 6 ay içinde eski kilolarına ulaşabilir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir.
Emzirme döneminde annenin en büyük endişesi bebeğe sütünün yetip yetmediğidir. Bu düşünce ile fazla yemeye çalışabilir. Ama önemli olan vücut için gerekli besinleri almaktır. Özellikle sıvı tüketimi sütün miktarını artırır. Günde 3 litreye yakın su tüketilmelidir. Komposto ve taze sıkılmış meyveleri de tüketmek anne sütünün miktarını artırır. Sütün miktarı ile sütün kalitesi ise farklı şeylerdir. Anne sütünü artırmak için yağlı, şekerli ürünleri çok tüketmemek gerekir.
Anne günlük aldığı kaloriye 500 kalori daha eklemesi gerekir. Bu da ortalama 2000 kalori civarında olmalıdır.
Anne gün içinde beslenirken gerekli vitaminleri, mineralleri, protein ve karbonhidratı alması gerekir. Eğer bunları almaz ise bebekte de bazı değerler eksilir.

Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?Emziren anneler ideal kilolarına kavuşmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeli ayrıca mutlaka spor yapmalıdır. Çünkü özellikle bel ve karın bölgesinde gevşemeler oluşur. Bu bölgeyi sıkılaştırmak için gerekli egzersiz hareketleri yapılırsa çok faydalı olur. Yalnız sezaryen doğum yapanlar hemen spora başlayamaz. Çünkü kesi bölgesinin iyileşmesi gerekir. Bunun için en az 1 ay kadar beklemeleri gerekir. Ama normal doğum yapanlar 1-2 hafta içinde yavaş yavaş basit hareketlerle egzersizlere başlayabilir. Ama en iyi egzersiz yürüyüştür. İlk zamanlar orta tempolu daha sonra tempoyu artırarak yürüyüşler emziren anneye çok iyi gelir. Yürüyüş ilk etapta kısa tutulması gerekir. Spor ve egzersizler doktora danışılarak yapılırsa daha sağlıklı olur.
Emziren annelerin en büyük problemi de etraflarındaki kişilerin farklı görüşleridir. Sütün artması için öne sürülen görüşler yerine doktor tavsiyeleri ön planda olmalıdır.
Emziren anneler diyet yapmak isterse bunu diyetisyen kontrolünde yapmalıdır. Herkesin bünyesi farklıdır. Anneye gereken testler, tetkikler yapılmalı ve en uygun diyet programı dahilinde hareket etmek en doğrusu ve en sağlıklısıdır.

Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?Emziren annelerin beslenmesi:
1- Su, süt, hoşaf, ayran, meyve suyu içmeli; hazır meyve suyu, asitli içecekler, çay, kahveyi tercih etmemelidir. Alkol bu dönemde kesinlikle tüketilmemesi gerekir.
2- Peynir, yoğurt mutlaka yenmeli.
3- Yeşil sebze tüketimi süt üretimi için çok faydalı olduğu unutulmadan yeşil sebze tüketimine önem verilmesi gerekir.
4- Gaz yapmayan gıdalar tercih edilmeli özellikle hangi kuru baklagillerden hangisinin gaz yaptığı araştırılarak ona göre tüketilmesi gerekir. Çünkü gaz anne sütü yoluyla bebeğe geçer ve bebeği çok rahatsız eder. Dolayısıyla anne- baba da teskin etmek için çok zorlanır.
5- Her gün yumurta yemek gerekir.
6- Tüm tüketilen sebze ve meyveler o mevsimin mahsulü olup taze tüketilmesi faydalıdır.
7- Hazır gıdalardan, koruyucu içeren tüm yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak anne ve bebek sağlığı için önemlidir.
8- Kuru meyve, kuru yemiş belli oranlarda tüketilir.
9- Yemeklere ve salatalara konan iyotlu tuz anne sütü ile bebeğe geçer ve bu bebek için de faydalıdır. Ama tuzun oranı normal miktarda olmalıdır.
10- Hamilelik döneminde dikkatli tüketilen bitki çayları emzirme döneminde daha rahat bir şekilde tüketilir. Özellikle bazı bitki çayları anneye ve bebeğe çok iyi gelir. Bunlardan rezene ve papatya çayı en çok tercih edilen bitki çaylarındandır. Rezene çayı gaz problemine iyi gelirken papatya çayı da anneyi de bebeği de rahatlatır.
11- Et, balık,tavuk tüketimi de önemlidir.
Emziren anneler ne yiyip içtiği kadar ne kadar yiyip içtiği de önemlidir. Yiyeceklerin çok değil yeterli tüketilmesi önemlidir.
Emziren anneler düzenli sağlıklı beslenip, gerekli egzersizleri yapıp, sıkıntı ve stresten uzak durarak hem dengeli bir şeklide kilo verir hem de bebeklerini sağlıklı bir şekilde beslemiş olur. Emzirmek anne ve bebek için sıcak bir bağın kurulmasını sağlar. Sigaradan ise kesinlikle uzak durmak gerekir.

Kaynakça:
https://www.bebek.com/dogum-sonrasi-kilo-vermek-icin-dogru-zaman-nedir
https://sevgilibebek.com/makaleler/hamilelik/…/emziren-anneler-diyet-yapabilir-mi

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku