Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nokia Nasıl Bir Markadır?

0 382

Nokia Nasıl Bir Markadır?Nokia,

Kuzeydoğu Avrupa ülkelerinden Finlandiya‘nın dünya pazarına kazandırdığı en büyük markalardan biridir. Söz konusu bu marka, ülkenin çok uluslu şirketlerinden olup, bilgi ve de iletişim teknolojileri alanında dünyanın en eski marklarından sayılır. Bakıldığı zaman oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Nokia, 150 yılı aşkın bir tarihe sahiptir. Bu da doğal olarak son derece eski bir marka ile karşılaşılmasına olanak sağlar. Finlandiya’nın dünya pazarına kattığı bu sıradışı marka, çok uzun yıllar boyunca telefon sektörü açısından, pazarı domine etmiştir.

1995 yılında Avrupa Birliği’nin yaşadığı genişleme sonucunda tam olarak resmi üye sıfatını kazanan Finlandiya, bu tarihle beraber adeta Avrupa Birliği’nin en büyük telekomünikasyon devi haline gelmiştir. Resmi kayıtlara göre 1865 yılında kurulmuş olan Nokia, Finlandiya’nın Uusimaa şehrinde merkezini bulundurur. Söz konusu bu şehir, Finlandiya’nın en önemli kenti ve aynı zamanda başkenti olan Helsinki’ye oldukça yakındır. Metropol bölgesi bağlamında zaten Helsinki’ye dahil kabul edilir. Nokia, Finlandiya refahının en büyük garantörlerinden biri olarak kabul edilir. Çok büyük bir küresel güç olması sebebiyle, ülkeye finansal olarak hatırı sayılır bir girdiye sahiptir.

Nokia Nasıl Bir Markadır?Dünya üzerinde var olan neredeyse bütün kıtalara yayılmış bir markaya dönen Nokia, aşağı yukarı 130 ülkede bayiliği bulunan bir kurum haline gelmiştir. Dünyanın en önemli finans merkezlerinin bulunduğu birçok şehirde hisseleri işlemde olan Nokia, bu anlamda Avrupa Birliği ve de Finlandiya için son derece önemlidir. Şirketin, elde edilen son verilerine göre, dünya çapındaki şöhreti her geçen gün eski şöhretini yakalamaya doğru gitmektedir.

Dünyada yer alan 500 en zengin şirket arasında 415’ıncı sırada kendisine yer bulan Nokia, bu anlamda oldukça değerli bir kurum olarak dikkat çeker. Günümüzde halen bir Finlandiya devlet şirketi olan Nokia, Tampere şehrinde 12 Mayıs 1865 tarihinde kurulmuştur. Şirket Nokia adını ise, 1871 yılında almış ve de bu tarihle beraber hukuki anlamda şirket statüsüne kavuşmuştur. Şirketin kurucuları arasında 3 önemli isim yer alır. Bunlar Fredrik Idestam, Leo Mechelin ve de Eduard Polon’dur. Küresel bir güce dönüşmüş olan Nokia, özellikle de 1990’lı yılların başı ile beraber dünya piyasasına hiç unutulmayacak şekilde bir giriş yapmıştır. İnsanların şu an kullandıkları akıllı telefonların atası olan cep telefonlarının öncü üreticilerinden olan Nokia, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Okyanusya ve de Afrika gibi kıtlarında tamamında adından söz ettirmiş ve de çok ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.

2000’li yılların ortalarına doğru şöhretini sürdüren Nokia, sonrasında Apple ve Samsung gibi devasa markaların ürettiği akıllı telefonlarla baş edememeye başlamıştır. Rekabette çok açık bir şekilde geriye düşen Nokia, bir ara üretime daha son vermiştir. Geçtiğimiz yıllarda artık eski cirosunu da yakalayamayan şirket, eksi bilançolara kadar düşmüştür. İlerleyen zamanlar ne gösterir bilinmez. Ancak Nokia markası özellikle de 1990 ve de 2000’lerin başını hatırlama yetisini kaybetmeyen kuşaklar için halen akıllardadır. Nokia şirketi, günümüzde 102 bin kişiyi istihdam eder. Bu istihdam sayısı dünyanın birçok ülkesini kapsar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku