Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Düşük Radyasyona(SAR) Sahip Cep Telefonları

1 446

En Düşük Radyasyona(SAR) Sahip Cep TelefonlarıGünümüzün mobil toplumunda iletişim kurma yeteneği önemlidir. Bu, birçok birey için günlük yaşamda dahil edilmiş ve geliştirilmiş farklı özellikler ve fırsatlar sunar. Ama daha fazla insanın bir tuvalette dahi daha fazla erişime sahip olduğu bir dünyada, şu soruları sormalıyız: Telefonlarımız da bize zarar verebilir mi?

İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nün araştırmasına göre, bazı cep telefonları veya mobil cihazlar bizi zararlı elektromanyetik radyasyon seviyelerine maruz bırakıyor olabilir.

Biyokimyasal Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, sadece 15 dakika boyunca belirli cep telefonlarının tek bir kullanımının kanserli hücre bölünmesi ile ilişkili beyin hücresi değişikliklerini tetikleyebileceği bulunmuştur.

Bir telefonun FCC sertifikasyonunu geçmesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satılması için, maksimum Özgül Emilim Oranı veya SAR seviyesi kilogram başına 1,6 watt’tan az olmalıdır. Bazı araştırmacılar, cep telefonlarının yaydığı radyofrekans enerjisinin daha yüksek bir kanser riskine yol açabileceğini öne sürse de, diğerleri buna katılmıyor. Araştırma devam ediyor ve sonuçlarını izlemeye devam edeceğiz. Bu galeride listelenen SAR seviyesi, FCC tarafından test edildiği gibi, kulağın yanındaki telefonla ölçülen en yüksek SAR düzeyini temsil eder. SAR seviyesinin farklı iletim bantları arasında değişmesi mümkündür (aynı telefon görüşme sırasında birden fazla bant kullanabilir) ve farklı test kurumları farklı sonuçlar elde edebilir.

En Düşük Radyasyona(SAR) Sahip Cep TelefonlarıSAR Seviyeleri Nasıl Hesaplanır?

Test, farklı insan dokularının radyo frekansı emme özelliklerini simüle etmek için, sıvı ile doldurulmuş kafa ve vücut modelleri kullanılarak gerçekleştirilir.

Her telefon, içinde çalıştığı tüm frekans bantlarında ve kukla kafasına ve vücuduna karşı farklı pozisyonlarda tam güçte çalışırken test edilir. Bir robotik prob, belli başlı yerdeki elektrik alanlarının, kukla kafasındaki ve gövdesindeki hassas, ızgara benzeri bir desende bir dizi ölçümünü alır. SAR, radyofrekansta enerji birikiminin bir ölçüsüdür; SAR ne kadar yüksekse, daha fazla radyo frekansı enerjisi vardır demektir. Daha yüksek SAR değeri, daha yüksek potansiyel hasarla ilişkili olduğu için, bu, hasarın bir ölçüsü değildir, yani, radyofrekansın bedeni üzerindeki biyolojik etkiyi ölçmez.

En iyi 10 Düşük SAR oranı telefonları
Aşağıda listelenen SAR değerleri, ABD Federal Communications Community yönergelerine dayanmaktadır. Avrupa kriterleri Avrupa standardı kullanılarak yaklaşık hesaplamalar daha yüksek olduğu için SAR değeri ABD eşdeğerinden daha düşük olacaktır.

Aşağıda listelenen SAR derecelendirmeli telefonlar kulak ve kafaya özeldir. Vücut için SAR biraz farklı, genellikle biraz daha düşüktür.

Samsung Galaxy A5 – 0.65
Microsoft Lumia 535 – 0.46
Samsung Gusto 3- 0.53
Microsoft Lumia 535 Çift SIM
Micromax Unite 3 – 0.20
Samsung Galaxy Büyük Neo Plus – 0.374
LG 450 – 0.36
Samsung Jitterbug 5 – 0,40
LG A380 – 0,41
LG G3 Beat – 0.46

Kaynakça:
https://www.cnet.com/pictures/highest-cell-phone-radiation/
https://www.bullguard.com/blog/2016/03/top-10-highest-and-lowest-radiation-cell-phones.html
https://www.davidwolfe.com/cell-phones-highest-lowest-radiation/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Turkcell bedava internet diyor

    Bazı yabancı kaynaklarda Xiaomi’nin Apple cihazlardan çok daha güvenilir olduğuna değiniliyordu. Bu konu hakkında da yorum yapma şansınız varmı? Ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku