Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Filtre Kahve mi Espresso mu? Farkları Neler?

0 779

Filtre Kahve mi Espresso mu? Farkları Neler?Filtre kahve ve espresso gerçekten iki ayrı gezegenden mi? Elbette değil, fakat her ikisinin de aynı kahve çekirdeklerinden geldiği gerçeği bazılarınıza sürpriz olabilir. Birisi diğerinden daha iyi diyemeyiz. Her ikisi de, düzgün bir şekilde hazırlandığında, içenleri farklı şekillerde eğlendiren nüanslara sahiptirler. Elbette birini diğerine tercih edeceksiniz. Kahve dünyasının iki devi olan filtre kahve ile espresso’yu birbirinden ayıran özellikler nelerdir. Tatlarından hazırlanma şekillerine kadar farklılıkların neler olduğunu bu yazımızda görebileceksiniz.

Espresso Nedir?

Espresso, anlık kafein ihtiyacının karşılanması için İtalyanlara özgü bir kahve türüdür. Bu kahveyi tanımlayacak en önemli kelime “hızlı” kelimesi olabilir. Bu oldukça doğru bir tanım olacaktır. Çünkü hem hazırlanması hem de tüketilmesi oldukça çabuk olan ve hızlıca kafein alabileceğiniz bir kahve türüdür. Yüksek sıcaklıkta (neredeyse kaynar) ve yüksek basınçlı su ile ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlendirilmesi ile elde edilir. Filtre kahveye göre daha konsantre ve yoğun bir kıvamı vardır.

Tadı birçok kişiye oldukça yoğun gelir. Ancak bunun için üzülmenize gerek yok. Daha hafif olan birçok kahve türünün (Americano, Cappucino, Latte, vb.) temelinde espresso bulunmaktadır. Bu kahvelerin farkları nedir diye sorarsanız içerdikleri süt ve sıcak su oranlarının farklılığıdır diyebiliriz.

Espresso, filtre kahveden yalnızca daha konsantre ve daha yoğun değildir. Aynı zamanda farklı katmanları da bulunmaktadır. En üst katmanda, protein, yağ, şeker ve aminoasitlerin kombinasyonu ile oluşturulan krema çeşidinin olmasını isteyebilirsiniz. Bazı kişiler bu krema katmanının olmasını isterken bazıları tadını acı bulmakta ve istemez. Kremanın altında sıvı kısım bulunur. Bu espresso fincanının ana bölümünü oluşturur. Asıl hissettiğimiz asitlik ve tatlılığı bu katmandan alırız. Aynı zamanda iki farklı kısım olarak da düşünülebilir: vücut ve kalp. Vücut espresso’nun orta kısmıdır ve normal olarak karamelli kahverengi renktedir. Espresso’nun temelini oluşturan kalbe gelince, genellikle kahverenginin daha zengin, daha koyu bir tonudur.

Filtre Kahve mi Espresso mu? Farkları Neler?Filtre Kahve Nedir?

Espresso ve filtre kahve, teorik olarak aynı fikre dayanmaktadır. Temel özellikleri aynıdır: Öğütülmüş kahvenin üzerine sıcak su dökün, su filtre kağıt veya benzeri bir gereçten süzülür ve kahve bardağınıza akar. Filtre kahve ile espresso arasındaki en önemli fark ise filtre kahvenin espresso’daki gibi basınçlı bir su yerine kendiliğinden süzülen sıcak su ile hazırlanmasıdır. Bu nedenle, filtre kahvenin demlenmesi çok daha uzun sürer ancak sonuç olarak lezzeti oldukça güzeldir. Bundan dolayı, daha fazla kahveye ve daha fazla sıcak suya ihtiyacınız olacaktır. Espresso genelde oldukça küçük fincanlarda ikram edilirken filtre kahve büyük kupalarda ikram edilir.

Filtre kahve, espresso’ya göre daha az yoğundur ve daha az asidite içerir. Yavaş yavaş süzüldüğü için kahve çekirdeğindeki karışık lezzetlerin tamamını içeceğinize yansıtır. Böylelikle farklı bölgelere ait kahve türlerindeki tüm aroma ve lezzetleri almanızı sağlar. Ayrıca espresso’ya göre katmanları daha berrak, temiz ve tutarlıdır. Bunun nedeni, espresso’da kahve yağları ve kokusu yüksek basınçlı bir su ile elde edilirken filtre kahvede doğal bir su basıncı ve daha uzun süzülme ile edilmesidir.

Standart bir kupa için filtre kahvenin hazırlanması, standart bir espresso’ya göre daha uzun sürmektedir. Espresso, 30 saniyede hazır olabilirken filtre kahvenin hazırlanması 2 dakikayı bulabilir. Ancak espresso’da üst katman için farklı seçenekler bulunmaktadır. Krema kısmının hazırlanması biraz süreyi uzatabilir. Yine de filtre kahveden daha hızlı hazırlanmış olacaktır.
Hazırlamak için gerekli olan aletler düşünüldüğünde de filtre kahve oldukça az maliyete sahiptir. Hem ticari amaçla hem de evinizde kendinize hazırlamak için düşünüldüğünde bu durum yine aynıdır. Espress makineleri, filtre kahve makinelerine göre oldukça pahalıdır. Ayrıca filtre kahvenizi french press denilen basit bir bardak ile de hazırlamanız mümkündür.

Filtre Kahve mi Espresso mu? Farkları Neler?Hangisi Daha İyi?

Bu sorunun basit bir cevabı bulunmamaktadır. Filtre kahve, bir kahve türünde farklı aromaları tam anlamıyla tatmak için hassas bir yoldur. Hazırlanması da huzur verici ve yatıştırıcı bir sürece sahiptir. Ancak espresso ise ihtiyaç duyduğunuz kafeini almanız için oldukça hızlı bir şekilde ve farklı bir yolla hazırlanmaktadır.

Kahveyi nasıl içmeyi sevdiğinize göre de cevabımız değişecektir. Espresso’nun üst kısmında bulunan krema ile çok farklı ve güzel lezzetler tadabilirsiniz. Kremanın orta şekerli veya şekerli olmasını sağlayarak üzerindeki sütün lezzeti ile kahvenizi daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz. Filtre kahvede ise buna benzer bir krema katmanı bulunmamaktadır ve genelde sade bir şekilde tüketilir.

Günün sonunda, söyleyebileceğimiz en iyi cevap, en iyi olan kahvenin yaşam tarzınıza ve zevkinize göre değişeceğidir. Sakin, dengeli, yatıştırıcı bir kişiliğe sahipseniz filtre kahve sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Hayatı hızlı yaşayan ve yoğun yaşayan bir kişiliye sahipseniz espresso daha iyi bir seçim olabilir. Zevkinize göre seçim sizin. Keyifli içimler.

Kaynakça:
http://www.apex.coffee/filter-coffee-vs-espresso/
https://www.perfectdailygrind.com/2017/07/espresso-vs-filter-whats-difference/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku