Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Makyaj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0 8.751

Makyaj, çok çeşitli amaçlarla, güzel görünümü sağlayan, kusurları kapatmayı amaçlayan, tarihten günümüze kadar yaşamın içinde oldukça yer almış bir işlemdir. Sahnelerde yapılan ve sanatçıların kullandıkları makyaj türleri sadece güzellik açısından değil, aynı zamanda rollerine bürünmelerini de sağlayacak unsurları ortaya çıkaran bir işlem olarak da tanımlanabilmektedir.

Günümüzde, özellikler kadınlar başta olmak üzere, erkeklerin de bakımlı ve kendine bakmaları, makyaj sanatının gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Dudaklarda, gözlerde, yanaklarda renklendirmelerle çok farklı görünümler sağlanabilmektedir. Güzellik merkezlerinde yapılan, kalıcı ya da geçici olan makyajlar da oldukça yaygınlaşmakta ve gün geçtikçe daha çok toplumda benimsenmektedir.

5972_gunluk-makyaj

Makyaj, doğru yapıldığında, yüz hatlarını ortaya çıkararak güzelleştiren bir unsur olsa da, kötü yapıldığında bir felakete dönüşebilmektedir. Bu nedenle, yüz hatlarımızı tanımak, kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak, tonlamalara ve günün saatlerine göre, makyajın kullanılacağı yere göre makyaj yapmak, doğru sonuçlara ulaşılmayı sağlayacaktır.

Makyajın tarihçesi, milattan öncelere dayanmaktadır. Mısırlı ve Asurlu kadın ve erkeklerin, gözlerine sürme çekmesi, herkesin bildiği bir gerçektir. Ayrıca, saçların sarı nişastayla renklendirilmesi de buna örnek gösterilebilir. M.Ö 5000 yılına kadar uzanan kazılardan elde edilen bilgilere göre, yüz ve göz gibi bölgelerde, çeşitli boyalara rastlanmaktadır. 16. Yüzyıldan sonra, sahnelerde de makyaj kullanılmaya başlanmıştır. Elektriğin bulunması ile sahne gösterilerinin daha canlı ve gösterişli olması, makyaj sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş ve renklendirmelerin canlılıklarını ortaya çıkarmıştır. On dokuzuncu yüzyıldan sonra ise, sahne ve oyuncuların yanı sıra, güzellik amacıyla yapılan makyaj, günümüzde “Kozmetik Sanayii” adında bir sanayi dalının çıkmasına yol açmıştır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere, birçok makyaj çeşidi bulunmaktadır. Örneğin, sıradan bir günde günlük makyaj yapılması uygun iken, gece bir yere gidilecekse gece makyajı yapmak daha uygundur. Evlilik gününde, onca koşturmacada ve hareketlilikte bozulması istenilmeyen makyajın, porselen makyaj olarak yapılması uygundur. Dizilerde rol yapan oyunculara ise, dizi makyajı yapılması uygundur. Buradan yola çıkarak, makyajın aslında bir sanat dalı olarak da algılanabileceğini, her durum ve koşula uygun olarak yapılan makyajın, kişileri doğru sonuçlara ulaştırabileceği açıktır.

Makyaj çeşitlerini tanımlamak gerekirse;

1- Porselen Makyaj

5972_naturel-porselen-makyaj

Porselen makyaj türünde, oldukça etkili kapatıcı özelliğe sahip makyaj ürünleriyle, cilt son derece yapılandırılır, kısmen, cilt yeniden yaratılır denilebilir. Porselen cilt etkisi yaratacak ürünler, bu makyaja özgü kremler ve fondötenlerdir. Bu makyaj türünün belirleyici faktörleri bunlardır da denilebilir. Ciltte oldukça uzun süre kalıcı bir etki yaratan bu makyaj türü, özel günler ve gecelerin vazgeçilmezi halini almaktadır. Porselen makyaj ile birlikte, ciltlerdeki kusurlar uzun saatler boyunca ortadan kaldırabilir, görünmez kılınabilmektedir.

2- Günlük Makyaj
Günlük makyajda, hafif makyaj uygulamaları göze çarpmaktadır. Cilt kusurları, hafif yapılı pudra ile saklanmaktadır. Gözlerde rimel uygulaması en çok kullanılan işlemdir. İsteğe göre uygun ve natürel tonlarda far kullanımı da, olmazsa olmazı denemeyecek olsa da, farklı bir açı katmaktadır. Dudaklarda daha doğal renkler tercih edilmektedir. Bir arkadaşla bir cafede kahve içmeye giderken de, markete alışverişe giderken de, kadınların oldukça sevdikleri alışveriş zamanlarında alışveriş mağazalarında gezmeye çıkılırken de uygun düşecek makyaj çeşididir.

3- Gece Makyajı

5972_gece_makyaji

Gece makyajında renkler oldukça belirgindir. Buradaki amaç, yüz hatlarını daha fazla vurgulamak ve kalıcılığı arttırmaktır. Dudağa sürülen ruj, kirpikleri belirginleştiren rimel, yanaklara uygulanan allık oldukça belirgin ve koyudur. Bu makyaj türü, oldukça koyu olduğundan kısıtlı bir kullanım alanı bulmaktadır. Düğün, nişan, özel günler, özel yemeklere uygun bir makyaj türüdür.

4-?Show Makyajı
Show makyajında, belli bir duygu ve düşünce ifade edeceğinden, makyaj oldukça ağır olmaktadır. Kullanılan renkler oldukça canlıdır, insanların dikkatini çekebilecek ve cezbedebilecek özellikte olması en dikkat çekici noktasıdır. Bu makyajı yaptıranlar, ciltlerinde değişik tonlarda kapatıcı ve aydınlatıcılarla, karşıdan bakıldığında oldukça farklı bir havaya bürünürler. Bu makyajda temel amaç, insanların beğenisini almaktır. Bu sebeple, bu makyaj hazırlanırken, oldukça uzun saatler harcanmaktadır.

5972_show_makyaji

5- Dizi Makyajı
Dizi oyuncularının ciltleri ve makyajları oldukça kusursuz bir görünüme sahiptir. İzlediğimizde, gözümüze çok güzel ve ışıltılı bir görünüm oluşturmaktadırlar. Fakat, bu durum, tüm oyuncuların mükemmel güzellikte olmalarından değil, var olan güzel görünüşü makyajla tamamlamalarından kaynaklanmaktadır. Uygun makyaj türünde, etkili kapatıcı ürünlerle renklendirilmektedir. Makyözlerin, ustalıkla yaptığı makyajlarla oldukça etkili görünüm sağlanmaktadır ve yüzde görülen kusurlar kapatılmaktadır. Dizi makyajının güzel görünmesinin önemli bir faktörü de, uygulanan ışıklardır. Kötü görüntüleri saklayarak, daha güzel görünüm ortaya koyabilen ışık oyunları uygulanarak, dizi makyajının vuruculuğunu desteklemektedirler.

6- Kalıcı Makyaj
Kalıcı makyaj, makyajı yapmayı sevmesine rağmen seven vakti ayırmakta zorlanan, her zaman güzel görünmek isteyen bayanlar için ideal bir uygulamadır. Kaşları belirginleştirmek, kirpik uygulamaları yapmak, gözleri etkili hale getirmek gibi çeşitli uygulamalarla farklı bir sektör haline gelmiştir.

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku