Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşareti

0 10.562

Karşımızdaki insanı etkileyen evrensel ve eşsiz şeylerden biri de vücut dilinin yarattığı karşı konulamaz cazibedir. Herhangi bir sebeple ilgilendiğiniz bir kişinin size ne zaman ilgi duyduğunu bilmek, zamanınızı boşa harcamadığınızı veya yatırım yapmaya değer bir ilişki olup olmadığını anlamak kısa süren insan hayatı için son derece için önemlidir. Bazen karşınızdaki kişi kibar olabilir ve sizi sert bir şekilde hayal kırıklığına uğratmak istemeyebilir, ancak vücut dili size aslında uzun vadeli duygusal bir ilişkiyle ilgilenmediklerini kesin bir şekilde söyleyecektir.
Vücut dilinin cazibe doğuran niteliği, kadınlar ve erkeklere göre biraz farklılık gösterir. Bazı vücut dili hareketleri sadece kadınlar tarafından sergilenirken bazıları ise tümüyle erkeklere mahsustur. Bununla birlikte, cinsiyet fark etmeksizin ortak herkeste görebileceğimiz cazibeyi Cazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşaretiarttıran birçok vücut dili hareketi vardır. Bu yazımızda kadınlar ve erkeklerde cazibeyi arttıran vücut dili hareketlerini bağımsız olarak ele alacağımız gibi her iki cinsiyette de cazibeyi arttıran birtakım vücut dili işaretlerini ele alacağız.

Kadınlarda Cazibeyi Yansıtan Vücut Dili Hareketleri

Cazibe ve vücut dili kadınlar söz konusu olduğunda neredeyse binlerce senedir insan nesli için en mühim ve en hayati konuların başında gelmektedir. Bu konu kimi zaman çeşitli dini, sosyal ahlaki faktörlerin de etkisiyle daima gündemde olmuştur. Bu bakımdan kadınlar cazibeyi arttıran vücut dili hareketlerini bilinçli veya bilinçsiz şekilde çok sık kullanmaktadırlar. Kadınlar bir erkeğe çekiciliğini ilk olarak vücut dili aracılığıyla gösterirler. Bir kadının cazibesini vücudunu nasıl konumlandırdığından, ellerini vücudun diğer unsurlarıyla nasıl kombine olarak kullandığına kadar çok farklı şekillerde görebiliriz. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki kadınların vücut dili baskın olarak kullanan ve dominant tarafını öne çıkaran erkeklere daha çok ilgi duymaktadır. Kadınlar cazibeyi arttırırken hareketleriyle aslında vermek istedikleri mesaj itaatkarlık ve doğurganlığın gücüdür. Kadınlar vücut dilini şekillendirerek özünde doğurganlığa ve itaatkarlığa dönük bu mesajı yaymak isterler.

Doğurganlık Vurgusu

Vücut dili çekiciliğinin doğurganlıkla ilgili olan kısmı büyük oranda cinsel çekiciliğe dönüşmüş olarak karşımıza çıkar. Bir kadın bir erkekten etkilendiğinde, otomatik olarak vücuduyla doğurganlık belirtileri göstermeye başlar. Bu hareketler kültüre ve iklime göre değişebileceği gibi başlıcaları şunlardır: Saçıyla oynamak veya saçını çekmek. Cinsellik uyandıran feramonları aktif hale getirmek ve yaymak için başını eğebilir, boynunu yana kaydırır nitekim “gerdan kırmak” tabiri oldukça yaygındır. Kadınlar feramon yaymak için baş ve boyun hareketlerinin yanı sıra yumuşak tenli bölgelerini göstermek için kıyafetiyle oynar, el bileklerini dikkat çekecek şekilde öne çıkarır. Bu saydığımız hareketlerin kültüre ve konuma göre sayısız türevi olabileceği gibi bilinçdışı tarafından otomatik olarak sergilenirler. Bahsi geçen hareketlerin tümüyle bu amaçlarla kullanıldığı yahut sadece bu mesajları verdiğini düşünmek de yanlış olacaktır.

Çanta Konumlandırma ve Tutuş Şekli

Bir kadının çantasını nasıl tuttuğu, size yaklaşım şekli ve size ilgi gösterip göstermediği hakkında çok şey söyleyebilir. Eğer bir kadın kendini rahatsız hissediyorsa veya konuştuğu kişiyle ilgilenmiyorsa, çantasını vücuduna doğru tutar veya kucağına koymak suretiyle kendisiyle aranızda bariyer oluşturur. Öte yandan, bir kadın karşısındaki kişiyi çekici bulduysa ve ona ilgi gösteriyorsa çantasını masaya, yere ya da arkasındaki sandalyeye koyabilir. Bütün bunların dışında çantayı tutuş ve konumlandırma şekli kalabalık güven Cazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşaretivermeyen bir yerse, güvenlik nedeniyle çantasını tutmaya devam edebileceğini ve bunun iyi bir ilgi göstergesi olamayabileceğini unutmamak lazım.

Dudak Yalama

Kadınlar birisinden etkilendiğinde veya birisini etkilemek istediğinde sık sık dudaklarını yalar. Bunu kasıtlı olarak ilgi göstermek için yapabilirler, ancak çoğu zaman yaptıklarının farkında bile olmadıkları tespit edilen bir harekettir. Bu durum zaruretten dolayı dilini dudakların üzerinden geçirmesi ya da kuruyan dudaklarını nemlendirmek istemesi de olabilir. Bunu anlamanın yolu göz teması sürekliliğinde yatar. Şayet kadın söz konusu dudak yalama hareketini sık göz temasına eşlik edecek bir şekilde yapıyorsa bu kesin bir ilgi ve cazibe işaretidir. Nitekim erkekler de bu hareketi sergileyen kadının cazibesi karşısında yeterince kayıtsız kalamazlar.

Kalça İtme

Kadını cazibeli veya popüler tabirle seksi gösteren en evrensel hareketlerden biri de kalçayı arkaya doğru kaldırmadır. Bu hareket tek başına bir vücut dili işareti olmayıp çeşitli uzuvlar eşlik edecek şekilde kombine olarak sergilenir. Kadın bu hareketiyle doğurganlık gücünü sergiler esasında. Kadın cinsel ve duygusal olarak birine ilgi duyduğu ortamda kalçasını ve boynunu arkaya iterek omuzlarını kaldırır. Bu duruşta kadının vücudu tümüyle hareket ederek bir nevi açık bir davet mesajı verir. Bu harekette kalça iterek kadın, göğüslerini öne çıkarır. Her iki hareketle de üreme yeteneğinin gücü pazarlanır. Diğer cazibe arttıran hareketlerde de olduğu üzere bunda da kadın bu hareketi bilinçli olarak cinsel/duygusal davet mesajı verirken tamamen ihtiyaca bağlı zorunluluğun yansıması da olabilir. Burada önemli olan hareketin sıklığıdır.

Erkeklerde Cazibeyi Arttıran/İfade Eden Vücut Dili İşaretleri

Erkeklerin bir kadına cazibesini sunmada birçok vücut dili çeşidi vardır. Erkeklerin söz konusu işaretleri büyük oranda erkeksiliği ifade eden hareketlerden oluşur. Bu vücut dili hareketleri karşılarındaki kadınla nasıl bir ilişki seviyesi ve türü geliştirmek istedikleri hakkında da ipucu verir.

Üreme Kabiliyetlerini Göstermek

Kadınlar gibi, erkeklerin de bir kadına ilgi duyduklarında üreme kabiliyetlerini göstermeleri muhtemeldir. Bunun için erkek dümdüz ayağa kalkabilir boyunu ve cüssesini göstermek adına, omuzlarını üçgen şekil oluşacak tarzda kasabilir ve ayaklarını omuz genişliğinden biraz daha fazla olacak şekilde açabilir. Bu açık ancak baskın duruş vücutlarını gösterir ve cinsel yeteneklerine güvenlerini ifade eder. Ayrıca ellerini açıp avuç içini sergilemeleri de cazibeyi ve daveti tetikler.

Kalkmış Kaşlar

Erkekler, birisine ilgi duyduklarında veya ilgi görmek istediklerinde sık sık kaşlarını kaldırırlar. Cazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşaretiGenellikle, daha fazla etkileşime davet etmek olarak görülür. Kaşların yavaşça yükselmesi veya bir kaşın hızlıca yukarı çıkıp inmesi ihtiyaca bağlı bir durumu ya da tiki gösterebilir. Bazı erkekler bunu kasıtlı olarak yapar, ancak bu hareket bilinçaltından doğan bir çekim işareti de olabilir.

Ayrılmış Dudaklar

Erkekler, kadınlar gibi dudaklarını yalamazlar, ancak çekici oldukları bir kadınla göz teması kurduğunda dudaklarını kısa süre ayrık tutabilirler. Bu, uzun süren veya kısa süreli bir durum olabilir ve genellikle gözle teması veya diğer insandaki çekiciliği fark etmiş olmaya eşlik eder.

Normalden Fazla Açık Burun Delikleri

Bir adamın yüzündeki normalden fazla açık burun delikleri ve açık ifade, etkileşime tamamen girdiğinin kesin bir işaretidir. Bu, adamın sohbete çok fazla ilgi duyduğunu veya kendisiyle diğer kişi arasında neler olup bittiğini gösterir. Açık, geniş burun delikleri ayrıca fiziksel, cinsel çekimin bir işareti olabilir. Bu genellikle bilinçaltı tarafından tetiklenen bir cazibe doğuran bir vücut dilidir.

Elleri Bel Bölgesinde Sabitlemek

Elleriyle bel bölgesini tutarak duran bir adam, konuştuğu kadını farkında olmadan etkiliyor. Bu bilinçli veya bilinçaltı tarafından geliştirilen bir vücut dili olabilir. Kalçadaki veya beldeki eller, vücudun diğer insanlara verdiği açık bir davettir. Elleri bu vurguyla doğrudan cinsel bir mesaj sunuyor olabilir. Benzer şekilde bir diğer cazibe belirtisi de bacakları açık otururken veya ayakta dururken ellerini aynı konumda ayarlamaktır.

Her İki Cinsiyette de Cazibe Arttıran Ortak Vücut Dili İşaretleri

Cinsiyet veya cinsel yönelim ne olursa olsun cazibeyi arttıran yaygın birçok vücut dili işaretleri vardır. Bu vücut dili belirtilerini, randevunuzda olan birinden görürseniz, şansınızın yaver gittiğinden ve karşınızdakinin daha fazla etkileşime girmeye çok meraklı olduklarından emin olabilirsiniz.

Müsaitliği Hissettirme

Hem erkekler hem de kadınlar, müsait olduklarını gösteren insanlara daha çok ilgi duyuyor ve hem erkekler hem de kadınlar, birilerini daha iyi tanımakla ilgilendiklerinde uygunluklarınıCazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşareti gösterme eğilimindedir. Kullanılabilirliği göstermek, kolları çapraz ve bacakları çapraz olan açık bir duruşa sahip olabilir. Erkekler ve kadınlar, ayakları, masaları veya telefonları yerine, diğer kişilerin yüzüne yukarı bakarak da kullanılabilirlik göstereceklerdir.

Gülümseme

Gülümseme, erkeklerin ve kadınların uygunluklarını göstermeleri için başka bir yaygın yoldur. Gülümseme, başkalarına ilgi göstermenin ve cazibe arttırmanın başka bir yoludur. Bazı gülümsemeler iyi bir izlenim bırakmaya veya çekici görünmeye çalışmaya zorlanabilir. Bununla birlikte, eğer gülümseme gerçek ise, açık olacaktır ve gülümseme onların gözlerinden ruhlarına da ulaşacaktır. Eğer bir kişi size gerçekten gülümsüyorsa ve gülümsemekten başka bir şey yapamıyorsa, bu sizi cezbeder.

İlgilendiğin Kişiye Doğru Eğilmek

İnsanlar başkalarıyla etkileşime girdiklerinde, o kişiye doğru eğilirler. Bir grup insandaysanız ve birileri özellikle size doğru eğilirse, onların size ilgi duyduklarını ve diğerlerinden daha fazla dikkat ettiklerini gösterir. O size ne kadar yaklaştıysa, size o kadar ilgi duyduğu söylenebilir.

Başını Eğmek

Başını yatırmak, ilgiyi gösteren vücut dili işaretlerindendir. Bir konuşma sırasında karşınızdaki kişi başını eğiyorsa, söylenenlere dikkat ve özen gösterdiği anlamına gelir. Biri size ilgi duyuyorsa, ilgilerini ve ilgilerini göstermek için başlarını eğeceklerdir. Kadınlar, erkeklerden daha çok başa söz konusu kişiye doğru yatırma eğilimindedir.

Kızarmak

Birisi fiziksel olarak bir başkasına çekici geldiğinde, kızarır veya rengi değişmeye başlar. Çekim büyüdükçe, kan bir yüzde kızarıklık yaparak yüzün tamamına doğru akar. Bu, her iki cinste de kontrol dışı gelişen bir şeydir. Bu fiziksel çekicilik karşısında vücudumuzun verdiği otomatik bir tepkidir. Her iki cinsiyette de yaygın olarak görülür. Yüzün bu şekilde kızarıyor oluşu cazibeyi arttıran doğal bir yoldur. Nitekim geçmişten günümüze kozmetik endüstrisinde ve makyaj tekniklerinde yüze kızarmış al bir görüntü vermek her kültürde karşımıza çıkan bir durumdur.

Ayakların Yönü

İnsanlar ayaklarını otomatik olarak ilgi duyduğu insanın bulunduğu yöne doğrulturlar. Birisinin ayakları size doğruysa, bu kesinlikle bir cazibe belirtisi olmasa da, en azından etkileşimle ilgilendikleri anlamına gelir. Ayakları çıkışa doğru yöneldiyse, muhtemelen durumdan rahatsız oldukları ve ortamı terk etmeyi düşünüyordur.

Göz Teması

Birisi sizinle göz teması kurduğunda, bu kesinlikle bir ilgi işaretidir. Göz teması, söz konusu kimsenin size dikkat ettiği anlamına gelir ve onların ilgisini çektiğinizi gösterir. Uzun süreli göz teması size karşı tam bir dikkat olduğunun ve onlara ne sunacağınız gerektiğiyle ilgilenildiğinin kesin bir işaretidir. Öte yandan, birisiyle konuşuyorsanız ve gözlerinin odağını sık sık değiştirmesi durumunda, karşınızdaki kişinin etkileşime tam olarak dahil olmayabileceğini gösterir.

Hareket Hızı

Vücudunuzu hareket ettirme veya kaydırma hızı, ruh haliniz hakkında çok şey söylüyor. Yavaşça ve kasıtlı olarak hareket ettiğinizde, kendinize çok güvendiğinizi ve dikkatini çektiğinizi gösterir. Hareketler hızlı ve sarsıntılı olduğunda, kişinin son derece gergin olduğunu ve duruma güvenemeyeceğini gösterir. Bu da yavaş ve kendinden emin hareketlerin cazibeyi arttırmada etkili olduğunu ifade eden bir vücut dili sinyali olarak değerlendirilebilir.

Saça Dokunmak

Cazibeyi Yansıtan 22 Vücut Dili İşaretiSaça dokunmak kesinlikle cazibe belirtisi olabilir, ama aynı zamanda gerginlik ve rahatsızlık belirtisi de olabilir. Bir erkek elini bütün elini saçlarından geçirirse, genellikle kadına ilgi duyduğunu gösterir. Bir kadın saçını hafifçe kıvırıyorsa veya uçlarıyla oynuyorsa, diğer çekim belirtileriyle birlikte bu onun cazibesini arttıran bir etken olarak görülebilir. Bununla birlikte, kadınlar sıklıkla rahatsız olduklarında hatta korktukları zaman saçlarına dokunabilir veya oynayabilir.

Kaynakça:

https://www.doctornerdlove.com/5-body-language-tricks-that-increase-attraction/
https://www.betterhelp.com/advice/body-language/22-examples-of-body-language-attraction/

Yazar: Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku