Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaşam Kalitemizi Düşüren Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?

0 218

Yaşam Kalitemizi Düşüren Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?Yaşam Kalitemizi Düşüren Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?

Her insanın hayalidir sağlıklı, uzun yıllar mutlu bir şekilde yaşamak! Fakat bazen olası talihsizlikler bu mutluluğun önüne perde çeker. Kişi istediği şartlarda bir hayat yaşamamaya başlar. Özellikle risk grubunun içinde yer alan tansiyonlar, hayatımızda bir takım yenilgilere hatta enerjimizin kısa sürede yok olmasına neden olur. Cansız ve sersem bakışlar hızlı bir şekilde etrafımızda dönmeye başlar. Başımızın döndüğü o anlar, bir yere tutunma ihtiyacı duyarız. Ve sanki her an büyük bir kayıp yaşayacakmışız gibi tedirgin oluruz. Tansiyon düşmesi, yükselmesi kişinin yaşam şekline göre değişmektedir. Bu fizyolojik değişikliklerin altında muhakkak bir neden yatabilmektedir. Peki, nedir bu tansiyon? Ve çeşitleri nelerdir? İsterseniz bir de bu konu hakkında bilgilenelim, öğrenelim.

Tansiyon Çeşitleri 3’e ayrılır. Bunlar:

1-Normal Tansiyon: Her insanın bünyesi bir olmaz. Kiminin çok kuvvetli iken, kiminin ise oldukça güçsüzdür. Bu nedenle tansiyon hastalığı kişilerin yapısı bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Normal tansiyon hastası olan birinin diğer tansiyon hastaları ile farklılıkları bulunmaktadır. Kişi normal bir tansiyona sahip ise diğerine oranla daha çabuk toparlar. Tedavi hızı daha hızlı olur ve sağlığında risk içeren etkenler söz konusu değildir.

Yaşam Kalitemizi Düşüren Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?2-Hipotansiyon: Halk arasında düşük tansiyon olarak bilinen bu rahatsızlık en çok açlık durumlarında oruç aylarında ve vücudun basıncını yitirdiği zamanlarda ortaya çıkar. Açlık ve vücudun su kaybı bunun hemen ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden vücut sağlıklı besini almadığı zaman, kan basıncı devreye girer, kansızlık ve şeker düşmesi ile gelen bu rahatsızlıklar ile baş dönmesi seyri artar. Bu yüzden tansiyon düşüklüğü normal bir tansiyon kadar geçicidir. Risk oranı azdır. Tansiyon yükselmesinde durum tamamen tehlike arz edebilmektedir. Eğer bir düşme sorunu yaşamamış iseniz ve beslenmenizde sıkıntı olduğunu düşünmüyorsanız, uzman bir hekime görünmenizde fayda göreceksiniz.

Yaşam Kalitemizi Düşüren Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?3-Hipertansiyon:

Halk arasında yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon hastası birinin beslenmesine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Bazı besinler ve kullanılan ilaçlar yüksek tansiyon hastalarına zarar verebilir. Bu yüzden risk içeren bir rahatsızlık olduğunda doktor kontrolleri yapılması gerekli tetkikler sonrası düzenli ilaç ve beslenme takviyesine uyulması sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle böbrek rahatsızlığında, damar tıkanıklıklarında, karaciğer yağlanmasında bu tür rahatsızlıklar daha fazla ortaya çıkar. Sağlığınız için doktorun verdiği ilaçları saatinde almalı ve önerisine en iyi şekilde uymanız gerekir. Aksi takdirde sağlığınız risk altına girebilir. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olanların bu konuda daha titiz olmaları gerekir. Çünkü sağlık her şeyden önemlidir. Sizlere tansiyon çeşitleri ve nedenleri hakkında bilgileri aktardık. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
doktorasor.com
sağlıcakla.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.